Identifikace složek parfému

wardat 01.09.13 11:26

Identifikace složek parfému

Zajímalo by mě, jak si má člověk vycvičit nos na rozpoznání jednotlivých složek ve vůních? Jak jste se to učily?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

danaada 01.09.13 11:51

Já jsem začínala tak, že jsem u jednoho parfému odhadla složky, na netu našla co by to tak asi mohlo být za parfém a vyzkoušela v parfumérii a hned druhý zkoušený to byl… Ale naladilo mne to tak, že jsem zkoušela složky rozpoznat u dalších, takže můj postup: :mrgreen:

Nastříkala jsem si několik vůní v parfumériie na papírky (tam se vůně rozkládá pomaleji než na kůži), vždy si přivoněla, řekla si co tam asi tak cítím a potom jsem si našla složení a postupně porovnávala i to jak se vůně mění.Je dobré si zároveň číst i diskuse či recenze, protože vůně každý vnímá trošku jinak. Po nějaké době už jsem složky rozeznávala… To je nejspíš klasický postup.

kakadu 01.09.13 12:07

Musí to být člověku i trochu dáno shůry :kytka:

Já sbírám parfémy celý život a neumím ani po tolika letech rozeznat, co v nich je.
Poznám jen minimum věci, když třeba přímo kříčí jedna složka, pak už jen:
sladké -trpké, květinové - ovocné atd.
Bohužel s tím neumím nic udělat :mrgreen:

MP Karkulin 01.09.13 12:22

Já jsem sice začátečník, ale snad ti pomůže i má zkušenost. Zprvu jsem to dělala tak, že jsem si dala vzorek na kůži a našla si v databázi parfém a jeho složky, a následně je ve zkoušeném parfému hledala. Teď se snažím jít na to opačně, napřed odhaduji, pak se podívám. Hodně často ale objevuji vůně naprosto nečekané, které se v oficiálních složkách parfému vůbec nevyskytují. Strašně záleží na tom, jak se daný parfém na člověku rozloží. Jak píše @danaada, je k věci číst si recenze ostatních, to mi taky hodně pomáhá.. :kytka:

RainyWeather 01.09.13 12:42

U některých složek, jako např. cedr, pačuli, bergamot apod. si taky můžeš vypomoci zkoušením esenciálních olejů, které najdeš různě v květinářstvích - pak ucítíš, jak voní „sólo“.

kwitek 08.09.13 23:12

@kakadu Já myslím, že to souvisí se způsobem vnímání a myšlení. Jestli je člověk spíš analytický než syntetický typ. Analytici asi nemají s rozeznáváním složek takový problém. Ale kdo vnímá spíš celek, tak může mít načicháno jak chce, se složkami bude vždycky na štíru, i když pozná, o jaký parfém jde a vnímá i jemné nuance, tak to prostě nepojmenuje. :roll: Sice nejsem až tak daleko, ale asi to budu mít podobné.
Každý ale časem rozezná to co má hodně rád, a co hodně nerad - to kolikrát ještě líp :lol:

ledifia 09.09.13 19:45

@kwitek To je fakt, lékořici poznám takřka v stopovém množství, brrr!

VirnaLisi 12.09.13 22:34

@kwitek Ja tiež budem asi skôr ten syntetický typ.Skúšala som tiež na zápästí,alebo aj na papieriku rozoznávať…ak som rozlúskla dve zložky,bolo moc…raz som sa vybrala aj do obchodu s tými esenciálnymi olejmi.Mali v ponuke snáď 40 druhov a ja velice šikovná,zvedavá,som ich ovoňala všetky… :zed: celé zle,samozrejme,ne­pamätám si nič. :lol:

wardat 13.09.13 18:23

@kwitek Ty jsi na to asi kápla! :kytka: :potlesk: Bezpečně poznám x parfémů, ale ať se snažím jakkoli, většinou neidentifikuju víc jak 4 složky.

alfa17.6 13.09.13 22:03

Já taky poznám tak maximálně 2 složky.Upřímně obdivuju,že má někdo čich tak dobrý a sype složení bez problémů.To se nikdy nenaučím,nemám to asi dané :) .A jak píše @kwitek, poznám jen to,co mám,nebo nemám ráda :oops: :,( .

danaada 13.09.13 23:05

Ono se to dá natrénovat, pokud takto zkoušíš rozebírat parfémy a to jak voní jednotlivé kombinace, tak musíš zkoušet parfémy hodně často. Ale je jasné, že některé složky lze identifikovat mnohem snadněji a něco rozeznat nejde.A určitě nezkoušet ze začátku na kůži, to hodně zkresluje. To by měla být až druhá fáze, poznat co se složkami udělá kůže.

Mandorla 31.12.13 13:27

Rozpoznávanie zložiek ma na parfémoch veľmi baví, zo začiatku som stále prehľadávala na Fragrantice Search by notes- samozrejme, hlavne tie exotické (napr.: Ako vonia ryža? :roll: ). Moje výlety do parfumérie potom zvyknú byť tematické, skúšam vône s podobným zložením. Keby som chcela ísť skutočne do hĺbky, nakúpila by som si asi tematické packy vzoriek z TPC.
Niekedy sa s podobne naladenou kamarátkou skúšame, do koľkých zložiek sa trafíme v porovnaní s oficiálnym zoznamom zložiek konkrétnej vône, to už je ale iný druh postihnutia. ;) Stále síce neviem, či mám skutočne objektívne predstavy o tej-ktorej zložke (ryžu by som určite nikde nerozoznala, to by bolo chvastanie :D ), takýto systém objavovania ma však, myslím, posúva ďalej.

Marggalít 05.01.14 23:10

Pokud má na to člověk aspoň trochu „buňky“, tak se tahle dovednost rozvíjet dá, a poměrně rychle. A taky mám podezření, že jako všechny jiné dovednosti se i tahle vyvíjí „skokově“, ne kontinuálně. Prostě bác, najednou se to zlepší :D

Čím se tomu dá pomoci:
Zaměřit se na vůně a pachy jako takové. Prostě ke všemu možnému čichat, uvědomovat si vůně všeho možného živého i neživého, tuhle očichat kytku, tamhle šutr nebo plech a hlavně SOUSTŘEDIT SE. Např. na analýzu toho, co všechno cítím zrovna v tuhle chvíli tady a teď. Tyhle „vonné scenérie“ úplně miluju (je to navíc velká zábava). Jo a zaměřit se i na to, jak co chutná, „prodýchávat chuť nosem“, jak se to dělá třeba při koštování vína. Protože chuť a čich jsou dvojčata. Ono je totiž dost těžký identifikovat složku ve vůni, když neprošla smysly v reálu - takhle si třeba pamatuju, jak jsem se divila, že Turin opěvuje Noa coby „koriandrové květiny“ a pak mi to seplo, když jsem si pořídila zelenej koriandr do truhlíků - jak jsem to mohla předtím necítit, tak jasný věrný tón!
Další dobrá věc je učit se rozeznávat složky v kvalitních vůních, kde je kompozice propracovaná, často s podílem přírodních složek, má svoji strukturu, vývoj, osobitost a krásu. Protože chuděry odfláknuté vůně předestřou jen stíny a hrubé obrysy - ono to třeba říká „já jsem růže“, ale ani omylem…

porjk 06.01.14 20:53

@Marggalít Vypadá to jednoduše a logicky. Ale já si myslím,že k tomu musi být i talent. No,snad jednou.......zatím zelenám závistí.

Mandorla 06.01.14 21:05

@Marggalít úplne súhlasím s metódou pričuchávania ku všetkému naokolo aj s tým, ako sú čuch a chuť prepojené. Čím ďalej však viac oceňujem vône, ktorých zložky od seba rozoznať nedokážem, lebo v parfume do seba úplne „zapadajú“. Ako takú jednoliatu vnímam napr. 24 Fabourgh

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Reklama