Botox

Botox (neboli botulotoxin)


Botox je účinný prostředek, který je ve velké míře využíván k odstranění mimických vrásek. Nejčastěji mezi obočím u kořene nosu, v okolí očí u zevních koutků a na čele. Vznik těchto vrásek ovlivňuje řada faktorů. Jedná se o geny, senilní atrofii kůže, presenilní atrofii způsobenou UV zářením, gravitací, životním stylem a aktivitou obličejových svalů.

V oblasti rtů je využíván při kontrakci horního rtu, zvednutí pokleslých úst, snížení linie úsměvu odhalující dásně. Dále se aplikuje pro odstranění některých typů vrásek na krku a pomerančové kůže na bradě. Na těle jsou účinky botoxu využívány k redukci nadměrného pocení, zejména podpaží a dlaní.

V estetické dermatologii se botox používá často. Zdroj: FabrikaSimf, Shutterstock, Inc.V estetické dermatologii se botox používá často. Zdroj: FabrikaSimf, Shutterstock, Inc.

Co je to botox?


Botox, celým názvem botulotoxin, pochází z latinského slova botulus (v češtině překládáno jako klobása). Jedná se o produkt bakterie Clostridium botulinum, která se vyskytuje ve střevech savců, ptáků a ryb. Botulotoxin je považován za jeden z nejúčinnějších jedů a jediný mikrogram je pro člověka smrtelný. Pro estetickou medicínu je vyráběný synteticky.

Pod kůži do svalu je vpíchnuta extrémně zředěná netoxická dávka botoxu, který uvolní sval. Ten i kůže nad ním se přestanou stahovat. Dojde k vyhlazení vrásky a nežádoucí mimiky.

Jedná se o ambulantní zákrok, trvající několik minut. Úplný účinek botoxu se projeví za 3 až 6 dní. Efekt časem ustupuje. U prvních aplikací odezní zhruba po 3 až 6 měsících, při dalších aplikacích botoxu se účinek prodlužuje i na 9 až 12 měsíců.

Botulotoxinu by se měly vyvarovat těhotné a kojící ženy a osoby užívající antibiotika, některé léky na srdce a léky uvolňující svaly či ředící krev.

Pozitiva botoxu

  • Korekce mimických vrásek s minimální dobou hojení.
  • Omlazení pokožky, která je po zákroku viditelně uvolněnější.
  • Rychlý ambulantní zákrok, bez nutnosti chirurgického zákroku a anestezie.
  • Opakováním se účinek botoxu prodlužuje.

Negativa botoxu

  • Ve velmi malém procentu případů po aplikaci může dojit k poklesu očního víčka nebo obočí, naštěstí tyto nežádoucí účinky bývají krátkodobé.
  • K dalším nežádoucím projevům se řadí zarudnutí, podlitiny, nevolnost, bolest hlavy, dýchací potíže, zhoršení vidění, tiky u oka, rtů nebo obočí či ochablost svalů.
  • Dlouhodobé využívání botulotoxinu, může mít nežádoucí účinky, které se po čase projeví.
  • Největším rizikem je aplikace botoxu neodborníkem, který botox špatně vpíchne, použije látku, která neodpovídá stanoveným normám, nebo její nevhodné množství. Pokud je botox aplikován do rizikových zón, může vzniknout strnulý nebo udivený výraz v obličeji.