Vone, ktore treba poznat (na zaciatok)

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
lokol 4.5.10 17:42
Evulik píše:
RoSa píše:
Tak já měla parfémový vývoj přesně obráceně :wink: :od Samsary, Champagne, Cašmir aspol. jsem se pročichala
přes Polo Sport Woman, Ô Oui!, Image Woman, L'Eau D'Issey
až k L'Eau par Kenzo, DKNY Women, Chance Eau Fraîche a Skin :P
:mrgreen: To je naozaj netradičné, ja som pred rokom ani nevedela, že Samsara alebo nejaký Shalimar sú parfémy :D Ale zato som poznala všetky svieženky, ktoré mi pri návšteve parfumérie nanútili predavačky ako „veľmi obľúbené“ :roll:

Nemyslím, že je to nezvyklé, u mě to bylo v podstatě stejné (a zdaleka nejsem u konce). Nebudu přeci začínat „jednoduššími“ vůněmi jen proto, že by se to tzv. mělo, když mi celý život voní těžší, gurmánské vůně.. Já se třeba teprve teď dostávám ke květinovým a objevuji jejich kouzlo; příští zastávka pudrové :lol:

Jinak já začínala tak, že jsem si řekla, který typ vůně chci pořídit na poličku a podle toho vybírala. Postupně metodou pokus omyl zjistila, které typy vůní ano a které ne. A souhlasím, důležité je i vracet se, protože nos se mění..

Zyra 15.6.10 19:27

Ideálne by bolo zamestnať sa, alebo nieho z rodiny v kamennej parfumérii. Keď som bola dieťa moja mamina pracovala v drogérii. Takže sme mali doma vsetky BACe, Impulsy, Muschusy a pod :D . Tak nech sa nikto nečuduje, prečo mám závislosť :mrgreen:

janali 18.12.10 22:04

hm, ja by som napríklad v kamennej parfumérke nechcela pracovať za predpokladu, že práve tam sa niečo naučím - je tam vždy veľmi obmedzený výber, či už je to parfumérka obyčajná alebo niková… mne osobne najviac pomohlo lustrovanie luckyscentu a fragrantiky, k tomu časté výlety do rôznych zahraničných blogov. V úplných začiatkoch vzorky od Sáry, neskôr z TPC a Luckyscentu, a asi až po ôsmych mesiacoch som objavila arome… ktorá mi pomáha hlavne v tom, že nasyslené môžem vymienať… hlavné ale bolo skúšať skúšať skúšať, často len podľa názvu alebo vtipnej fámy, najčastejšie podľa značky, zložky a parfuméra, proste čo ma napadlo: vetiverové vône, pačuliové, levanduľové. Zároveň - súhlasím s tým, čo tu už ktosi povedal, veľmi ma totiž baví objavovanie a rozpoznávanie rukopisov.
Tie túžby sa menili šialenou rýchlosťou a doteraz svoje minikolekcie preskupujem (raz si naložím do vrecúška všetky čokoládové vône, potom odtiaľ vytiahnem Montala a dám ho k ostatným Montalom… Je to zábavné. A hlavne často ľutujem, čo všetko som pustila k vode:-) Strašne to šlo do peňazí, ale asi po pol roku som konečne bola schopná vybrať si - po skoro piatich rokoch - parfém, ktorý mi skutočne vyhovuje. A v tom vyberaní pokračujem ďalej, no zároveň sa ďalej bavím objavovaním aj toho, čo od začiatku viem, že nebudem nikdy nosiť :D Určite sa teda zasadzujem za intuíciu, každému vyhovuje iný spôsob objavovania a takéto fóra, stránky a blogy sú tu na to, aby tú intuíciu trochu podopreli :D

marly 20.12.10 22:24
janali píše:
hm, ja by som napríklad v kamennej parfumérke nechcela pracovať za predpokladu, že práve tam sa niečo naučím - je tam vždy veľmi obmedzený výber, či už je to parfumérka obyčajná alebo niková… mne osobne najviac pomohlo lustrovanie luckyscentu a fragrantiky, k tomu časté výlety do rôznych zahraničných blogov. V úplných začiatkoch vzorky od Sáry, neskôr z TPC a Luckyscentu, a asi až po ôsmych mesiacoch som objavila arome… ktorá mi pomáha hlavne v tom, že nasyslené môžem vymienať… hlavné ale bolo skúšať skúšať skúšať, často len podľa názvu alebo vtipnej fámy, najčastejšie podľa značky, zložky a parfuméra, proste čo ma napadlo: vetiverové vône, pačuliové, levanduľové. Zároveň - súhlasím s tým, čo tu už ktosi povedal, veľmi ma totiž baví objavovanie a rozpoznávanie rukopisov.
Tie túžby sa menili šialenou rýchlosťou a doteraz svoje minikolekcie preskupujem (raz si naložím do vrecúška všetky čokoládové vône, potom odtiaľ vytiahnem Montala a dám ho k ostatným Montalom… Je to zábavné. A hlavne často ľutujem, čo všetko som pustila k vode:-) Strašne to šlo do peňazí, ale asi po pol roku som konečne bola schopná vybrať si - po skoro piatich rokoch - parfém, ktorý mi skutočne vyhovuje. A v tom vyberaní pokračujem ďalej, no zároveň sa ďalej bavím objavovaním aj toho, čo od začiatku viem, že nebudem nikdy nosiť :D Určite sa teda zasadzujem za intuíciu, každému vyhovuje iný spôsob objavovania a takéto fóra, stránky a blogy sú tu na to, aby tú intuíciu trochu podopreli :D

ale ty si bola absolútne atypický začiatočník, milá moja :)

alin 1.1.11 23:03

Myslím, že začiatočníkom veľmi pomôžu testovacie sady z TPC (tam sú aj pekne rozdelené a popísané po kategóriách a rebríčkoch obľúbenosti podľa MUA a tak…). Len je potrebné si uvedomiť, že ono to ide dosť do peňazí…Keď si spomeniem, koľko peňazí som vyvalila na vzorky…hrúza. Na začiatku som poriadne ani nevedela, čo sú chypré vône, čo sú aldehydy a pod. Len som vedela, že to, čo ponúka bežná kamenná parfuméria, mi až tak veľmi nevyhovuje a až cez internet a parfémové blogy sa mi v podstate otvorili dvere do „skutočného“ parfémového sveta.
Okrem toho, vždy som mala zo všetkých zmyslov najlepšie vyvinutý ten čuchový :lol:

Tigra 1.1.11 23:14
jerry píše:
Poznat, ale postupně - je lepší se k náročnějším vůním „pročichat“.

To je teda fakt lepší… :? :roll: :roll: A jak se pročichat k těm levnějším nevíte?

jerry 1.1.11 23:18

Čichově „náročná“ vůně nemusí být vždy náročná finančně :wink:

Tigra 1.1.11 23:23

Já ti nevím, čoveče…z těch vzorků, co se mi postupně tady doma scházejí, celkem bezpečně dokážu sestavit žebříček podle ceny. A to teda fakt nejsem vůbec aromatická odbornice, ale prostě ty drahé vůně jsou znatelně jiné, bohaté, neobyčejné. A to třeba i když se mi nelíbí, tak poznám, kam to patří.
Já jsem si myslela, že z těch levných vůní u sebe na poličce něco zachráním pro budoucnost a dneska padla pro mne dosavadní modla - Baby doll. A ještě jsem si v počátečním nadšení koupila pár levných vůní, jakože za málo muziky… a ani jsem na ně nesáhla. :(

alin 2.1.11 10:34

Tu je link na dobrý článok z perfumeposse aj so zoznamom vôní

http://perfumeposse.com/2006/05/30/perf … -atomizer/

tých packetov na TPC je naozaj dosť…sama by som nevedela, kde začať.

http://theperfumedcourt.com/Categories/ … -Here.aspx

Sára 10.2.11 11:09

no já osobně jsem už kdysi jako začátečník tíhla prostě k těžším vůním a k citrusovkám a květinovkám jsem se nikdy nepřešichala, sice mi nevadí ale nedokážu je používat, necítím se v nich. Když po revoluci začaly být nějaké parfémy k dostání na našem trhu nak jsem začínala na klasické Venezii, Parfumu Sacre a Opiu. Po téhle linii už jedu dvacet let - orientálky, gurmánky

efis 23.8.11 11:30

Já taky někdy v parfumerce zkouším na papírky podle barvy flakonku nebo vůně.

Janeyl 6.2.12 16:01

Já sem začátečník a mam takový systém, že si to tu pročítám a některý vůně si zapamatuju - některý si dám do „chtěla bych zkusit“ a dívám se na internetu v parfumerkách, co mají za značky, jaký nabízejí sortiment (jsem nemocná doma už měsíc, takže času dost ;) a když jsem se byla před týdnem „vyvenčit“ na oběd s rodinou, vlítla jsem pak do Sephory a už jsem měla okamžitě jasno, co chci očuchat :D akorát teda VELKÁ CHYBA :D sáhla jsem po opěvovaném Shalimaru a udělalo se mi zle :P takže evidentně si ještě nezasloužím titul znalkyně, prostě musím postupně, mám v plánu očuchat vůně, co mají znělá jména a postupně se propracovat i k těm ostatním :-) času dost, hlavně to chce podle mě nic neuspěchat, protože čumák máme jen jeden 8)

cat_deveraux1 6.2.12 16:09

zyra: To tě omlouvá :). Vyrostla jsem v rodinné firmě zabývající se dovozem vína ze zahraničí, takže až budu alkoholička, tak mě to omlouvá? :mrgreen: :andel:

Zamyslet se co mi vlastně voní za složky, jestli jsem víc na květiny nebo koření. Jestli mám radši svěží vůně nebo těžké.. A jestli ani tímto si nejsi 100% jistá, tak mám jedinou radu a to trávit čas v parfumérkách a tam už najdeš něco co by ti vonělo. Pak už jen jít podle typu a objevovat další a další. S čím mi hodně pomohlo arome. Tady jsem se dostala k božským vůním ze které mě až svou krásou dojímají a cenou ještě víc :mrgreen:

Assa 9.2.12 23:48

Janeyl, není Tvoje chyba, že se Ti udělalo zle ze Shalimaru a nemusí to ani být tím, že s vůněmi začínáš. Prostě Ti v něm něco nesedí, vadí Ti nějaká složka a přes to, jak se říká, vlak nejede. Ne každému sedne určitý typ vůně a o tom to je :) Jinak bysme všechny voněly stejně nebo aspoň podobně a to by byla pěkná nuda. Vidím to tak, že s parfémy je to stejné jako s oblečením, knížkami, hudbou ..... - co člověk, to jiný vkus a názor :roll: Nevím, jen můj názor, prosím nekamenovat :mavam:

Janeyl 10.2.12 08:12
Assa píše:
Janeyl, není Tvoje chyba, že se Ti udělalo zle ze Shalimaru a nemusí to ani být tím, že s vůněmi začínáš. Prostě Ti v něm něco nesedí, vadí Ti nějaká složka a přes to, jak se říká, vlak nejede. Ne každému sedne určitý typ vůně a o tom to je :) Jinak bysme všechny voněly stejně nebo aspoň podobně a to by byla pěkná nuda. Vidím to tak, že s parfémy je to stejné jako s oblečením, knížkami, hudbou ..... - co člověk, to jiný vkus a názor :roll: Nevím, jen můj názor, prosím nekamenovat :mavam:

ale joo, určitě, souhlasím :) jen jsem tady někde taky četla, že k některým vůním je potřeba se pročuchat… navíc mi přijde, že když mi je teď 23, tak se ke mě třeba ani ty těžší zatím moc nehodí, že mi spíš sedí ty svěžejší… i když těžko říct, to nemá asi s věkem nic společného, spíš je to otázka stylu, osobnosti, vkusu… mé mamince teď bude 49 netiply byste jí to, je to divá žena :lol: a zrovna se zamilovala do Nina Ricci, Nina L'elixir.. což mi přijde jako taková svěží, mladistvá vůně. Takže je blbé to třídit na věk, ale spíš asi vyloženě na to, jaký má kdo vkus :) a ten Shalimar stejně zkusím očuchat znova, páč třeba tam mohli mít zkažený tester, už jsem to párkrát zažila :/

Stránka:  « Předchozí 1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek