Česká a slovenská literatura a poezie

Ronna 7.7.08 00:25

Česká a slovenská literatura a poezie

Tak se přiznejte, jak na tom jste. Co jsou vaše oblíbené položky… :D

Na gymplu jsem literaturu moc nemusela. Nejhorší bylo učit se co kdo vše napsal. Přilba hlíny. Na to nemám paměť. Četla jsem teď článek jednoho novináře/VŠ vyučujícího jak si udělal mezi studenty anketu, museli nějak zapisovat svoje aktivity - co čtou, jaké umění je zajímá, co navštívili… A byl zklamaný. Jednak malým množstvím aktivit a jednak kvalitou. Taky kvalitou komentáře - když už někdo něco kvalitnějšího navštívil, třeba výstavu. Čekal vážnou hudbu a našel jen nějaké rokové koncerty.
No, kdybych měla něco podobného vyplňovat já třeba poslední dva roky studia, asi bych ho taky moc nepotěšila. Myslím, že jsem ten typ, který na spoustu věcí přichází až časem (jestli vůbec). :wink: Zatímco někdo čte Dostojevského už na gymplu. Vždycky jsem byla vděčná, že jsem na referát vyfasovala třeba Balzaca a ne RUR od Čapka.
A teď Čapka miluju, ale hlavně ty povídky a články, např. V zajetí slov. Věci jako Bílá nemoc fakt nemusím. A Haška mám úplně nejradši. Ze současné domácí tvorby nečtu nic. Českou poezii tak trošku,ale zase ne tu současnou. Jan Skácel se mi líbí asi nejvíc.
Pak čtu domácí autory historických věcí. Na to bych málem zapomněla a přitom od nich mám tolik knížek. Vždycky se mi líbil Zamarovský. Pak autoři knih o Přemyslovcích a jiných obdobích naší historie, např. Dušan Třeštík. Ze slovenských je to Pavel Dvořák. Mám ráda jeho seriály v slov. TV, umí nádherně vyprávět, ale žádnou jeho knížku jsem tu neobjevila. V knihkupectví co jsem se ptala nikdy nic neměli. Přitom mám dojem, že s nějakou knížkou vyhrál nějakou evropskou cenu.

Jak jste na tom vy s domácími autory?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
domenica 7.7.08 00:40

Ronno - hezké téma :D

Jsem na tom trochu bledě, ale pár českých současných autorů, které mám opravdu ráda, se najde:
Ludvík Vaculík - starší i nejnovější tvorba. Někdy s ním i nesouhlasím /hlavně s některými jeho názory, které se objevují v jeho fejetonech, publikovaných Lidových novinách/, ale vždycky si ho moc ráda přečtu!! Vychutnávám si i jeho styl, ať píše o čemkoli. Navíc ho často potkávám , protože bydlí v té samé čtvrti jako já :wink:

Lenka Procházková - tak tu přímo hltám …

Zděněk Zapletal - nikdo neumí tak krásně popsat marasmus socialismu, vztahy mezi lidmi /bez ohledu na režím/ a tak …

Mimo jiné si ráda přečtu celkem cokoli od „zatracovaného“ Viewegha, Jáchyma Topola, Petry Hůlové …

Ronna 7.7.08 00:56

Jé, tak to jsi lepší než já. :D K Hůlové se snad dopracuju taky.

domenica 7.7.08 01:03

No, nevím … poezie, bohužel … téměř nic … jen dětská, co si čtu se synem (Pavel Šrut, „Magor“ - Ivan Jirous ..... :D )

chaantal 7.7.08 08:17

Ja jsem na tom stejne jako Ronna… na stredni do cloveka tu literaturu tak vali, ze k pomalu ziska odpor :( Vzdycky jsem rada cetla, ale nenapadlo me/ani kolem me nebyl nikdo, kdo by me poucil/, ze i mezi tim nudnym ucivem se da najit skvela cetba. Zacala jsem na to postupne prichazet az po stredni. Zatim jsem tak zahlcena zahranicnimi autory, od kterych si chci neco precist, ze ceskou literaturu uplne vynechavam. Pres rok mam zase spoustu cetby na vysoke, takze ani nic zajmoveho cist nestiham :(

domenica 7.7.08 08:50

No, jasně - čtení spojený se studiem zabírá přes rok spoustu času takže nezbývá tolik času na ty úplně „dobrovolně“ vybrané knížky. A do toho další povinnosti … takže mnoho večerů usínám s Reflexem na nose :D a na větší literární vzepjetí se nezmůžu :wink:

mimosa 7.7.08 11:22

Vzhledem k tomu, že manžel píše knížky, mám to jako povinnou četbu :lol: :lol: Takže mám zmáknutou českou literaturu faktu, ale je fakt, že českou beletrii nic moc :cry:

Vera 7.7.08 11:25

mimosa: teď mnou cloumá zvědavost, prozraď aspoň jednu :D

mimosa 7.7.08 13:20

Vera: poslední je V zajetí džungle, Diplomatické maléry, Diplomacie v negližé, Kissinger atd. V tisku je knížka o atomových hrozbách. Samé roztomilé věci :-)

Vera 7.7.08 14:32

mimosa: děkuji :D literaturu faktu můžu, ale tahle je na mě moc složitá :oops: Ale Diplomatické maléry určitě zkusím.
Mám ráda M. Ivanova, J. Bauera, I. Lesného, J. Drejse, I.M. Jedličku, Ströbingera a z beletrie: Stýblovou, Vaňkovou, Körnera, Daňka, Jana Šmída, Frýbovou, I. Devátou, Nepila, Vondrušku, Viewegha i J. Matějku, (kdo četl jeho knížku Rodáci a odrodilci mi dá určitě za pravdu, že seriál Rodáci je slaboduchý odvar), A. Kutinovou (její Gabru a Malinku jsem si musela hned jak po revoluci vyšla, koupit, J. Šikla, Škutinu, S. Rudolfa - Pyžamo po mrtvém (jeho dívčí romány jsem v pubertě milovala, ale tenhle je pro dospělé, nedávno jsem ho četla po druhé a až bolestně se mě dotýkal :cry: dostal mě tím, jak se dokáže dívat na svět ženskýma očima, ufff), M.V.Kratochvíl, Z. Jirotka, M. Skála, L. Mňačko, H. Pawlowská a pak moje milované české detektivky od Erbena, Brůhové, Kačírkové, Bauerové, Hodka, Čapkovy Povídky z kapsy…a ještě další spousta málo známých autorů :D

A to jsem ještě ve škole tvrdila, že jsou čeští autoři nudní…dnes už vím, že to není pravda, jen si najít tu pravou :wink:

radmila.k 7.7.08 14:44

Mým oblíbeným spisovatelem je Vladimír Neff. Mám velice ráda jeho historické romány- pentalogii Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova, Královský vozataj (byl podle nich natočen TV seriál o rodu Bornů a Netopilů,pamatujete?) a trilogii ze středověku Královny nemají nohy, Prsten Borgiů a Krásná čarodějka. Úžasné jsou psychologické romány Jaroslava Havlíčka, např. Neviditelný, Ta třetí, Petrolejové lampy, Helimadoe.

Svatka 7.7.08 20:23
mimosa píše:
Vera: poslední je V zajetí džungle, Diplomatické maléry, Diplomacie v negližé, Kissinger atd. V tisku je knížka o atomových hrozbách. Samé roztomilé věci :-)

Tyhle knihy píše Tvůj muž!?!?! Musím si je půjčit v knihovně. S pochopením války ve Vietnamu mám pořád problémy, ačkoliv v tomhle směru plundruju naši místní knihovnu. Nějak se mi nedaři lidsky pochopit proč.
A jaký má tenhle formát muže vztah k parfémům? Je pro Tvůj výběr jeho názor směrodatný?

mimosa 7.7.08 21:04

svatka:
Manžel byl jako novinář ve válce ve Vietnamu… a jak by řekl syn - bylo to fakt hustý a drsný. Chtěla jsem dát smajlíka, ale nehodí se… V knihovně jeho knihy jsou, a abych se přiznala, tak sleduji jak moc se půjčují - taky proto jsem tam šla pracovat, že? :D :D

Co se týče parfému, tak se musím přiznat, že ty nejlepší jsem vždy měla od něho. Já když si nějaký koupím sama, tak za pár dní je mi z něj (ne z manžela :D ), špatně. On se strefí vždy naprosto perfektně :-) Dneska mi například přinesl malou vůni od YR - Rose absolue.

Svatka 7.7.08 21:16

Tak to Ti gratuluji. Můj muž je v tomhle směru k ničemu. U parfémů sleduje hlavně cenu.

Vera 7.7.08 21:28

mimosa: i já ti gratuluji k manželovi a moc moc ti to přeji, lásky není nikdy dost :D

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek