Vůně a vzpomínky

Arome dalila 16.11.07 21:52

Ahoj,ráda bych se zeptala, jestli máte také jednotlivé vůně svého života spjaté s určitými místy nebo zážitky. U mě je to dokonce tak silné, že některé vůně mě vrátí do určitého momentu nebo města, a pokud se tehdy odehrálo něco hodně emocionálě silného nebo dokonce problematického, či nepříjemného,už tu danou vůni nejsem schopná na sobě snést, a pak ji buď daruji nebo vyhodím, ale nosit ji nemůžu. Úplnou raritou pro mě byl Tresor od Lancomu, který ve mně vyvolával téměř ochromující trému, a protože moje práce je spjatá s veřejným vystupováním, musela jsem ji dát pryč, nešlo to překonat. Na druhých mi moc voněl,ale já s ním byla doslova nepoužitelná,před jedním vystoupením jsem se musela jít dokonce osprchovat! Připadám si občas jako blázen, zavřu oči, přivoním, a jsem třeba v určitém městě světa nebo znovu prožívám určitou situaci. Moc by mě zajímaly vaše zkušenosti, Předem díky.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Ella 16.11.07 22:10

Tak tady pod to bych se mohla podepsat. Začíná to v dětství (deo spray mé maminky), jde to přes mojí první vůni (deo spray Impuls) až po nynější parfémy. Rozeznám parfémy lidí, kteří byli mými kolegy, pamatuji si přesně dobu, kdy je používali (léta v tom nehrají roli, vůně nezapomínám a dokážu si je i vyvolat). A asi z tohoto důvodu si nikdy nepořídím parfém dvakrát. Každý flakonek je spjatý s určitým obdobím, a tutíž se „nevracím“. Je to asi hodně dobře vyvinutá čichová paměť. Do jisté míry jsem na to hrdá, ale někdy mně to vadí. Zrovna nyní sháním nějaký sladší a erotičtější parfém na zimu (než jsou moje oblýbené čisťonké mýdlovky a svěženky), klidně bych sáhla po Laura Biagiotti - Laura, ale mám jí spjatou s velmi náročným životním obdobím, takže je pro mě vlastně zapovězená…

katerinka 16.11.07 23:16

Mám také vůně spojené s příjemými a nepříjemnými životními zážitky. Eau Torride jsem používala velmi malou chvilku při dost těžkém životním období, při přičichnutí se mi to okamžitě vybaví, až se mi skoro udělá zle :(

Ada 16.11.07 23:20

Určitě, některé v ůně ve mně vzbuzují vzpomínky na dětství, nebo z jedné se mi zase udělalo špatně ve vlaku a musela jsem se jí vzdát (už mi pak bylo zle vždycky), na vůně se vzpomínky vážou velice snadno..

Kerze 17.11.07 08:55

Já si myslím, že čichová paměť je u lidí de-facto podstatou aromaterapie a že vůně mají na lidskou psychiku velký vliv. Taky si připomínám místa a lidi podle vůní. Vůně frappé a pomerančů v kombinaci s kořením mi vždycky připomene Řecko i kdybych byla v Antarktidě. Vůně mandlí a cukru zase Itálii, jednak proto, že se tam mandle s cukrem praží na každém kroku, ale taky proto - což je náhoda, že při své první cestě do Itálie jsem si koupila tehdejší žhavou novinku Hypnotic Poison ( mandlový ) a od té doby jsem na něm závislá.Když cítím skořici, hned jsem v dětství u babičky, která mi vždycky upekla můj oblíbený štrůdl.I vůně kakaa mne přenáší do dětství - což má asi více lidí a proto se těší oblibě vůně s kakaem a čokoládou, přestože parfémoví kritici nevěřícně kroutí hlavou. Vůbec si myslím, že na lidi dobře působí vůně obsahující jedlé složky proto, že pocit nasyceného žaludku je zejména pro chlapy nepřekonatelným smyslovým požitkem, takže my si bereme těžké sladké parfémy abychom je svedly a jim to asi zatím asociuje - ha, voní jídlem, asi bude umět vařit… ;)

macska 17.11.07 15:20

Tak trochu. Že by se mi při použití nějakého parfému vybavila situace, kdy jsem ho měla na sobě, to se mi moc často nestává, možná je to tím, že vůně dost střídám, ale vybavuju si vůně některých konkrétních lidí a nebo, jak píše Kerze, i míst. Skořice je pro mě taky babička a její štrůdl nebo švestkový koláč, kakao mě taky přenáší do dětství…

Jak tady kdesi byl překopírovaný článek o výrobě parfémů na míru, kde se parfumérka baví s klientem o jeho minulosti, aby zjistila, co mu bude nejvíc sedět, tak můj „parfém na míru“ by dopadl asi hodně tragicky. Smrkové dřevo, motorový olej a trochu vlhké hlíny. Dědova dílna. Tahle vůně mě hrozně uklidňuje a jsem schopná půl hodiny očuchávat kamarádovo auto, kde vozí nářadí, protože voní úplně stejně. Jenom si nejsem jistá, že bych tak chtěla vonět ;)

Smajlík :-) 17.11.07 21:12

Ve me vune taky evokuji ruzne vzpominky, ktere me dokazou prenest kamkoliv, coz je uzasne a jsem rada, ze takovou schopnost mam. Nekdy se mi o vunich i zda, uplne je citim. Je to super, aspon se clovek nenudi.

Arome Lada. 10.01.08 00:20

Téma je vůně a vzpomínky. Tou vůní byly myšleny parfémy, toaletky atd.Ale chci se zmínit o tom, že každý člověk má svou specifickou vůni, a tu může ta „koupená“ podtrhnout, ale taky zničit. Když někoho obejmete a on vám pěkně zavoní(ne parfémem), je to podle mě osud a , když ne, tak se to nezlomí ani sebekrásnějším parfémem.(moje zkušenost).A s tou voňavou pamětí?Je to asi tak, že když mám třeba jako muž rád Aničku, ta se voní Diorem,a když někde ten samý Dior ucítím, vzpomenu si na Aničku. Ale když se s ní rozejdu,když ji přestanu mít rád, je to průšvih pro každou další ženu, která ten samý Dior taky používá. Kdysi jsem na toto téma slyšela pojednání jedné televizní hlasatelky a musela jí dát za pravdu . Je to tak.Máte stejný názor?

Kerze 10.01.08 08:19

Jo, já to tak mám s parfémy i se jmény. Stalo se mi, že jsem měla společníka ve firmě, který začal dělat boční kšefty, firmu tunelovat a vůbec s ním byl velký problém. Soudili jsme se dva roky, nakonec to dobře dopadlo ale od té doby nesnáším jeho Hugo Bosse „feldflašku“ hned mám ty chlapy za podvodníky a taky jeho jméno dtto.. Na druhou stranu, když ucítím na někom parfém, který mám spojený s příjemnou osobou nebo zážitkem, hned mám tendenci na něj přenášet své pozitivní zkušenosti

estelle 10.01.08 20:25

Krasna tema…Kazdej z vas musim dat v niecom za pravdu. Tiez sa mi vone spajaju s ludmi, miestami, zazitkami atd. A jaeste davam vonam aj druhu sancu, napriklad v tehotenstve som neznasla Gucci edp II. Po porode som jej ponukla miesto na sebe a chvilu sme sa este priatelili…Shalimar edp mam spojeny s jesennymi ránami beznych dní, ked otvaram dvere v mojej praci, ako sa tesim a ako mi navodzuje prijemnu teplu a usmiatu naladu…krasna tema.

Kerze 10.01.08 21:02

Když jsem byla těhotná, nesnášela jsem skoro všechno - naštěstí se to spravilo - to by mi zůstal na poličce jenom Nil…

Arome Lada. 06.06.08 17:07

Je mně líto některých vůní, dřív pro mě krásných, které mně zprotivili nepříjemní, nesympatičtí lidi, kteří je nosili.Nebo naopak - kteří mě na ně svým používáním upozornili. Tak negativní -Eden (Chacharel) - jedna kolegyně, která se jím silně voněla a tvrdila , že se díky jemu stává pro muže smyslnou a žádoucí,nebo další, oblívající se Miracle forever (Lancome). Z těch pozitivních - do práce jsem chodívala pravidelně minutu po jedné paní z našeho domu, vcházela po ní do výtahu a přímo jsem čekala, že ucítím tu stejnou vůni. Nevím , co to je, připomíná mně to nějakou starší Gabrielu Sabatini, na název si nevzpomenu. Je to ale možná nějaký Avon, který si dost kupuje, jejich vůně neznám. Snad se jí někdy zeptám…Moc se mně líbila jedna scéna z filmu Pelíšky - kdy po smrti maminky se zavře Jindřiška do maminčiny šatní skříně a nasává její vůni ze šatů.

fiore 06.06.08 17:26

Tak tohle je opravdu krásné téma.. :wink:

Určitě každý z nás si vůně spojuje jak s kladnými tak zápornými zážitky i osobami.
Moje mysl zabloudila o pěkných pár let zpátky, k mému ex příteli a je to velmi milá vzpomínka, díky za ní :D
Používala jsem edp Viva di Tosca a byla opravdu moc pěkná. Přítel jí vždy nasával plnými doušky a nemohl se jí nabažit.
Vždycky mi říkal, když spolu nejsme, vybaví se mu alespoň tato vůně, s kterou si mne spojuje.
I když jsme se rozešl a pak zůstali přátelé i po letech si prý tu vůni pamatoval..
Mám ještě flakónek.. Je mi líto ho vyhodit..
Kdo ví kam jej vítr zavál, už dlouho jsem o něm neslyšela :)

Arome Lada. 06.06.08 17:34

I já mám takové vzpomínky - jedna moje velká studentská láska je spojená s růžovým Exoticem. Proto se na Exotic pořád ptám - a odpovědí nedostávám, zřejmě zmizel z prodeje, nebo se už nevyrábí ani v Maďarsku.Jen bych si někdy chtěla aspoň touto vůní připomenout mladá zamilovaná léta.

A ještě váš názor - čím si myslíte, že by se mohla vonět Emília Vášáryová v Pelíškách?

fiore 06.06.08 17:47
Lada píše:
I já mám takové vzpomínky - jedna moje velká studentská láska je spojená s růžovým Exoticem. Proto se na Exotic pořád ptám - a odpovědí nedostávám, zřejmě zmizel z prodeje, nebo se už nevyrábí ani v Maďarsku.Jen bych si někdy chtěla aspoň touto vůní připomenout mladá zamilovaná léta.A ještě váš názor - čím si myslíte, že by se mohla vonět Emília Vášáryová v Pelíškách?

Exotic si taky moc dobře pamatuji :D

Já osobně se velmi vybavuji masovou vůni značky Bac, byla hnědá a zelená a voněl se s ní snad každý :lol:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama