Parfémy v knihách

PaK 11.5.08 11:24

Parfémy v knihách

Je tu téma o parfémech ve filmech, ale narazily jste někdy na parfémy, které používají hrdinky (a hrdinové) v knížkách?

V knize, kterou čtu teď (Klub cizoložníků) je zmínka hned o třech. Hlavní hrdina kupuje své manželce Chanel No. 5. Mladá právnička, která se o hlavního hrdinu pokouší, používá Allure a od své matky k Vánocům dostala Gucci.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
PetraSK doma 11.5.08 15:01

Betty McDonnald - v knihe My správne ženy používa parfém od Guerlaina L´Heure Bleue

V knihe od Simmela Láska je len slovo používa hrdinka Diorissimo

Svatka 11.5.08 16:35

Jako dítě jsem četla od Stanislava Rudolfa dívčí román Miliónová holka. A tam se učitelka hlavní hrdinky voněla Chanelem No.22. Nikde jsem ho neviděla a ani na netu moc není (u nás určitě ne).

Lela 11.5.08 16:57

Mám hrozně moc ráda texty Michala Horáčka. Ten používá ve svých písních parfémy často:
Vím kde se končí svět, znám řeku do pekla.Tvůj Dior Poison obstará bárku"
A jedna jeho písnička co zpívá Hana Hegerová se jmenuje Denim Blue.

Barbarra 11.5.08 18:06

Já si matně pamatuju, že v jednom dívčím románu se hrdinka voněla Mitsouko, ale zaboha si nemůžu vzpomenout, kdo ho napsal, ani jak se knížka jmenovala. Četla jsem ji někdy na základní škole a parfém mi snad jako jediný z té knížky utkvěl v paměti.

benvenuta 11.5.08 21:06
svatka píše:
Jako dítě jsem četla od Stanislava Rudolfa dívčí román Miliónová holka. A tam se učitelka hlavní hrdinky voněla Chanelem No.22. Nikde jsem ho neviděla a ani na netu moc není (u nás určitě ne).

To je jeden z tych uzsie distrubuovanych. Chanel mal kolekciu Rue de Cambon (boli tam aj Bois des Iles, Cuir de Russie, myslim, ze aj Gardenia), ktora bola len v superfajnovych obchodoch a v butikoch Chanel. Teraz su parfumy z Rue de Cambon sucastou kolekcie Les Exclusifs.
Kde ta ucitelka nabrala Chanel No. 22?

Svatka 11.5.08 21:50

Tak to nevím, obzvláště za totality. Asi byla funkcionářka KSČ, ale viděla jsem ji kdesi na netu, a i v librách byla pěkně mastná.

Ada 11.5.08 22:09

Beztak to Rudolf někde náhodně zahlédl a vůbec netušil, o co jde :) Nebo si to vymyslel na motivy č. 5 a zrovna se trefil.

Světluška 12.5.08 20:26

Teď jsem dočetla vyloženou oddechovku od Rosamunde Pilcher (někdy mám na to Skotsko vyloženě chuť). Jedna z hrdinek románu, téměř záhadná Pandora, na sobě nešetřila Poisonem. Další postava nafasovala od manžela Fendi a její babička, žijící v USA vždy voněla White Linen.

  • Citovat
  • Nahlásit
Fleur 12.5.08 22:10

Momentálně mě napadá jedině Vladimír Neff a Císařské fialky, ale musím se přiznat, že vlastně netuším, zda jde o literární fikci, nebo jestli takový parfém opravdu existoval.

  • Citovat
  • Nahlásit
janas 13.5.08 00:16

Vzpomínám si - v knize od K.Zuchardta - Zemři blázne (je to historický román o Thomasu Moorovi, Jindřichovi VIII a Anně Boleynové - dost dobrý)
se píše o voňavce, kterou nosila Anna B a kterou údajně pobláznila Jindřicha.
Píše se o malé křišťálové lahvičce s drahocennou pižmovou voňavkou, přivezenou z Francie, kterou si kapala do výstřihu. Král prý miloval tento sladký, těžký parfém…
Je to samozřejmě básnická licence, ale stejně by mě zajímalo, čím se dámy v 16.století voněly - jestli by se to líbilo i nám. Muselo to být opravdu výrazné, protože s hygienou se to v té době zrovna nepřehánělo a roucha zlatem vyšívaná a drahými kameny posázená se prakticky nedala prát.
Když už ta nutnost nastala, používala se k praní koňská moč.

Naja 13.5.08 08:11

Protože miluji detektivky, přečetla jsem jich hromady a utkvělo mi v paměti, že kdysi se hlavní hrdinka (posléze se z ní vyklubala zákeřná vražedkyně, do které se zamiloval detektiv :lol: ) jedné z knih voněla Chanelem 5. Vůbec nevím jak se kniha jmenovala a o co tam šlo, ale pamatuji si závěrečnou scénu, při které střážce zákona zamilovaně čuchá k šátku, který Chanelem voněl. Také hned jak to bylo možné, jsem šla zmiňovanou vůni očuchat.

IvKa 13.5.08 09:31

Já si pamatuji jak Hercule Poirot v knížce Pět malých prasátek prováděl rekonstrukci dávného zločinu. Jednoho svědka vyzval, aby zavřel oči a přemýšlel a zamával kapesníkem navoněným jasmínem. Svědek před sebou celou scénu jasně viděl, jako by to bylo včera. Když otevřel oči, pohoršoval se - chlap, a používá voňavku.
V jiné knížce od A. Christie zase hrdinka voněla Veronique č. 5, možná 6. Ale už vůbec nevím, co to bylo a vůně pravděpodobně asi ani neexistovala.

PaK 24.1.09 13:46

V Egyptologách od Kingsleye Amise, které právě čtu, je mimo spousty jiných úžasných „frků“ něco, co by se hodilo jako charakteristka pánských nosů. Takže budu chvilku opisovat.

„A co voňavky?“ pokračoval Isham. „Měli jste už někdy nějaký malér kvůli parfému? Nebo je to jenom babská povídačka?“
„Parfémy voní všechny stejně, ne?“ řekl Froald.
„Ale prokristapána, to ne,“ zvolal Mordle. „Aspoň některým lidem rozhodně ne.“
„Já myslím, že mám mimořádně citlivý čich,“ poznamenla předseda.
„Vážně?“ řekl Mordle s úctou v hlase. „To jako vážně?“

Konec citace.

A o pár stránek dál je taky úžasná situace, když jedna z manželek začíná tušit nějakou neplechu v Egyptologické společnosti jejího chotě a ptá se, co je to tu cítit za vůni (nějaká dámská návštěva použila moc silný parfém).
Kamuflovaný italský „profesor“ egyptologie odpovídá: „Á, velice rafinovaný detail. Vy jste tu pálili takzvané Kadídlo Ra… Toto je, jak se domnívám, pravůně, ze které tak mnohé dnešní parfémy se vyvinúly. Podklad této vůně je stejný jako onen, který užíva Chanel a jiní, a on je odvozen z kabara pižmového, který za vlády dynastií se vyskytóval v Deltě.“

Jo jo, chlapům to na výmluvy někdy strašně pálí. :lol:

Lucinela 26.8.12 17:57

Je Reviens (Worth) - používala manželka generála Ufkíra ve Vězenkyni (matky Maliky Ufkír), která knihu napsala.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 Další »
Váš příspěvek