Epilace

Epilace je odstranění nežádoucích chloupků nebo vlasů z lidského těla. Nejenom že zmizí viditelná část chloupku – při epilaci se chloupek zničí včetně jeho vlasového kořínku. Proto poté ochlupení roste pomaleji a při dalších epilacích postupně řídne. Epilace se často nepřesně zaměňuje za depilaci.

Rozdíl mezi depilací a epilací

Epilace odstraňuje chloupek kompletně včetně kořínku. Jeho růst je tedy následně pomalejší nebo dokonce žádný. Proto by se depilační pásky měly správně nazývat epilační pásky, protože při jejich použití dochází k vytržení celého chloupku včetně kořínku.

Depilace odstraňuje pouze viditelné části chloupků, zatímco kořínek v pokožce zůstává a chloupek během několika dní dorůstá. Depilací se tedy myslí klasické holení žiletkou nebo použití depilačního krému (u nás se nejvíc e používají značky Veet nebo Depilan).

Holení, nebo epilace?

Holení je druh depilace, která odstraňuje chloupky pouze z povrchu kůže. Hladká položka pak vydrží jeden až tři dny. Oproti tomu epilace zaručí až několikatýdenní pokožku bez chloupků. Proto se řadí mezi oblíbené metody odstraňování – kromě bolestivého strhávání chloupků už existují také bezbolestné metody epilace laserem.

Domácí epilace

  • Cukrová pasta – Nanesete koupenou pastu na nohy, necháte zaschnout s páskem a strhnete. Tato metoda je vhodná pro všechny části těla včetně intimních partií (tomu se říká brazilská epilace či nepřesně brazilská depilace).
  • Epilační pásky – Klasická domácí metoda strhávání chloupků. Přiložíte zahřátý voskový pásek, necháte zaschnout podle návodu a pak rychle strhnete. Je vhodné předtím kůži změkčit teplou koupelí.
  • Epilátor – Rotující hlavice uchopí více chloupků současně a vytrhne je. Proceduru musíte několikrát opakovat, protože přístroj účinkuje pouze na chloupky v růstové fázi. Epilační strojky prodávají značky jako Phillips nebo Braun.
  • IPL neboli fotoepilace – Takzvané IPL epilátory jsou dalším strojkem na domácí použití. Působením intenzivního pulzního světla odpadávají chloupky včetně kořínků. Taktéž je potřeba několik ošetření.

Testovaly jste: Domácí odstranění chloupků

Doporučujete Balea Voskové epilační pásky

Nedoporučujete Veet voskové depilační pásky

Epilace – zákroky

Epilace se provádí ve specializovaných kosmetických pracovištích. Zákroky je potřeba několikrát opakovat, cena se pohybuje v tisících korun. Epilace však bývají dostupné za výhodnější ceny na slevových portálech.

  • Epilační jehla – Je vhodná k šetrné epilaci, nejčastěji obličeje. Metoda má vysokou účinnost, jde však o pracnou a bolestivou proceduru.
  • Chemická epilace – Ideální je ji podstoupit v zimních měsících. Po tomto zákroku totiž dochází k nahromadění pigmentu a máte pak zakázáno opalování minimálně na 2 měsíce, jinak hrozí vznik pigmentových skvrn.
  • Laserová epilace – Chloupek ozářený laserem se naruší, vypadne a znova už nenaroste. Jedná se o jiný zákrok, než je laserová depilace.