Česká a slovenská literatura a poezie

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Ronna 29.12.10 18:24

Levné knihy mi poslední dobou vůbec dělají radost. Mám od nich Madame Bovary i s přiloženým dvd s nádhernou Isabelle Huppertovou a minulý týden jsem tam úplnou náhodou našla knížku z dětství Bubetka a Smítko. Když jsem chodila tak do třetí třídy, půjčovala jsem si to z knihovny a teď ji konečně mám. Je to o strašidýlkách. :D

maricka píše:

Co myslíš moderními romány? Kundera, Hůlová, Balabán, Zábranský, Rudiš, Hakl a další? Hmm, opravdu nic moc, nějak mi přijde, že u nich jde jen o bohapustý popis současnosti a o hyperbolu nepochopení, ztracení a bloudění, toť vše…a přitom dnešní svět není jen postmoderní labyrint, pakliže ano, tak má i on své východisko.

:

Tato literatura mi taky nic neříká. :roll:

Z českých autorů mám ráda Němcovou.
Pak spíš poezii. Mám slabost pro brněnské básníky. Skácela, Ivana Blatného - toho zvlášť, jeho spisky mám doma uložené jak zlatý diadém, ani se jich úctou nedotknu. Jakmile je otevřu, ozve se volání krve, začnu řvát… nejčastěji sahám po literatuře orientu.
Zvlášť oblíbený je čínský básník Tchao Juan-ming, který opustil výhodné posty ve společnosti a uchýlil se na vesnickou samotu. Zbytek života prožil těsném sepjetí s přírodou, živil se tím, co mu odříkání a tvrdá práce na chudém políčku poskytla. Život v materiální chudobě, ale ohromné morální a duchovní síle. To je taková moje praktická Bible života. :wink:

Ronna 30.12.10 14:44

Skácela a Blatného mám taky ráda.
Ze současné české nečtu nic, maximálně nějaký cestopis. Toho Gellnera jsem si včera koupila a jsem ráda, píše moc hezky.

domenica 30.12.10 15:08

Tak já si od těch současných spisovatelů přečtu občas něco docela ráda. Kromě dlouholetých oblíbenců, jako jsou L. Vaculík, L. Procházková a Z. Zapletal, někdy čtu i toho Rudiše a Hakla. A líbí se mi i něco ze současného komiksovového žánru - hlavně tvorba J. Švejdíka a J.Rudiše.

Andorra 30.12.10 17:19

Jsem sice slovenka, ale hrozně :!: ráda čtu Michala Ajvaze - zejména Návrat starého varana, nebo tak nějak…, miluji jeho humor a u té knížky se hodně nařehtám.. :lol: :mrgreen: :lol: :lol:

Trillian 1.1.11 20:25

V puberte som milovala básne od Vojtecha Mihálika, on mal aj nádherné preklady (napr. Sonety pre Lauru od Franceska Petrarcu…), pár slovenských autorov som prečítala, keď som si ešte túto moju milovanú činnosť mohla dovoliť, na strednej nejaké povinné čítanie, ale moc veľký dojem na mňa nezanechalo a potom ešte asi pred dvoma rokmi od Jaroslava Rumpliho knihu V znamení hovna, a musím priznať, že na mňa urobila celkom dobrý dojem. Až sa zas k čítaniu budem môcť vrátiť tešia sa mňa v mojej knižnici Rudolf Sloboda a Pavel Vilikovský. Do synovej knižnice si celkom určite pôjdem ukradnúť Ďura Červenáka, ktorého knihy synovi kupujem, aby som si ich mohla sama prečítať. :D (Ale aj synovi sa veľmi páči)
Z českých autorov milujem Haška, Čapkovcov tiež môžem, Frýbová je super, Halina v pohode a celkom rada mám aj Plzáka.
To len tak narýchlo, keď si ešte spomeniem, pridám.

barbucha 1.1.11 21:00

Já na modernu moc nejsem, pročež si velmi často s radostí listuju v už přečtený Němcový…Světlý…Třebízským…v Čapkovi jen občas.
Vždycky mě bavil Zamarovský…Miroslav Ivanov…ale to je tím jejich zaměřením.
Ze současný prózy tak leda Vaculík, kvůli stylu a myšlence :wink: jiný si pomalu ani nepamatuju :?

Hrabal se mi nelíbil nikdy, ani Kundera. Ani Škvorecký. Jasně že to každej poctivě (a uvědoměle :lol: ) četl, ale nejsou to kousky, který bych chovala na nočním stolku.
Frýbová, Kačírková…dobrý do vlaku. Pawlovskou jsem ani neotevřela…jakož ostatní celebrití grafomanky.
Poezií nemohu sloužit, tam jsem skončila u Kytice :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Trillian 1.1.11 21:13

Zamarovský je král, Bohovia a hrdinovia gréckych báji bola kniha, ktorú som vedela takmer naspamäť, tak často som ju čítala, Hrabala mám veľmi rada, od Kunderu som prečítala len Nesnesitelnou lehkosť bytí a moc ma ňou neočaril.
Celkom milá knižka, ktorú som čítala bola Apáka a mamáka od Kolomana Kocúra http://www.martinus.sk/?…

barbucha 1.1.11 21:50

Zamarovskýho jsme kdysi měli i na besedě ve škole, takže mám od něj vlastnoručně podepsané Dejiny písané Rímom (moje oblíbené). Chovám co oko v hlavě :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
Garfield 1.1.11 22:18

Mám ráda Jana Skácela, k tomu se vracím.
Jeho dost známá zhudebněná Modlitba za vodu od Hradišťanu:
http://www.youtube.com/watch?…

A jinak přemýšlím :conf: Foglar, Viewegh, Háj (Kája Mařík :) ), Ivan Kraus,…teď si honem nevzpomenu…Je fakt, že čtu spíš zahraniční, i když na gymplu jsem přelouskala neskutečných knížek.A kdyby se mě teď na ně někdo zeptal, už nevím… :?

Evelina 2.1.11 00:22

Nejradši mám Jiřího Ortena (poezii). Rudiše jsem četla , nebylo to špatný, ale že by něco extra… to ani ne.
Znáte Jana Pelce? (kniha …a bude hůř) - sice hodně drsný jazyk, ale jinak velmi čtivé :)

domenica 2.1.11 00:30

No jasně, Jan Pelc … a bude hůř. A taky krásný a drsný příběh … a to mi nemůžete udělat. A nakonec Bez ohňů je underground (rozhovor s Mejlou Hlavsou) :wink:

Evelina 2.1.11 00:43

domenica - ve svých cca 16-17ti letech jsem četla od Pelce všechno, co šlo sehnat. Ale …a bude hůř mě oslovila asi nejvíc. Hlavně ten příběh - je napsaný tak, že mě úplně do sebe vtáhnul :mrgreen:

protea 3.1.11 13:00

A co Krchovský? Znáte od něj něco? Četla jsem jen rozhovor, který byl v Reflexu a začal mě docela zajímat…tyhle morbidnosti mě baví :mrgreen:

Vrzi 3.1.11 15:16

Proteo, o jakém vydání Reflexu mluvíš?? Krchovskýho žeru od puberty. (Ale když na něj člověk pohlédne už s rozumem, musí unat, že je to většinou trapnej zastydlej puberťák. Dobrých básní má poskrovnu. Ale stejně mě baví :D )

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek