Vôňa faraóna, cézara, herca a iných osobností

imperator 25.6.18 21:06

Vôňa faraóna, cézara, herca a iných osobností

Neviem ci tu uz máme takúto tému - viem ze existuju stranky ktore mapuju parfemy znamych osobnosti - o to ale nemam zaujem ono - ani celebrita si vyslovene spravny nemusi vybrat - skor by ma zaujimalo aky si predstavite vy ak sa povie bud zname meno alebo osobnost.

Zacal by som zaujimavo - vôňa egyptského faraóna a potom sa posunieme ďalej ked sa vlákno umlčí.

Ja som išiel hlavne po Oude - aj keď neviem ci to práve patrí k tomu obdobiu. A veľmi mi to pripomína Ferrari Essence Oud.
Mám tu aj iné oudovky, aj niche - ale táto lacná záležitosť mi voní ako v izbe faraóna. A čo vaše návrhy ?

chimaera 26.6.18 08:07

To je hezké téma:) Bokem, když je čas, si dělám takové malé rešerše na téma historie parfémů a zrovna před pár dny jsem narazila na možné složení parfému, jímž se voněl Julius Caesar.
(Jak to víme? JC po sobě zanechal mimo jiné fragment básně, v níž se praví „pomažme tělo s vonnou mastí "telino“ (telininovou?)" a na tuto vonnou mast zaznamenali přísady Plinius starší i další antičtí autoři.)

Problém se starověkými autory v botanice je ten, že jeden a týž název mohl označovat současně více rostlin, často vzájemně si dost nepodobných nebo podobných pouze vnějším vzhledem.
Cyperus, uváděný v tomto složení, totiž nemusí být jen náš současný Cyperus (šáchor), ale mohl označovat také mečík, voňatku - citronovou trávu nebo dokonce ptačí zob.
Zůstaňme u citronové trávy (dnes také používané složky v parfémech), dalšími složkami masti (protože ve starověku se masti a vonné oleje namísto dnešních lihových kompozic) byly -

• oddenek puškvorce (znáte ze Zahrad na Nilu)
  • semena pískavice řeckého sena
  • nať ožanky kočičí (s výraznou, sladce bylinnou vůní, po které se kočky můžou zbláznit ještě víc než po šantě)
  • majoránka
  • květy komonice lékařské

To všechno v omphaciu - oleji ze zelených oliv nebo nezralých hroznů, možná s medem, kterým se tehdy vůně konzervovaly.

Takže Julius Caesar mohl vonět hořko-sladko-citrusově, výrazně bylinně. Líbilo by se mu Un Jardin Sur Le Nil?

chimaera 26.6.18 08:09

(Omlouvám se, že jsem hned přeskočila k Caesarovi, k tomu historicky, a nevyjádřila se k faraónům, takže jsem trochu ot - zkusím se zamyslet nad něčím současným, co by mi v mysli pasovalo, případně mohu posloužit další historickou vsuvkou:)

imperator 26.6.18 11:54

Vzhľadom na živosť (mŕtvosť) fóra dôjde predpokladam k udalosti „ked sa vlákno umlčí.“ veľmi skoro - takže vôbec nevadi ze si preskocila ;-) idem si to precitat a ked urobis nejaky resers o starodavnych egyptskych vonach bude to len napomocne - pretoze myslim ze vtedy sa oud ako parfemova prisada nepouzival, ci ?

chimaera 28.6.18 11:02

Taky se sem zas tak často nedostávám..
Když jsem se tak zamýšlela nad „staroegyptskou vůní“, pořád se mi do myšlenek pletla Dzongkha, ale kdyby to měla být vůně pro faraóna a kdyby ten faraon mohl být ženská (třeba Kleopatra:), pak by jí slušela Calligraphy Rose - to je pro mě růže vládkyně, která sedí na vysokém trůnu a ostatní složky se jí jen koří :srdce:

Ad oud - víš, že jsem opravdu jako složku vůní starého Egypta a antiky oud nenašla? Vysvětlení je:
a) málo (blbě) jsem hledala
b) je to jedno z těch dosud nerozluštěných slov (a že jich z rostlinného světa je) a staří Řekové a Římané ho pak buď nepoužívali, nepovažovali za nutné zaznamenat nebo se takové doklady nenašly
c) ve fantazii si taky dovedu představit, že to třeba mohla být složka natolik vzácná, že byla vyhrazena jen bohu - panovníkovi a třeba šlo o posvátné tajemství:)

imperator 5.7.18 22:52

https://www.livescience.com/…h-smell.html

„Perfume (in ancient Egypt, always some kind of oil) was a product for the upper class only. The Egyptians used local blossoms, fruits and aromatic wood for that (they put it into non-smelling oil, until the scent was "accepted“ by the oil)," said Höveler-Müller.

V inych clankoch som nasiel ze pouzivali labdanum a ze archeologovia nasli aj flakony s parfemovym olejom a pomocou nejakej metody sa budu snazit zrekonstruovat parfem :hug:

https://www.quora.com/…h-smell-like

Takze zlozky by mohli byt nasledovne

kadidlo, myrha, oud, santal, kvety, ovocie, labdanum

Váš příspěvek