Vývoj vůní posledních let aneb bude nějaká zvláštní pecka?

aprazanda 15.11.19 18:22

Vývoj vůní posledních let aneb bude nějaká zvláštní pecka?

Očichávám příležitostně v parfumériích v posledních letech s pocitem, že už jde jen o to vůni prodat a né o to vymyslet něco zvláštního, originálního. Všechny vůně si jsou něčím podobný, většina nic neříkající sladká, až přeslazená voda, tu s ovocem, tu s vanilkou, tu s růží. Nic mě nezaujalo, nemám po čem toužit, co objevovat. Mám na mysli vůně běžně dostupné. Možná v řadách niche takový jsou, ale nemám je kde vyzkoušet a nechci se to toho vůbec raději pouštět. Dnes mi přišla Libre od YSL. Už jsem měla absťák, vůni jsem zkoušela několikrát a né, není to pecka, ale je alespoň trochu jiná tou levandulí a není vyloženě přeslazená. Přišel mi k tomu vzoreček YOU because it´s od Armaniho, ovocná přeslazená vůně. Od Armaniho, co měl ještě nedávno krásný originální parfémy. Stejný dojem na mě dělají variace Opia, parfémy Lancome a Givenchy. Škoda, škoda, škoda. Můžete mi poradit nějakou originální pecku, která se dá koupit na Elninu?

Stránka:  1 2 Další »
Jitka77 15.11.19 21:03

@aprazanda No jo no, s tvou poličkou se nedivím, že tě v parfumerii nic neohromí :-D Na co bys měla chuť, jakou vůni teď hledáš? Rozumím té touze najít něco úplně jiného, nového… to je ale od určitého bodu v mainstreamu vážně těžké.

Prošla jsem si letošní novinky na Elninu a vlastně jsou to všechno odnože, opravdu nová vůně se objeví málokdy, a když ano, stejně našinci prostě bude něco připomínat (Gabrielle, Joy od Dioru). Myslím, že se dají najít zajímavé vůně - Gucci pracuje poctivě s bílými květinami, Chloe hledá různé podoby moderní chypre, svou tvář a úroveň si drží Narciso Rodriguez… Samozřejmě se objevují trendy, většinou na úrovni složek - pár let už trvá obliba tuberózy, zázvoru, levandule.

Zásadní změnu oproti předešlým desetiletím vidím v tom, že se parfém (když pominu kategorii sladkých zbraní hromadného ničení, které útočí na nejnižší pudy: přímočaré uspokojení touhy po něčem libém průměrnému a spíš mladšímu nosu) už nesnaží chovat jako osobitý, výrazný doplněk, který má své vlastní barvy, texturu a linie, ale spíš chce být univerzálním kouskem, kterému musí osobitost dodat jeho nositelka, ne naopak. Místo tepané brože se spíš nabízí přízový nákrčník, jednou solidně provedený, jindy rovnou šejdrem jdoucí a roztřepený.

Uvědomila jsem si, že ke zkoušení takových kousků je potřeba přistupovat trochu jinak. Zdá se mi, že vytříbenější nosy si často zakládají na schopnosti ocenit neprvoplánové kvality, ale ve skutečnosti mnohdy čekáme, že nás vůně bude „bavit“ - že bude mít právě ten zřetelný tvar a jasné barvy, jaké měly vůně ještě cca v devadesátkách. Dnešní parfémy (aspoň ty dospělé, které nesázejí na cukrovou vatu a jahůdky) se ale spíš snaží nezahltit kapacitu pozornosti nositelky, protože z té se v posledních desetiletích stala věc, kterou je třeba dělit uvážlivě.

Z toho plyne, že jedno nebo i dvě zkoušení na ruku o vůni nic neřeknou, dojem z vůně bude rozpačitý, neurčitý, rozplizlý. „Není špatná, ale ničím zvláštním mě nezaujala.“ Možná ani zaujmout nechce, chce doplnit a provázet, a „být zajímavá“ už bude na nositelce.

U většiny novějších vůní, které jsem si vybrala na základě zkoušení v parfumerii, to nebylo tak, že bych hned na místě (hodinu po zkoušení, týž večer) věděla, že je to ono. Spíš jsem na ně nějak nemohla přestat myslet, i když byly vlastně „ničím zvláštní“. A opravdu jsem je ocenila až po opakovaném nošení, kdy jsem si s nimi spojila nějaké zážitky a udělala z nich součást svého života. Aktuálně si mě takhle omotává L'Interdit a někde vzadu mi hlodá červík, že jsem na první pokus dost neocenila tu zelenou bylinkovou od Gucciho. Pecku, ze které bych si sedla na zadek, jsem už dlouho nepotkala, ale začínám mít dojem, že to možná vůbec není špatně.

hromar 15.11.19 22:26

@aprazanda Já bych se do toho (niche) pustil opatrně. Je třeba se držet v rozumných mezích jinak je to jako koks :lol: . Zrovna třeba na Elninu pro mne jeden z nejzajímavějších objevů posledních dvou let je JUL ET MAD AMOUR DE PALAZZO . A cenově je v poho.
Mainstream je mrtvej jako Zed. :palecdolu:

aprazanda 15.11.19 22:28

U většiny novějších vůní, které jsem si vybrala na základě zkoušení v parfumerii, to nebylo tak, že bych hned na místě (hodinu po zkoušení, týž večer) věděla, že je to ono. Spíš jsem na ně nějak nemohla přestat myslet, i když byly vlastně „ničím zvláštní“. A opravdu jsem je ocenila až po opakovaném nošení, kdy jsem si s nimi spojila nějaké zážitky a udělala z nich součást svého života. @Jitka77

Tak to je přesný, mám to úplně stejně. Libré jsem teď zkoušela doma na dovolené (vím, že nelogické), byla jsem tam tři týdny a několikrát jí vyzkoušela. První dojem nic extra, ale příště jsem jí v obchodě zase zkusila a už jí tak nějak víc vnímala a zároveň v ty dny, kdy jsem jí měla na sobě, jsem i něco zažívala. Prodavačky v Sephoře už na mě posílaly ochranku, ale já vytrvala a vůni trochu víc poznala. Jenže je to fakt slabota v současné nabídce, když zaujme jen jedna vůně, ikdyž rodinný rozpočet bude mít asi pozitivnější názor. Vůně Narcisa Rodrigueze se mi líbí, mám je ozkoušené a právě teď naposledy jsem váhala mezi Libre a Narciso EDT. Vyhrála Libre, lépe na mě drží. Láká me na Elninu Juliette Has a Gun a ještě Montale. Nemám je ale kde ozkoušet, jak na mě drží. Podle složení bych si troufla i slepáka, ale ta výdrž, když nevím… Mám ráda Estee Lauder, ty její starší vůně a i Guerlain. Já bych zkoušela, až bych brečela.

aprazanda 15.11.19 22:30
@hromar píše:
@aprazanda Já bych se do toho (niche) pustil opatrně. Je třeba se držet v rozumných mezích jinak je to jako koks :lol: . Zrovna třeba na Elninu pro mne jeden z nejzajímavějších objevů posledních dvou let je JUL ET MAD AMOUR DE PALAZZO . A cenově je v poho.
Mainstream je mrtvej jako Zed. :palecdolu:

No toho se právě bojím :-D . Musím se držet v učitých finančích mezích a závislost je ničivá. Už takhle by si většina lidí klepala na hlavu, kdyby viděli, co skrývá moje skříň a noční stolek.

hromar 15.11.19 22:34
@aprazanda píše:
No toho se právě bojím :-D . Musím se držet v učitých finančích mezích a závislost je ničivá. Už takhle by si většina lidí klepala na hlavu, kdyby viděli, co skrývá moje skříň a noční stolek.

Myslíš většina „normálních“ lidí :lol: :lol: :lol: To asi jo :-) Ale fakt se dají mezi nichovkama sehnat dobrý matroše za cenu neoprávněně předraženého mainstreamu.

Jitka77 15.11.19 22:45

@aprazanda Estee Lauder je specifická, já jsem si k ní cestu moc nenašla, ale cenově se drží velmi příznivě, to je určitě dobrá cesta, jak obohatit poličku a nezruinovat peněženku :-) Koutek s Montalkami, JHG a podobnými značkami mívají v prodejnách Notina, nevím, jestli máš nějakou v dosahu. V Brně jsem takhle vyzkoušela třeba Mmmmm nebo Intense Café.

Korsicanka 15.11.19 23:36

@aprazanda Zajímavých a nevšedních vůní je ve světě niche spoustu. Tam hledej něco nového a neotřelého. V běžných parfumériích u nás je ovšem nenajdeš:(
V Praze Ingredients, Egoist Royal v Husovce, Dlouhá, Guerlain, v Brně Vavavoom a Dotek slunce - to jsou obchody s voňavými poklady. O bratislavské 1907 nemluvě :-) A pokud máš pevnou vůli, nemusíš přece hned kupovat flakon. Zkoušej vzorky a pak tady i na parfumanii seženeš odstřiky…
Navíc je naše nejznámější e-shopy s vůněmi často nabízí za velmi přijatelnou cenu proti světu - jak píše @hromar . Občas nejsou úplně v cajku, ale to procento není vysoké a lze je vrátit.. Navíc můžeš i měnit za své nahromaděné poklady :think:

Hanka H 16.11.19 00:06

@aprazanda Lepší dávat rozumný peníz za zajímavou niche než kupovat předražený mainstream. :think:

fegitah 16.11.19 17:05

@aprazanda Montale mají k vyzkoušení v Egoist Royal (Husova, Praha), ale byla by škoda zadrhnout se právě u této značky…

hromar 17.11.19 06:49
@fegitah píše:
@aprazanda Montale mají k vyzkoušení v Egoist Royal (Husova, Praha), ale byla by škoda zadrhnout se právě u této značky…

Já bych jí ani nezkoušel. To si myslím, že už je o něco lepší Mancera - to je v některých konkrétních případech nej poměr cena-výkon. :palec:

fegitah 17.11.19 08:41

@hromar

Díky :rose: , zdráhala jsem se říct to naplno, už jen proto, že mám vyzkoušený jen zlomek obsáhlé produkce zn. Montale.
Od Mancery si pamatuju akorát Cedrat Boise, na mě moc maskulinní, ale výdrž teda nekonečná. Nějak jsem tuto značku přeskočila. :think:

mmaat 17.11.19 12:22

Já nevím, Montale mi vůbec nesedí. Na mě jsou moc lineární a výdrž je nekonečná, což v tomto případě považuji spíš za nevýhodu.

Frankie 17.11.19 12:31

Povídá se, že s tou výdrží u M. to bývalo.
Pokud Mancera produkuje podobné, raději takovou pěšinkou.

Nicméně k tomu, co napsáno výše, pro většinu z nás někde v budoucnu existuje předěl, kdy si uvědomí, že honba za novými a novými vůněmi nepřináší bohužel nic nového a že toužit a bažit plodí jen utrpení, že, ne Buddho? :lol:

Hanka H 17.11.19 13:12

@Frankie Bodu zlomu už jsem dosáhla ;-) .
A Mancera mi vždy souzněla s tou šílenou plechovou pixlou :pudl: .

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek