HISTORIE PARFÉMŮ

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
porjk 17.11.17 19:44

@Kjitka Děkuju za další pěkné počtení. :kytka:

Kjitka 17.11.17 20:47

@porjk už studuju Lalique, byla jsem v Paříži opakovaně v jejich atelieru a obchodě…nádhera, mám dokonce jeden flakon s certifikátem …prodávají ho prázdný…

Kjitka 18.11.17 21:18

Čtení k ranní kávičce – 14
Tak návrháři? Nebo sochaři vůní?
Ještě než se budete opájet nádhernou vůní, podlehnete jeho flakonu…
V roce 1900 navštívil Francois Coty Všeobecnou výstavu a podivil se, že parfémy mají tak nenápadité flakony. Jedičné vůně si přece zaslouží ozdobné obaly. A dostal nápad. Obrátil se na klenotníka René Laliquea a zanedlouho stál u zrodu parfému moderní doby, který útočí na zrakové vjemy.
Co třeba L´Air du Temps? Motivem jsou 2 holubice – (ano, jako limitka i s 1 holubičkou) – který pro Ninu Ricci navrhl Marc Lalique.
Za vzhledem flakonu Opium stojí dokonce tvůrčí invence samotného YSL.
Většina současných velkých značek se však obrací na nezávislé designery, aby Ušili obal na míru příslušné vůni.

Začneme magií Joela Desgrippese, který je ředitelem jediné agentury francouzských designerů, která má pobočku v NY a Asii.
Sám je autorem firmy Boucheron – vytvořil tvar prstenu. Pro Kenza se zase nechal inspirovat rostlinnou říší…

Přesuneme se k Thierry de Bachmakoffi
Už podle jména je vám jasné, že mu v těle koluje bouřlivá krev ruských předků. Sám říká, že nemá osobitý styl, ale potěšilo ho, když se o flakonu Eau Parfumée – Bvlgari říkalo, je je to příklad jasného italského designu.
Každému dílu předchází stovka nákresů, vyžaduje to mnoho času a energie.
Yohji Yamamoto měl např. přání, aby vytvořil flakon pro ženy, co se nevoní. Tak pro něj vymyslel flakon ve tvaru vzorků, co se rozdávají v parfumeriích, opatřil ho klínkem, takže se na rozdíl od jiných parfémů nestaví, ale pokládá.

A co Robert Granaie? Neznáte? Je to přední návrhář pro značku Guerlain – první byla Chamade z roku 1969. Nezapře v sobě sochaře – flakon nejdříve udělá ze sádry ve velkém měřítku. Uvedením parfému Samsara v roce 1989 odstartoval Guerlain nový moderní styl…

Federic Restrepa – bývalý student filosofie – chtěl si odpočinout od Kanta a zahloubal se do filosofie jiné – té parfémové. Navrhuje flakony z čisté radosti a pouze pro ty, které má rád. Např. Firma Caron mu svěřila parfém Aimez-moi – láska je to , co nás dokáže rozzářit. Představil jsem si tedy okvětní korunu ve tvaru slunce – nevěřím v ojedinělé tvary. Všechny flakony mají mezi sebou příbuzenský vztah, proto nemám potřebu vymýšlet zcela nové formy, ale spíše jít ve stopách předků, říká.
Ve zcela jiném duchu se nese flakon Eau Belle značky Azzaro. Jsou to vlastně 2 kapky vody vody. Říká, že je to jeho nejoblíbenější flakon, možná proto, že vlastně vznikl jakoby náhodou, sám…

Kjitka 19.11.17 20:19

Čtení k ranní kávičce – 15
Mech z dubu…hromada pepře…semínka…jedno patro pařížského Muzea umění vypadá trochu jako trh s kořením – vše, co se hodí k výrobě parfémů.
Jedna část expozice se týká lahviček, fiol, flakonků, v nichž je parfém nabízený.
Na začátku 19. století se flakonky liší jen nápisy – to jsme si říkali minule, také o Fr. Coty a jeho nápadu, který realizoval René Lalique.
Jedním z nejvděčnějších námětů – hvězdy a noc – jako zástupce uvedeme flakonek k vůni Schiaparelli – Král slunce, jejímž autorem je Salvador Dalí.
Kolik zapomenutých vůní a krásných lahviček, které zdobívaly taletní stolky elegantních ložnic a koupelen…A kdo, kromě sběratelů, vzpomene na Evinu dceru, která se prodávala v nádherném poloprůsvitném flakonu ve tvaru jablka uzavřeného v maličké schránce z vrbového proutí…
Móda se mění tak rychle jako parfémy a tak se firmy pomalu spojily. Již v roce 1924 Coco pochopila, že parfém musí odpovídát i stylu oblékání svého nositele.

Ještě jeden obor k parfémům, i módě, patří – je reklama.
Bratři Weill prodávali vydělané kůže. Tento druh zboží většinou nevoní, tak se bratři rozhodli, ke každému druhu kůže navrhnout odpovídající vůni – Hermin, Zibeline, Chinchilla Royal – potom je ve vzorcích přidávali zadarmo k prodanému artiklu – a to byl veliký úspěch a firma Weill od té doby uvedla na trh desítky dalších parfémů.
No a flakonky jsou ze skla, tak se zase obloukem vracíme k René Lalique, protože to je ten muž, co oblékl parfémy.
Zakladatel firmy (1860 – 1945) provedl revoluci ve světě šperků – slavné sady Art Nouveau, u nás známější pod názvem Secese – jako sklářský mistr – Art Déco - jeho výrobky se prodávají na četných aukcích, jsou v muzeích. Navrhl Čarovnou fontánu na pařížské výstavě v roce 1925, navrhl vagony Pullman, měl odvahu vyrábět i skleněné maskoty pro automobily. Navrhl sokoly, orly, vážky s křídly ohnutými ve větru, vztyčeného koně i ženskou postavu, které se umisťovaly na kapoty závodních i luxusních vozů.
René Lalique navrhoval od r. 1907 modely flakonů pro Coty, Roger&Gallet , Forvil, Houbigant, Molyneux, d´Orsay, Molinard, Worth a další.
Jejich dekorace evokovala vůni, kterou obsahovaly a jsou to dodnes umělecká díla.

Pokračovatelem ve firmě byl syn Reného – Marc Lalique, byl také sochař, jako jeho otec. 1945 – 1977, potom jejich dcera a vnučka – Marie Claude 1977 – 1994.

Kjitka 23.11.17 20:28

Nerada bych něco opisovala, navíc bez svolení autora, proto sem hodím odkaz

http://www.selfino.cz/…an-new-york/

tam je krásně vidět ten černozlatý flakon, který pro její první parfém vytvořil její druhý manžel, sochař Stephan Weiss. Tento flakon, bohužel už prázdný, mám. Mám ve sbírce sice i miniaturku, ale s tou si vůbec nepohráli…tak si nechávám tuto velkou.

Zde zajímavý článek

https://www.tyden.cz/…y_83381.html

Kjitka 24.11.17 22:03

Hanka H napsala krásný přehled vůní s kůží

Frapin 1270 - kůže s ovocem
Mancera Aoud Café - kůže s kávou
Gres Cabochard - kůže, která právě změnila nositele
Tom Ford Sahara Noir - pekelná kůže
Majda Bekkali Tulaytulah - kůže směřuje k semiši
Amouage Opus VII - kůže a doutníky
Fifi Chachnil - kůže a dýmka
Guerlain Cuir Beluga - luxusní rukavičky
Guerlain Oud Essentiel - kůže a borová šiška
Creed Royal Oud - prostě krásná kůže
Armani Myrrhé Impériale - kůže jde od doktora
Tom Ford Tuscan Leather - malinová kůže (pro odvážné)
Rasasi La Yuqawam pour Homme - malinová kůže (pro méně odvážné)

Kjitka 25.11.17 19:55

dala jsem pod článek, jak jsem se krásně naučili nenápadný make up

Beverly 25.11.17 21:38

@Kjitka Jsi prostě náš leader a star!!! :inlove: :inlove: :inlove:

Hanka H 25.11.17 21:59

@Kjitka Jitko, přidej tam ještě
Masque Russian Tea - Ivanovy holínky (s trochou hnoje) vedle samovaru
Robert Piquet Visa - nová kožená kabelka s rozlitou ovocnou přesnídávkou

Jinak fotka skvělá :lol: :lol: :lol: - jjsi neobyčeně sexy!!!! :inlove:

alibi 08.12.17 10:22

Parfémové legendy a zub reformulací - díl druhý

Jak jsem slíbila v minulém díle, dnes se v budu věnovat jednotlivým reformulovaným parfémům. Jedná se o legendy - vůně, které jsou tu s námi desítky let, a tak jsem k jejich zkoušení přistupovala s velikým respektem. Proto jsem si na pomoc přizvala odbornice - dámy, které konkrétní vůni znají dlouhá léta. A k mé velké radosti všechny souhlasily se zveřejněním jejich vyznání.

http://alibi-notes.webnode.cz/…i-dil-druhy/

Biely kvet 08.12.17 11:08

@alibi Krásne, zaujímavé a poučné, s nostalgiou som zaspomínala na staré dobré časy…ďakujem! :rose:

Kjitka 08.12.17 15:58

@alibi děkuji, to je velice zajímavý článek…jen co budu mít chvilku, kouknu na moje mini flakonky…
já právě jsem taky dost nešťastná z toho, že ty nové „vylepšené“ vůně jsou horší a horší..... říkala jsem si, proč firma tedy nevyrábí vůně souběžně…a trh by rozhodl, které např. Diorissimo ukončit…

alibi 08.12.17 16:12

@Biely kvet Jaruško děkuju, chvála od Tebe mě vždycky potěší :kytka:
@Kjitka Jitko taky děkuju, Tvoje vzpomínání na Dior u nás mě taky moc bavilo

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek