Antioxidanty

Co jsou to antioxidanty?


Antioxidanty jsou látky, které omezují aktivitu tzv. volných radikálů (jsou odpovědné za stárnutí buněk), snižují pravděpodobnost jejich vzniku, a kompenzují tak škodlivé oxidační (stárnoucí) procesy v lidském organismu. Přispívají tak ke správnému fungování imunitního systému.

Mezi antioxidanty řadíme např. vitamíny (A, B6, C, E), minerály (zinek, selen) a další látky, např. beta-karoten, koenzym Q10 a další.

Jak se antioxidanty rozdělují?


Antioxidanty dělíme na:

  • přírodní antioxidanty
  • syntetické antioxidanty

Antioxidanty a jejich účinky


Antioxidanty mají celkový vliv na naše zdraví. Zpomalují proces stárnutí a jsou potřebné k prevenci rakoviny a srdečních onemocnění. Ovšem pokud se tělo potýká s rakovinou, je vhodné se antioxidantům obloukem vyhnout. Podle výzkumů totiž živí spíše rakovinné buňky než normální.

Nejlepší antioxidanty – kde se vyskytují?


Mezi potraviny bohaté na přírodní antioxidanty patří např. lesní ovoce, listová zelenina, zelený čaj a některé bylinky. Také granátové jablko je silný antioxidant. Antioxidanty můžete tělu dodávat také v tabletách jako doplňky stravy.

Antioxidanty v kosmetice


Antioxidanty se využívají také v kosmetickém průmyslu, a to právě díky jejich schopnosti zamezovat stárnutí buněk. Antioxidační pleťová kosmetika zahrnuje pleťové krémy, tělová mléka a další kosmetické produkty, které obsahují buď syntetické nebo přírodní antioxidanty, např. výtažky z antioxidačního ovoce (vitamin A – retinol, vitaminy C a E nebo koenzym Q10.

Kosmetika s antioxidanty bojuje proti projevům stárnutí pleti a zároveň pokožku hydratuje, regeneruje a chrání proti nepříznivým vlivům vnějšího prostředí.

Jakou kosmetiku s antioxidanty vyzkoušet?


Doporučujeme třeba tyto antioxidační kosmetické přípravky: