barvy složek

Ada 24.11.07 18:44

Když už jsme zase nakously tu synestezii - jak si barevně představujete jednotlivé složky, třeba květiny? Vzbuzuje ve vás vůně květin představu barvy, která odpovídá barvě té květiny, nebo ani ne? U mě třeba některé ano:
konvalinky - bílá a zelená
fialka - fialová, ale někdy naopak spíš hnědozelená
levandule - modrofialová
jasmín - bílá, žlutobílá

Ale jiné mám úplně vzhůru nohama:
tuberóza - sytá oranžovočervená
karafiát - světle hnědá (většinou bývají spíš růžové nebo červené)
větvičník - žlutohnědá (je to šedozelený lišejník)
cedr - tmavě modrá


Reklama

Kerze 24.11.07 21:47

Tak já si ty kytky moc jinak nepředstavuju, protože jich mám hodně na zahradě a furt na ně koukám, ale ten cedr mám taky modrý - za to může Yves Rocher…

Zdena 25.11.07 06:49

Vybrat barvu k parfému se snaží už výrobci, např. růžové flakóny většinou obsahují nasládlé růžové vodičky. Konvalinkovou vůni zase nenajdete ve řvavém obalu, těžší vůně bývají opatřeny „horkou“ nebo temnou barvou. Vybavuje se mi Dunhill Desiree - purpurové sklo s rovněž děsivým obsahem :-) Carolina 212 jásavé kytičky v mléčném skle, ale sladší 212 sexy už flakón vodově červeno-fialový, a tak dál a dál. Jen tak mimochodem by mě zajímalo, zda zeleně jedovatý Covet od S. J. Parker koresponduje s obsahem. Zřejmě je to reklamní tah, aby byla tato vůně v parfumerkách okamžitě k nalezení už ode dveří a pánové, kteří vybírají své milé dárek, to měli rychle za sebou :-)

Z toho plyne, že už výrobce podstrkuje širšímu davu svoji představu, jen na cvičené ohaře na těchto stránkách si nepřjde. S úmyslem odlišovat se, pak může parfémářská firma odhodit zažité klišé a vypustí sice úžasný flakón, ale s náplní, která zklame očekávání, viz nový Versace - Versace nebo Agent Provocateur.

Ada 25.11.07 10:27

Modrá Cédre mi vůbec nepřišla na mysl - ostatně ta je světlá, já mám úplně tmavě modrou. Při očichávání cedru mě prostě napadá temně modrý samet. (Možná napadal i někoho v YR :) )

Zdena: to máš vlastně pravdu :) A mockrát moje barevná představa parfému koresponduje s tím, co vymyslel výrobce - prostě si to nechám vnutit, i když někdy se jim to nepodaří (Angel - zlatohnědá).
V Covetu vidím spíš fialovou, béžovou, sem tam zelenou… ale vzhledem ke smíšeným ohlasům bych řekla, že pro hodně lidí je to opravdu divný zelený jed :)

zdensy 25.11.07 10:41

Covet je tedy něco jako kafebraundozelena :-) na rozhoupání žaludku?

Kerze 25.11.07 12:55

Možná tu představu modrého cedru mají všichni…

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama