Mamologické vyšetření

Roza 18.09.13 14:34

Mamologické vyšetření

Ahoj,
hledám kvalitní pracoviště na vyšetření prsu. Jsem bezradná a nevím zda stačí, aby pracoviště splňovalo akreditaci a můžu být klidná. Pracoviště v mém místě bydliště sice akreditaci má, ale doporučení lékařky se liší od toho co slýchám v televizi (např. rizikové skupiny mají zahájit mamografické vyšetření před 45 rokem…). Které pracoviště podle vás patří k těm s dobrým jménem?

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

asenat 18.09.13 14:59

@Roza Myslím, že jestli pracoviště splňuje akreditaci, mělo by být kvalitní. Tím, že se doporučení lékařky liší od doporučení médií, se nenech rozhodit - jestli jsem to pochopila správně tak, že zmíněná lékařka mamografické vyšetření před 45 rokem zrovna dvakrát nedoporučuje (na rozdíl od médií, která by na něj nejraději nahnala úplně každého), je to v pořádku…ono i to vyšetření má svá rizika a není zrovna zdravé. Také, jako třeba u rentgenu, se jedná o záření, které samotné se může stát původcem nádorů.

barbucha 18.09.13 15:01

@Roza
A čeho se tam bojíš? :think:
Doporučení lékařky s tím přece nesouvisí (tedy doba, ve které si ty myslíš, že by tě tam měla poslat).
Navíc to vyšetření můžeš absolvovat, kdy chceš, t.j. v jakémkoliv věku - rozdíl je jen v platbě (buď pojišťovna, nebo ty).

Roza 18.09.13 17:18

@barbucha
Váhám jestli mám mít důvěru v zařízení v místě bydliště. Všude slyším doporučení, že ženy u kterých se objevila rakovina prsu v rodině mají absolvovat mamograf dříve než před 45 rokem věku. Lékařka mi provedla pouze ultrazvuk a na moji přímou otázku zda by nebylo vhodné provést již mamograf (44 let), vzhledem k rodinné anamnéze, vůbec neodpověděla. Mluvila o tom, že by mi to musel napsat gynekolog a já zas o tom, že jsem ochotna si to zaplatit v případě, že je to pro mě vhodné. Odpověď jsem nedostala. Očekávám od odborníka radu, s přihlédnutím na konkrétní situaci.
Váhám jestli tento přístup můžu považovat za odborný, což popravdě nepovažuji. A chci být v péči odborníků.
Další věc je, že občas čtu o lepších a ještě lepších diagnostických přístrojích.

Lila 18.09.13 17:48

Co já vím, VZP nyní hradí vyšetření i před 45.rokem. Jestli ale nejsi pojištěna u VZP, určitě bych si vyšetření zaplatila, budeš klidnější. Kamarádka si to asi před 3 lety platila (600,–-) a žádné doporučení k tomu nepotřebovala. Já byla v létě v naší „okresní“ nemocnici a i přesto, že se mě gynekoložka ptala, jestli nechci do FN HK, absolvovala jsem vyšetření u nás. A vůbec si nemůžu stěžovat.

Příspěvek upraven 18.09.13 v 17:55

Alena_In 18.09.13 17:54

Já mám zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra a taky mi vyšetření na mamografu uhradila - v době, kdy mi ještě nebylo 40 let. Ale je fakt, že jsem měla nádor, u kterého ultrazvuk nedokázal odhalit, zda je zhoubný nebo ne, tak zkusili ten mamograf.

bab58 18.09.13 18:24

Také jsem řešila problém s mamo-vyšetřením před svým 40.rokem,.. lékařka řekla, že mi to tedy napíše, ale že si to uhradím v plné výši :! , že nárok na bezplatné vyš. budu mít až po 45. roce věku.
Jsem normálně v běžném životě kliďas, málo co mně vyvede z rovnováhy, ale v ten moment jsem viděla rudě :cert: . Měla jsem v prsu bulku jako švestku, sice nebolestivou, aj problémy a můj argument, že po čtyči generace zpátky se v naší rodině umírá na rakovinu, a že nyní, když je všude osvěta o nutnosti včasného podchycení onkologikého nálezu, paní MUDr. se jen ušklíbla a do žádanky mě napsala jako důvod vyšetření : PACIENTKA TRPÍ KARCINOFOBIÍ
Měla jsem to sice zadarmo, ale dívali se na mě jako na simulanta. Nádor v prsu byl naštěstí nezhoubný, ale to potvrdila až následá vyšetření.
Změnila jsem lékaře, od té doby chodím každoročně a mám klid.

barbucha 18.09.13 20:09

@Roza
To bys ale musela nejdřív zjistit, jakej přístroj mají tam u vás - třeba mají fungl novej ;) Ale myslím, že to není zas tak stará disciplína, aby ty přístroje byly nějak zvlášť zastaralý, t.j. že stejnou službu ti asi udělají všude.
A doktorka, která ti dělala ten ultrazvuk, přece nemá s mamografem nic společnýho, ne? Aspoň u nás je to extra… čili s ní už nepřijdeš do styku.
Ale zařízení si můžeš zvolit, jaký chceš - jen někde je asi delší objednací doba.

Roza 18.09.13 20:15

@barbucha
U nás dělá ultrazvuk i mamo ta samá doktorka, jsme malé město. Proto jsem uvažovala, že zajdu jinam, ale v podstatě nemám vodítko, jak vybrat a zda-li je to vůbec nutné.

barbucha 18.09.13 20:32

@Roza
Aha… no tak to je jiná, páč jste si evidentně nesedly, ty jí nevěříš a ona tě pokládá za otravnýho pacienta 8) To už můžeš kamkoliv jinam, já bych asi šla. Co okresní město/nemocnice?

Roza 18.09.13 20:32

@babča58 Neuvěřitelné, tvoje bývalá lékařka byla blbá jak tágo.
Na „známém lékaři“ doktorka od nás není.

Možná to moc řeším, ale jsem už taková.

bab58 18.09.13 20:40

@Roza - :palec: , to byl důvod, proč jsem ji po letech vyměnila za jinou a jsem nyní max. spokojená :kytka: , ale byla bych radši, kdybych tam nemusela. K smrti nerada :cert: ukazuji své nahé tělo :cert:

Renusatko 19.09.13 08:50
@Roza píše:
Lékařka mi provedla pouze ultrazvuk a na moji přímou otázku zda by nebylo vhodné provést již mamograf (44 let), vzhledem k rodinné anamnéze, vůbec neodpověděla.

Osobně si myslím, že pokud byl ultrazvuk úplně v pořádku, tak mamograf není potřeba. Možná to byl taky ten důvod. Koza to je, protože s tebou nemluvila a neporadila ti co máš a nemáš dělat a jestli je to vhodné. Máš ještě možnost se obrátit na Brno, Žlutý kopec, je tam onkologická poradna, po telefonu. Řekneš problém a oni ti případně poradí i pracoviště v místě bydliště, kam se obrátit.

Roza 19.09.13 10:08

Díky všem za rady. Volala jsem do bezplatné poradny dle rady Renusatka a snad riziko není vyšší a tudíž stačí vyšetření dle screeningového programu pojišťovny. Ovšem jednoznačný výsledek - doporučení by byl znám teprve z genetického vyšetření krve, které trvá prý rok ( je to zřejmě BCR1 o kterém se psalo v souvislosti s Angelinou ).

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama