Barvy na vlasy

Barvy na vlasy

Barvy na vlasy používají ženy a muži ke změně své přírodní barvy. Často barvy používají k zakrytí šedin, zesvětlení či ztmavení svých vlasů.

Barvy na vlasy se používají od starověku. Tehdy se používala henna nebo indigo. První chemické barvy na vlasy se objevily na začátku 20. století. Vyvinul je Eugene Paul Louis Schueller, který uvedl na trh barvu Dream blond. Tím začala éra blondýnek. Z firmy Eugena Paula Luise Schuellera v roce 1936 vznikla světoznámá značka L´Oreal.

Hlavními složkami býval peroxid vodíku a amoniak, dnes se od těchto surovin upouští – postupně je nahradily jiné, šetrnější chemické látky.

Druhy barev na vlasy

Smývatelné barvy na vlasy – Vymývají se po jednom umytí šamponem. Koupíte je ve formě pěnových tužidel, řasenek a podobně. Kromě klasických odstínů seženete i extravagantní barvy.

Tónovací šampony – Lehce zabarví vlastní barvu vlasů. Používají se jen ke ztmavení, nemůžete jimi barvu vlasů zesvětlit. Tónovací šampony vydrží 1-3 umytí.

Přírodní barvy na vlasy – Jsou šetrné k vlasům, na druhou stranu nabízí omezenou paletu barev. Některé pigmenty drží na vlasech dobře, ale většinou se rychle smývají.

Semipermanentní barvy – Patří sem nejen tónovací šampony, ale také barvy obsahující malé množství peroxidu vodíku (kolem 2 %). Tyto barvy vydrží více umytí než tónovací šampony, nabízí pestrou paletu barev a méně poškozují vlasy než permanentní oxidační barvy.

Permanentní barvy na vlasy – Mají nesporné přednosti: velký výběr barev, dlouhodobou trvanlivost a perfektně kryjí. Většinou obsahují 6-12 % peroxidu vodíku.

Je spousta možností, jak změnit výslednou barvu svých vlasů. Zdroj: ShutterstockJe spousta možností, jak změnit výslednou barvu svých vlasů. Zdroj: Shutterstock

Techniky barvení vlasů

Kromě klasického obarvení celých vlasů a dobarvení odrostů se objevily i další možnosti, jakými ženy a muži mění vzhled svého účesu.

  • Melíry - technika, při které se odbarvují nebo barví jen některé prameny,
  • Babylights - melírovací technika s velmi jemnými proužky, které jsou přirozené a jen jemně odbarvené,
  • Ombré - plynulý přechod dvou a více barev, vyžaduje zkušenosti kadeřnice,
  • Bronde - ve vlasech jsou patrné odlesky světlé i hnědé,
  • Sunkissed - efekt přirozeného zesvětlení jako od sluníčka.

Zkušenosti – barvení doma nebo v salonu?

Barvení vlasů zvládnete i doma. Podívejte se na naše články s radami jaký odstín vybrat k typu pleti , případně jak docílit světlých vlasů. V kadeřnictví je dražší, ale mívá spolehlivější výsledek než barvení doma, zejména u permanentních barev nebo melírů.

Recenze barev na vlasy