Zajímavost: archeologové našli nejstarší parfémy na světě

Ada 30.03.07 14:28

Tým italských archeologů našel na Kypru nejstarší parfémy na světě - staré přes 4000 let. Nález byl učiněn v Pyrgu na jihu ostrova. Parfémy byly v malých průsvitných alabastrových nádobkách a voněly po levanduli, vavřínu, rozmarýnu, borovici či koriandru. Archeologové je objevili uvnitř zbytků stavby, která podle nich byla obří továrnou na výrobu parfémů. Maria Rosa Belgiorno, vedoucí týmu, uvedla: „Ohromilo nás, jak je to místo veliké. Parfémy se podle všeho vyráběly v průmyslovém měřítku.“
Kromě nádobek bylo nalezeno na 60 destilačních zařízení, míchací misky, trychtýře a prázdné lahvičky na vůně. Lokace byla zavalena zemí při silném zemětřesení kolem roku 1850 př. n. l.
Nálezy jsou vystaveny v Kapitolském muzeu v Římě a podle nalezených zbytků byly namíchány kopie čtyř parfémů. Při výrobě byly použity postupy popsané Pliniem Starším - rozemleté byliny se smíchaly s olejem a vodou, směs se zavřela do malé nádoby s dlouhým hrdlem a postavila na 12 hodin do žhavých uhlíků.
Alessia Affinata, jedna z návštěvnic, konstatovala, že „voní dobře, ale je hodně silný.“ Další návštěvnice, Giulia Occhi Villavecchia, uvedla: „Cítím hlavně borovici.“ Ani jedna si však nebyla jistá, jestli by parfémy skutečně dokázala nosit.

( Daily Telegraph, 21. března 2007 )


Reklama

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama