*JANTAR

Arome Jindra 05.12.09 08:58

*JANTAR

Můžete mi některá popsat, jak poznám v parfémech jantar? Domnívám se, že je to právě ta složka, která mi ve vůních vadí, ale absolutně nemám tušení, jak by měla „cítit“.
díky Jindra

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Kerze 05.12.09 09:00

Jantar je rostlinná ambra, ne ?! Čili de facto pryskyřice. Dodává lehce štiplavý kouřový nádech.

ga.pi 05.12.09 11:32

Cituji z x-krát okopírovaného webu:

Jantar
Původ najdeme ve smrku - je jednou z nejstarších fosilních pryskyřic (nezaměňovat s ambrou). Po zpracování je výsledkem lepkavá, medovitá hmota, jejíž kouřový, smolový odér je ideální pro „kožnaté základy“. Je-li výrazu použito k popisu, označuje vůně, jež jsou dramatické, teplé a pudrovité.

Melisa 05.12.09 18:16

Jantar je vlastně jakýsi druh fosilní pryskyřice, nemá s ambrou pranic společného...­..Nevím, jestli dávají do parfémů pravý jantar, spíš ne (ostatně se to týká i jiných složek).....ale vůně pravého jantaru je hodně pryskyřičná, smolnatá, trochu asfaltově-gumová, .......řekla bych že to může být ta složka, která Ti vadí......Kolem jantaru se točí spousta legend a také pověr, souvisí to s krásnou medovou barvou, která může asociovat medovou vůni, ale ve skutečnosti tomu tak opravdu není :wink:

ga.pi 05.12.09 18:41

Tak, upřímně řečeno, jantar nevoní nijak (nebo pouze podvědomě); je to totiž vlastně kámen (ten průsvitný medově žlutý, často vídaný ve špercích se zalitou mouchou/slaměnkou apod.).
Ale v parfemářském slovníku se tím nejčastěji myslí smrková pryskyřice (když chceš vědět jak to voní, vzpomeň si až budeš přikládat na chalupě do pece/krbu/kamen polínka ;) ). Nicméně se používá jen stopově.

tapuz 05.12.09 18:59

Směšuje se to, protože „jantar“ je anglicky „amber“, což zní jako ambra a nahrává to nepřesnému překladu.

„Ambra“, tedy to, co vyvrhuje velryba, je „ambergris“, nebo taky „grey amber“, tedy „šedá ambra“.

Překlady bývají nepřesné, proto se to často zaměňuje. V drtivé většině případů nejde o jantar, ale o ambru, která se při výrobě parfémů používá hojně jako stabilizátor vůně (dnes se ve velké míře vyrábí synteticky). Vůně ambry je sladká. O jantar by mohlo jít jen tam, kde je z vůně cítit pryskyřice jehličnanů, ale používají se spíše konkrétní pryskyřice nebo syntetika. Jantar je zkamenělina na vůni hůře zpracovatelná.

jerry 05.12.09 19:22

Narciso Rodriguez for Her EdT má ve složení „ambrové světlo“ - jakpak asi světlo voní?

Melisa 05.12.09 20:06

Tak to vnímám opravdu jako metaforu....... :lol:

Kerze 05.12.09 21:27

Jantar se začal nazývat arabským názvem anbargris nebo latinsky ambra, který je původně označením pro živočišnou ambru proto, že pravá ambra plave na vodě a je vynášena přílivem na pobřeží stejně jako jantar - ztuhlá pryskyřice. Proto má obojí stejný název. Jantar v parfémech tudíž znamená rostlinnou ambru - pryskyřici.

macska 05.12.09 21:51

řekla bych, že jantar v parfémech znamená spíš umělou ambru a špatného/auto­matického překladatele.

Orientální jantar
Vůně jantaru se podle znalců hodí k ženám, které jsou přímé a sebevědomé.
Parfém zpočátku voní exoticky, ale brzy zesládne. Proč? Moderní parfémy, inspirované Orientem, jsou založené na těžké bázi jantaru, podobající se syntetické vanilkové směsi.
:bang: :bang: http://www.marianne.cz/…ek/732/hleda … _vune.html

Melisa 05.12.09 22:01

S těmi překlady je to těžké......jantar je jantar.....s ambrou fakt nemá nic společného…je to terminologický klam.....dejte si kousek jantaru do lihu nebo ho zapalte a nechte doutnat na uhlíku.....žádná sladkost…těžká živice, kouřová, nahořklá......těžce v rozporu s tom jantarovou, žlutě-oranžovo-hnědou barvou.....

Kerze 05.12.09 22:15

Shrnutí - už ve starověku byl zaměněn název a od té doby se vžil - rozlišuje se živočišná a rostlinná ambra. Jantaru se říká ambra, vizte výše. A přestože jantar, jako takový je téměř bez zápachu, tak pryskyřice, ze které jantar vznikl má vůni velmi výraznou a tou se rozumí rostlinná ambra, špatně přeloženo (jak správně píše Macska) jako jantar… Prostě - krystalkům ztuhlé pryskyřice se říká ambra a podle jejich barvy se říká i ambrová (jantarová) barva, i když pravá živočišná ambra má barvu šedou…

Jantar v parfémech je špatný překlad pro rostlinnou ambru, čili pryskyřici. Ještě někdo tomu nerozumí ? :roll: :D

FlirtBoy 05.12.09 22:19

jantar se taky říká člověku, který to nemá v hlavě tak úplně srovnané…

ale to jen tak na okraj :wink:

Myskamauska 05.12.09 22:21

Kerze,my tomu rozumíme,němej nás až za takové debily!!!!! :D :D

FlirtBoy 05.12.09 22:41

no já třeba nee - nepochopil jsem, proč se tomu vůbec říká rostlinná AMBRA, když název pryskyřice by úplně stačil, ne? :) Ambra je nějakej sliz, co mají vorvani někde v hlavě (mám pocit), ale proč si k tomu vymýšlet něco jako „rostlinná ambra“ to moc nechápu - ale chápu, že to nevymyslela Kerze a že za to nemůže :D

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama