Jaké byly vaše babičky?

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Tassia 3.9.12 10:30

@barbucha
Jéj, Barbucha, tá je ale elegantná. Tie svadobné šaty sú fakt nádherné, obstáli by aj dnes. A ženích, fešák na pohľadanie. Pekný párik. :potlesk:

barbucha 3.9.12 10:41

@Tassia
Díky… moc ráda na ty starý fotky koukám.

Dlužno dodat, že ač děda skončil jako plukovník, funkci domácího generála radostně přenechal své choti :mrgreen:

• Citovat
  • Nahlásit
Tassia 3.9.12 10:48

…tak to obyčajne bolo a aj je v usporiadanej rodine, ak to má fungovať… :lol:

Frankie 3.9.12 12:31

Má babička z matčiny strany byla ten typ prosté a dobrosrdečné pečovatelky, domácnost vždy v perfektním stavu, naprosto nepřekonatelná kuchařka. Byla moc hodná a neexistovalo nic, co by pro nás neudělala. Jako malým nám četla pohádky, nejen před spaním :). Když jsem byli starší, vyprávěla nám o svém životě. Vyprávět uměla moc hezky, byla radost to poslouchat. Doma se oblékala především prakticky, ale nikdy ne do něčeho špinavého nebo odrbaného. Když šla ale ven (třeba i jen do obchodu), uměla se obléct moc hezky. Vždy měla nějaký hezký šperk a velmi často nosila i klobouky. A pamatuju si, že když jsem byla malá, nosila i rukavičky :), ale s tím později přestala.

Má druhá babička je bohužel z úplně jiného ranku. Zapřísáhlá komunistka a dělnická žena se vším, co k tomu patří. Je to vidět, slyšet a často i cítit… (O tom, že „za komunistů bylo líp“ je odblíbená hláška v jisté části naší rodiny, jsem tu už někde psala) :(. Není zlý člověk a má nás ráda, ale někdy je to s ní dost těžké. Má dost často výhrady určitému stylu života a názorům (týká se především mě). Ach jo.

• Citovat
  • Nahlásit
wendulka29 3.9.12 12:46
@Frankie11 píše:
Má druhá babička je bohužel z úplně jiného ranku. Zapřísáhlá komunistka a dělnická žena se vším, co k tomu patří. Je to vidět, slyšet a často i cítit… (O tom, že „za komunistů bylo líp“ je odblíbená hláška v jisté části naší rodiny, jsem tu už někde psala) :(. Není zlý člověk a má nás ráda, ale někdy je to s ní dost těžké. Má dost často výhrady určitému stylu života a názorům (týká se především mě). Ach jo.

Mám velice podobně smýšlející babičku :roll:, jen ta moje je z matčiny strany. Svojí druhou babičku jsem nepoznala, umřela, když mi byl jeden rok. Ale podle toho, co mi vyprávěli naši, to byla velice laskavá paní (prý mě ještě vozila v kočárku coby mimino a mazlila se se mnou), jen měla trochu psychické problémy, které pramenily z jejího zklamání se životními partnery (napřed můj děda, její první manžel a i její druhý muž měl dost protivnou povahu, toho ještě pamatuju :? ).

tapuz 3.9.12 14:40

Ve svém příspěvku o babičce jsem se zmínila i o své prababičce a od té doby na ni myslím. Bylo to to děvče z venkovské hospody a řeznictví. Jako malou holčičku mě hlídala a byla to ona, kdo pro mě představoval prototyp „babičky“, jak se obvykle prezentuje. Přestože ji celá rodina považovala za „generála v sukních“, já ji pamatuji jako laskavou a hodnou ženu, která by mi byla nic neodepřela. Nosila dlouhé tmavé šaty s droboučkým květinovým vzorečkem a přes ně většinou zavázanou zástěru, protože často stávala u plotny. Měla dlouhé šedivé vlasy, které nosila svázané do drdůlku, a přes něj měla vždycky nataženou síťku. Jako mladá byla moc hezká, byla to štíhlá a vysoká blondýna, rovnou postavu a říznou chůzi si zachovala až do vysokého stáří. Měla dvě děti, mou babičku a jejího bratra-lékárníka. Vzpomínám si, jak jsem s ní v létě sedávala na zahradě na lavičce a jako fascinovaná hltala její vyprávění o tom, jak v mládí byla v klášterní škole pro dívky. To bylo lepší, než pohádky. Tenkrát mi to přišlo jako vyprávění z jiné doby a z jiného světa.

barbucha 3.9.12 14:53

@tapuz
Já ty starý rodinný historky hltala taky… teď to spisuju, dokud si něco pamatuju - pro další generace :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
wendulka29 3.9.12 15:29

@barbucha Ta fotka nemá chybu :palec:, tvoje babička byla skutečně velice elegantní nevěsta a tvůj děda byl taky švihák - líbí se mi, jak se zlehka opírá o tu šavli :D.

MS61 3.9.12 15:45

Tak už víme, po kom je Barbucha tak - jak to jenom říci :-) - „barbuchovatá“.

K věci: moje obě babičky pocházely z tradičního prostředí vesnice na moravskoslovenském pomezí. Přes řadu podobných rysů nemohly ani být více odlišné. Ta „domácí“ byla tou pravou babičkou, přímo prototypem. Neznám hodnější, lidštější a více dobráckou povahu - přes svůj těžký život (a předčasný, těžký závěr života). Přirozená inteligence, minimální vzdělání - a těžký introvert. Milovaná spoustou lidí ze svého okolí.
Druhá babička byla osoba složitá, vyjít s ní nebylo snadné - dokonce ani pro nás, kteří jsme s ní nežili ve stejném domě. Jako mladé děvče z více dětí prošla službou několika místy (až na Hané). Navázat s ní trvalý a srdečný vztah bylo velmi těžké až nemožné. Životní zkušenosti v ní vypěstovaly samostatnost (až do vysokého věku) a jistou formu přirozené důstojnosti. Na rozdíl od babičky I však tato snaha o důstojné chování vedla k jisté chladnosti v osobním kontaktu a uzavřenosti. Ještě těžší introvert na druhou. Ovšem pokud ji mimořádnost situace z této dobrovolné klauzury vyhnala, dokázala krásně vzpomínat a najednou z té masky začala vykukovat ta mladinká, vylekaná a drobounká „slušná“ venkovská holka vyhnaná do cizího světa.
Roli rázovitých, bodrých a dejme tomu zemitých vzorů spíš hrála prateta a mužské plemeno. :-)
A protože láska - jak je všeobecně známo - prochází žaludkem, dostávám ukrutnou chuť na chleba se sádlem a cibulí nebo tradiční sladká jídla, na kterých jsem byl odchován. (Bohužel až příliš úspěšně). Patenty, kvasené šišky (=kynuté knedlíky), pěry (tašky s nekynutého těsta). A vzpomínky láskyplného pohlazení zlaté babičky, která měla z těžké práce ruce hrubé jako rašple. (Babička sbírala kopřivy pro zvířectvo holýma rukama a žádné „prlení“ prý necítila…).
Vůně - kromě vůně čistoty a naftalínu z nedělního šatstava - si moc nevybavuju. Tichou a láskyplnou péči ano. Co je zajímavé /spíš pro modní peklo/ je opět naprosto přirozený smysl pro patřičný oděv (dress code). Co doma, co na práci (to nejhorší), co na návštěvu. Nedělní kostel a velké slávy samozřejmě obzvlášť. Peníze v tom nehrály velkou roli.
Bohužel se moje babička (ta bližší) nedožila ani mé maturity… Druhá babička byla obdarována vysokým věkem (nedožitých 90 let) a ve věku kolem 80 let jela na promoci svého nejstaršího vnuka. Byla neuvěřetelně roztomilá. :-) Krásně upravená, jak ze škatulky (v takovém poměštělém kostelním parádní kroji). Dojemně bezmocná na schodech metra (poprvé v životě v Praze, poprvé na pohyblivých, poprvé metro, poprvé na dálnici). Přesto nesla tyto zkoušky s přehledem a důstojností. Kupodivu její dokonale doladěný outfit nepůsobil v metropoli nijak nepatřičně. Nesla ho s grácií a sebejistotou. Oprávněnou.

Tož tak, střípky vzpomínek by se ještě našly a postupně nové a další (a další…).

M.

Sasa 3.9.12 16:07

To je nádherné téma. Moje dvě babičky byly tak odlišné.
Babička moje domácí, máma mé matky, měla za muže Němce, krásnýho vysokýho chlapa (nna malinká), děti neměli. Rozvedli se a vzala si mého dědu. Spolu měli jen moji mamku, ona babi měla 36 a děla 49, když se narodila. Babi nikdy nebyla zaměstnaná, byla švadlena, šila po domácnostech, děda měl malé papírnictví. Po roce 1948 byl prohlášen za vykořisťovatele (nikdy neměl zaměstnance :( ) a musel jít pracovat v době, kdy ostatní šli do důchodu, do Farmakonu. Babička byla jako nepracující bez důchodu. Děda jí tenkrát později vyběhal 100Kč, to bylo slávy. Mamka nesměla nikam na školu (ale to je jiná kapitola).
Milovala boty, to je dědičné. Měla nohu velikosti 36 a kupovala si velmi slevněné boty z výlohy, protože se vystavovaly právě malá čísla. Měla i ručně šité boty.
Dodnes nevím, jak dokázala hospodařit!!! Ale mamina vzpomíná, co bývalo k jídlu, jak šetřili.

• Citovat
  • Nahlásit
barbucha 3.9.12 18:33

@wendulka29
Mně se líbí, jak má vyblejskaný holinky! :lol:

@MS61
Ty jsi ale ani po jedné babičce povahu nezdědil - myslím, že za introverta by tě nikdo neoznačil :mrgreen:

Ale vzpomínky jsou to všechny krásný, že jo! :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
74SLena 3.9.12 18:45

Staré fotky babiček nemám naskenované, ale mám fotku babičky z minulého roku s pravnoučetem Víťou

barbucha 3.9.12 18:55

@74SLena
A oba se zjevně dobře bavěj :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
74SLena 3.9.12 18:58
@barbucha píše:
@tapuz
Já ty starý rodinný historky hltala taky… teď to spisuju, dokud si něco pamatuju - pro další generace :lol:

Barbucho, taky jsem je hltala a snažím se je zapamatovat, leč nemám tvořitelské střevo. Tak jako starý kelt je budu ústně šířit dál, dokud je nezapomenu.
Tvůj děda s babičkou byli moc hezcí lidé. Takovou šavli má doma moje tchyně po svém otci. To byl taky štramák v uniformě. Za války sloužil v Brennerském průsmyku, po válce se málem nevrátil, stát o jejich návrat nestál a tak se vrátil až někdy na konci 1945 nebo na začátku 1946. Taky patřil mezi nepohodlné a tak po válce měl problém sehnat slušnou práci.

jaccckie9 3.9.12 19:30

Krásna téma…„Nádherné počteníčko“ :srdce:

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 Další »
Váš příspěvek