Maison Martin Margiela

Miamiri 27.7.19 16:17

Maison Martin Margiela

Ahojky, znáte někdo tuto značku? Mohl by někdo popsat, co cítí z těchto vůní?

Zvažuji zakoupit naslepo

Lipstick On
https://www.fragrantica.com/…n-31622.html
Miluju kosatec, ale někdo něco psal o lékořici - z toho by se mi udělalo šoufl. A vonět jako prababička taky nechci

Sailing Day
https://www.fragrantica.com/…y-47891.html
Očekávám sůl, vítr, moře, rozpálený písek, dřeva, ale vonět jako chlap nechci.

Beach Walk
https://www.fragrantica.com/…k-15261.html
Očekávám rozpálené tělo na písku, ale ylang-ylang dokáže být velmi otravný.

Lazy Sunday Morning
https://www.fragrantica.com/…g-20542.html
Bohužel ne každý to umí s aldehydy. Takže jsem na vážkách.

Děkuji
:strawberry:

Jitka77 1.6.20 13:12

Pustila jsem se do prozkoumávání, na cestě mám další vůně, takže je nejlepší čas shrnout, co už vím.

Někdy se říká, že celek je víc než souhrn částí. Tady to neplatí. Celek je přesně souhrnem svých částí - ve vůních jde dobře rozeznat všechny avizované složky a zároveň si řeknete - ano, tohle voní přesně jako … (doplňte název vůně). Ale je to ještě trochu jinak. Jednotlivé parfémy mají zachycovat konkrétní momenty, jak je před časem zažili jejich tvůrci - konkrétní posezení u ohně, procházku po pláži, jarní den v parku, hudební festival. A ten vám skrze vůni zprostředkují.

Je to trochu jako když dá někdo na sociální síť zajímavou fotku a davy se vydají na místo, aby pořídily co nejpodobnější záběr, nebo se snaží aranžovat tutéž scénu v dostupných podmínkách: vpravo kus pole, vlevo zákrut cesty, v pozadí strom, uprostřed rozložený piknikový koš. Vidíte, taky jsme tam byli!

Kam tím mířím? Vůně domu Margiela jsou spíš popisné, než aby se pomocí specifické kompozice snažily vystihnout podstatu, mířit k určité abstrakci. Cítíte v nich přesně popsané složky, a ty koexistují vedle sebe, nijak zvlášť se neprolínají a vůně jako celek nemá příliš velký vývoj, je vcelku lineární. Pro mě je to náladová záležitost a jsem ráda, že existují menší balení.

Parfémy jsou kvalitní, nemají žádný syntetický ocásek (aspoň na mojí kůži), docela slušně drží, ale celkový dojem je spíš takový, jako když se někdo snaží namalovat vodovkami obraz, kterému by slušel ušlechtilejší prostředek (a nebo naopak přiznaná práce s přednostmi toho zvoleného, tedy jemnější odstíny a odlehčenější atmosféra). Plochy jsou plné a syté, co to jde, ale ono to až tak moc nejde.

Vlastně je to celé tak trochu divadlo, hra s kostýmy a kulisami. Nic proti gustu, samotnou mě ty vůně baví, ale nečekejte dechberoucí zážitek nebo extra velejemnou kvalitu. A počkejte si na půlku července - parfumdreams avizují naskladnění setu deseti vzorků za cenu o málo vyšší, než co dáte na Notinu za jeden kabelkový sprej.

A teď jednotlivé vůně…

Jitka77 1.6.20 13:27

By the Fireplace Nevoní přímo jako oheň, ale opravdu jako někdo, kdo u ohně nějakou dobu seděl: palčivě štiplavý kouř, který uvíznul ve vlasech. Sladkost rozpukaných kaštanů. Cosi hebkého a vláčného v podkresu, snad ten svetr, do kterého jste se celou dobu choulili. Vzhledem k mé vášni pro podobné okamžiky je to má srdeční záležitost.

Whispers in the Library Vanilka a pepř, bloky nažloutlých listů a hnědé, časem zkřehlé desky. Hutná, až máslová plnost, u které vám jen zvolna dochází, kde se na těch listech vzala. Bylo by to vcelku nechutné, kdyby to nebylo tak dávno. Maz a pižmo desítek generací ve vzduchu, který se snad za tu dobu nepohnul. Zrníčka prachu zlatě září a vy myslíte na Jméno růže…

Springtime in a Park Zelená, mokrá vůně. Úhledný trávník zavlažený přesně dávkovanými střiky a dekorativně rozmístěné bílorůžové kvítky. Jednoduchá, veselá a šťavnatá. Zní to prostě, ale zachytit vůni vody není zas tak banální úkol…

mmaat 1.6.20 13:46

@Jitka77 Moc pěkné popisy, zrovna včera jsem se na tuhle značku dívala. Počkám si na parfumdreams. ;-)

alibi 1.6.20 13:52

@Jitka77 „zachytit vůni vody není zas tak banální úkol“ naprosto souhlasím. díky za přehled i dojmy ze značky

Jitka77 1.6.20 14:25

@mmaat Díky :-) Za vyzkoušení značka určitě stojí :palec: já mám na cestě další kabelková balení, takže dojmy postupně přidám :rose:

@alibi Díky :-) Je to tak, a docela i chápu, že tímto čistě vodním tónem Springtime někomu připomíná Vážku od Zoologist, ale tam je to celá vodní zahrada vyvedená o poznání zručnějším malířem…

Váš příspěvek