Péče o závislou osobu

evik77 28.07.09 14:58

Péče o závislou osobu

Má tu někdo zkušenosti s péči o osobu blízkou (v jakémkoliv stupni závislosti)? Ať už z osobního či profesionálního hlediska… Zajímá mě cokoliv, co k tomu můžete napsat. Co je nejobtížnější? Co Vás nečekaně překvapilo? Co finance, když jste opustili zaměstnání - zvládli jste to? Co všechno si člověk musí předem rozmyslet? A jak poznám, že to zvládnu… Jestli se to vůbec dá odhadnout… Nebo je lepší vše vzdát?

Dodatek: Závislost ve smyslu nemohoucnost, ne drogy, alkohol a podobně.......

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Ronna 28.07.09 15:03

Na prvním místě kontaktovat odborníky.
Sama zkušenost nemám, ale v okolí jich je několik.
Pomoci takovému člověku lze teprve až si pomůže sám.

evik77 28.07.09 15:04

Upřesňuji: Já myslela závislost ve smyslu nemohoucí (proto ta poznámka o opuštění zaměstnání), nikoliv závislost na návykové látky. Omlouvám se, moc mi to teď nemyslí…

Ronna 28.07.09 15:08

Tak to je něco jiného. Ale i k tomuto by snad měla být nějaká poradna. Zkus hledat na internetu.

manolia 28.07.09 15:14

evik77 já mám ,ale ono je to na delší povídání

marci64 28.07.09 15:35

já mám též, a to je opravdu na delší povídání, klidně můžeme přes sz

Vera 28.07.09 16:04

Evi, nevím, jestli jde o dítě nebo dospělého či seniora a jak hodně je dotyčný nemohoucí, v případě, že jde o ležícího člověka, je to velmi náročné psychicky i fyzicky a zápřah ve dne v noci. Ve větších a velkých městech je to snazší, je tam větší informovanost a úředníci vědí, která bije. Finančně to není moc výhodné, ale vyjít se dá. Holky ti určitě v SZ poradí, sama to znám jen zprostředkovaně. Pro stát je výhodnější, umístit takového člověka do nějakého ústavu, bohužel. Existuje spousta pomůcek, hrazených pojišťovnou nebo sociálním odborem, které usnadňují život. Když je dobrá soc. pracovnice, všechno ti vysvětlí a poradí. Pak je tu spousta místních organizací, které zase vědí, co při které nemoci potřebuješ a jaké paragrafy použít, když úřední šiml vysvětluje, že tohle nebo tamto nejde.

Kriss 28.07.09 16:36

U nas funguje opatrovatelska sluzba, my sme mali opatrovatelku na 8 hodin. Mesto doplaca vacsiu cast a cast sme hradili my. Ale dalo sa to. Takze som mohla chodit do prace.
Zvysok je potom na rodine, alebo sa da dohodnut s opatrovatelkou na nadcasoch, ale to je individualne. Starostlivost o nemohucu osobu je velmi narocna, zavisi od stupna ochrnutia samozrejme, ale je to narocne psychickky aj fyzicky. Psychicky mozno viac…U nas je opatrovnicke asi 8.000, neviem presne. Potom je mozna este ustavna starostlivost, ale to je uz o niecom inom.
Drzim palce a prajem, nech je to rozhodnutie co najmenej bolestive. Urcite veci sa daju, urcite nie. Kazdy ma svoje moznosti a mantinely.

Alena 28.07.09 21:19

opatrovnický příspěvek se bude odvíjet od stavu nemocného.. sousedka žije s jedním zcela ochrnutým, který se sám ani nezvedne a bere na něj kolem 11 tisíc.
to téma je zajímavé, bylo by škoda řešit to přes SZ, člověk se může poučit spoustu věcí, které momentálně nepotřebuje, ale jeden nikdy neví, co mu osud přichystá :cry:

mám špatné svědomí s manželovo tatínkem, u kterého jsme nejdříve řešili panelák s pečovatelskou službou a jeho zdraví se tak rapidně zhoršovalo, že za pár měsíců jsme už vážně řešili domov důchodců.. do té doby byl převážně po nemocnicích a nemohl už zůstat sám. Ono je to hrozně těžké, když budete mít práci za podprůměrný plat, tak jí rády opustíte, protože za ty samé peníze seženete kdykoli jinou.. to samé když někdo podniká a nemá to časově vázané a náročné.. ale jakmile máte slušnou práci, tak dnes nemůžete počítat s tím, že za vás za čas vezmou zpátky.. bohužel jsme tak dlouho všichni řešili, že mám takový pocit, že to tatínek vycítil a bohužel to sám raději vzdal…

blackdakini 29.07.09 10:23

Jsou různé pečovatelské služby (najdeš na netu), domovy důchodců (různá kvalita a různé ceny), potom organizace, třeba Život 90.
Kdysi, těsně po revoluci, jsme měli babičku v léčebně dlouhodobě nemocných, bylo jí přes devadesát. Byla tam asi tři roky, potom zemřela v 95. Předtím byla doma. Bydlela jsem s ní já, babička byla naštěstí čilá, já studovala, takže jsem nemusela být někde 10-12 hodin mimo domov. Docházela máma a teta. Ovšem stejně se stalo, že zrovna v době, kdy byla babička sama, dostala mrtvici. Dostala se z toho, potom šla do léčebny, atd. Momentálně řeším problém kvůli mámě (je jí přes 80), naštěstí je také čilá, chodí na výlety, atd.
Snaž se oddělit RACIONÁLNÍ a EMOČNÍ stranku. tedy to, co skutečně můžeš udělat, a svoje pocity. nemá smysl se utloukat tím, že třeba nemůžeš být s někým 24 hodin denně, když musíš chodit do práce,vydělávat, starat se třeba ještě o děti atd. Je to hrozně těžké, zvláště když se najdou dobráci, kteří jen zvednou obočí a prohodí něco jako „a ty nejsi ochotná udělat to či ono?“ Myslím, že tohle ukočírovat je horší než REÁLNÉ starosti s nemocí, péčí, penězi, atd.
Držím palce!

edinka 29.07.09 10:34

Moje mamka se starala o svojí matku skoro 6 let, z toho 5 let ležák odmítající plíny. Nikdy by jí nikam nedala, ona měla nejhorší obavy z toho, „co by tomu řekli lidi“. Těch 5 let nebyl život, nemohla se hnout z domu, žádný víkend či dovolená. Když babička umřela, mamka se zhroutila a skončila na antidepresivách.
Bylo to v době, kdy mně bylo od 8 do 14 let, a na tu dobu fakt nerada vzpomínám, mamka věčně nervozní a podrážděná, nebyla pro mně ale pro ni a já byla tenkrát fakt naštvaná na celý svět. Dnes s odstupem dokážu její jednání pochopit, ale musím přiznat, že vztah mezi mnou a mámou to značně poznamenalo a nikdy jsme k sobě nenašly cestu.
Je to téma na dlouhé povídání, v každém případě neovlivní jenom člověka starajícího se, ale celou rodinu, je to psychicky velmi náročné a ne každý to zvládne.

barbucha 29.07.09 17:50

Eviku, pokud se nejedná (nedejbože!) o dítě, rozhodně bych nedoporučovala vzdát se práce. Nikdo neví, jak dlouho ta nutná péče potrvá, bohužel, a zůstat po čase bez místa - většinou ve středním věku - není v současné době nic moc. Navíc to ničí i rodinu, jakkoliv dosud funkční…
Jsou pečovatelky, domovy, stacionáře, dovoz jídla do domu atd. atd.
Asi to bude znít tvrdě, ale každý máme život jen jeden, a nikdo nemá právo od nás vyžadovat, abychom ho obětovali, byť by se jednalo o vlastní rodiče. Ti se o nás sice starali, ale jelikož nás dobrovolně přivedli na svět, byla to jejich povinnost. My už máme zase svoje děti…
Podle mě je schůdnější třeba se složit celá rodina na dobrou pečovatelku nebo dobrý domov (pokud dotyčný snese přeložení do cizího prostředí), a ve volném čase docházet spíš na kontrolu a na pokec…
Co si bude myslet okolí je irelevantní, protože to pro tebe nehne ani prstem.

Afira 30.07.09 07:46

Mohu přispět se svoji osobní zkušenosti, moje maminka (71) onemocněla stařeckou demencí, léčila se na psychiatrii, kde mi lékaři řekli, že je ve stabilizovaném stavu a může dlouhodobě žít sama (což nebyla pravda, jak se později ukázalo) ale díky lék. posudku jsme neměli nárok na příspěvek na péči. Jelikož jsme si ji nemohli vzít k sobě domů, našla jsem jí podnájem v blízkosti mého bydliště a každý den po práci včetě víkendů jsem za ní docházela, chodila na nákupy, vařila atd. dovolená nepřicházela v úvahu. Po půl roce se situace opravdu velmi zkomplikovala, maminka nerespektovala, že musí brát léky, chodit k lékaři, pouštěla si do bytu naprosto cizí lidi atd… proto po roce skončila bohužel zase v nemocnici, kde je dosud. Vím, že kdybych stála opět před stejným rozhodnutím, už bych to neudělala, ten rok, kdy jsem se o ní starala byl pro mě opravdu velmi vyčerpávající… a to i vzhledem k tomu, že jsem se nesetkala s pochopením lékařů ani úředníků a s touto možností je třeba také počítat. Vše o je o lidech a záleží na koho „narazíte“ Proto, pokud mohu z vlastní zkušenosti poradit, tak opravdu důkladně zvážit situaci racionálně, bez emocí, uvědomit si své možnosti a hranice, své rodinné zázemí poptat se na úřadech atd . Každopádně přeju hodně sil v této nelehké životní siutaci.

macska 30.07.09 20:51

O peníze jde sice až v první řadě, ale…
Na co tě nikdo a nic nepřipraví je to, že tu osobu blízkou začneš jednoho dne nesnášet. Žádný víkend, žádná dovolená, problém vyrazit večer někam na víc než dvě hodiny. Převlíct, umýt (samostatná kapitola, pokud se sám nedostane do vany a sprchový kout nemáš), udělat jídlo, prášky, injekce, záchod, pořád dokola. Úleva, když ti ho na měsíc vezmou do léčebny a ty můžeš uvést domácnost i sebe do trochu přijatelného stavu. Strach, co budeš dělat, pokud se mu udělá zle. Nebo někde upadne, protože ty ho sama zvedneš. Že tě nečeká vděk, ale věčné komandování, protože nemohoucí člověk se většinou nudí a bude se dožadovat pozornosti.

Přeju hodně sil…

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama