Esenciální oleje

Co je esenciální olej?

Esenciální oleje jsou vonné oleje, které se získávají destilováním, extrakcí nebo lisováním. Z kilogramu přírodní suroviny tak vzniká jen pár kapek velmi koncentrovaného oleje. Ten má nezastupitelné místo v aromaterapii, v kosmetice jako součást výživných krémů, pleťových sér a tělových mlék a dále v parfumérii, kde se stává základem parfémů.

Mezi oblíbené esenciální oleje patří levandulový olej, dále oleje z tea tree (čajovníku) nebo citronu.

Arome.cz doporučuje:

Jak poznat esenciální olej?

Kvalitní esenciální oleje se prodávají obvykle po lahvičkách o 10–15 mililitrech, na etiketě mívají napsáno, že jde o 100% esenciální olej.

Na trhu si dejte pozor na náhražky, tedy syntetické oleje vydávané za přírodní. Vyplatí se kupovat oleje od spolehlivých výrobců a ověřených značek jako BioAroma, Darphin nebo Saloos.

Esenciální oleje – použití

Esenciální oleje se nikdy nepoužívají přímo na pokožku! Kvůli vysoké koncentraci můžou způsobit vyrážky a silné alergické reakce podobné popálení kůže.

Bohužel některé kosmetické značky udílejí samy chybné doporučení –
na etiketě uvádějí aplikaci 100% esenciálních oleje přímo na kůži. Pro srovnání, do kosmetických výrobků se přidává 1–3 % éterického oleje, což je množství vyžadující manipulaci s pipetou. Proto je použití 100% éterického oleje v domácím prostředí velmi komplikované a lze ho bezpečně doporučit jen jako součást aromaterapie. Do koupele můžete přidat pouze jednu kapku tohoto oleje, avšak pro zcela bezpečný a intenzivní zážitek je vhodné používat spíše klasické pěny do koupele, kde je už esenciální olej zkoncentrovaný podle všech norem.

Rozdíl mezi esenciálním a pleťovým olejem

Esenciální olej je vhodný k aromaterapii a pečlivému a citlivému koncentrování, využívá se proto hojně při výrobě přírodní kosmetiky. Naproti tomu pleťový olej nebo tělový olej se používá přímo na tělo a není potřeba tuto kosmetiku nijak koncentrovat.

Řada kosmetických značek nabízí čistý esenciální olej a také kosmetické výrobky, které ho v nižší kocentraci obsahují. Rozdíl poznáte podle velikosti lahvičky, popisku a návodu k použití.

Esenciální oleje v kosmetice

Kosmetické přípravky obsahují malé množství esenciálního oleje, přesto nádherně voní a působí blahodárně na tělo i mysl. Bývá součástí přírodní i klasické kosmetiky.

Arome.cz doporučuje: