Aceton

Co je to aceton?


Aceton je chemická sloučenina (propan-2-on, dimethylketon), která se využívá k rozpouštění organických látek. Jedná se o bezbarvou kapalinu s velmi charakteristickým štiplavým zápachem připomínajícím benzín. Je hořlavý a směs jeho par v kombinaci s kyslíkem je výbušná. Velmi dobře se mísí s vodou a rychle se vypařuje.

Vyskytuje se přirozeně v rostlinách, stromech nebo v sopečných plynech. Většina savců včetně člověka ho produkuje při běžných metabolických procesech (např. při odbourávání tělesného tuku).

Aceton a kosmetika: K čemu se využívá?


Technický aceton se vyrábí synteticky. Využívá se hlavně v průmyslu, ale najdeme také v různých typech kosmetiky. Možná máte doma odlakovač s acetonem, který účinně rozpustí lak na nehty. Protože aceton vysušuje, sáhněte raději po acetonovém odlakovači s přidaným lanolinem, který vysoušení nehtů a nehtového okolí brání a pečuje o ně.

Nevíte, který odlakovač vybrat? Vyzkoušejte třeba tyto:

Aceton obsahují dále laky na nehty a laky na vlasy. Používá se také pro chemický peeling. Postupně se ale tato látka nahrazuje šetrnějším ethylacetátem. Aceton najdete i v běžné kosmetice, ale v minimálním, neškodném množství.

Škodí aceton zdraví?


Díky rychlému vypařování vykazuje aceton jen mírné známky toxicity. Dejte si ale pozor, aby se vám nedostal do očí (podráždil by je) nebo jste ho ve větší dávce nevdechli (může utlumit nervový systém).

Kosmetické přípravky s acetonem vysušují. Pokud používáte odlakovač s acetonem, po odlakování nehtů pokožce rukou pomůže hydratační krém na ruce a další péče o ruce a nehty. Stylizujete si často účes lakem na vlasy? Dopřejte jim jednou za čas výživnou masku na vlasy.