Emulze

Kosmetická emulze spojuje olej a vodu. Výrobek se nazývá přímo emulzí nebo ho lze sehnat pod názvem dvoufázový, dvousložkový nebo hydrofilní olej (který vodu neobsahuje, dodáváte ji k oleji před použitím sami). Emulze se v kosmetice používá jako varianta pleťového krému, čisticího gelu, odličovače očí či pleťové vody. Výrobky mívají mléčné či zakalené zabarvení.

Rozdíl mezi emulzí a krémem

Emulze jsou lehčí než klasické krémy, lépe se vstřebávají a vhodné jsou tak především pro mastnou pleť.

Co je emulze a proč ji používat?

Olej a voda se spojí molekulami emulgátorů, které tyto oddělené složky sloučí dohromady. Vzniká tak emulze, kterou lze míchat s dalšími složkami, ať už vonnými, nebo prospěšnými pro pleť. Kosmetická emulze bývá díky oleji jemnější než klasická kosmetika na bázi vody. Proto ji často používají ženy se suchou, zralou nebo citlivou pletí.

Příklady emulze

  • pleťová emulze – Existují čisticí, hydratační emulze nebo emulze proti akné či vráskám. Používají se nejčastěji stejně jako krém, všechny se rychle vstřebávají. Díky jejich lehkosti se hodí zejména pro letní období.
  • odličovací emulze  – Dvoufázové odličovače se skládají z vody a oleje, které se smíchají protřepáním. Poté emulzi nanesete na vatový tamponek a jemně odličíte make-up a líčení očí. Dvousložkový odličovač si ženy chválí, protože vzniklá emulze jemněji pečuje o oční okolí oproti klasickému odličovači očí. Prodává se také hydrofilní odličovací olej, jehož lahvička obsahuje pouze olejovou složku. Před použitím ho pouze smícháte s vodou na vatovém tamponku.
  • masážní emulze – Vyrábí se různě aromatické, hřejivé či chladivé. Nehodí se k dlouhým masážím kvůli obsahu vody, díky které se vstřebává rychleji než klasický masážní olej.
  • emulze na vlasy – Obvykle se nanáší na suché vlasy, bojuje proti krepatění vlasů a roztřepeným konečkům.