Hypoalergenní kosmetika

Hypoalergenní kosmetika je označení kosmetiky, která je určená především pro alergiky, pacienty s lupénkou, rosaceou nebo atopickým ekzémem. Tato kosmetika je bez dráždivých chemických konzervantů, bez alkoholu a bez parfemace. Je vždy důkladně testovaná, aby nepodráždila citlivou pleť.

Hypoalergenní kosmetiku pořídíte v lékárnách nebo lepších drogeriích – zahrnuje pleťovou, dekorativní, tělovou i vlasovou kosmetiku. Mezi nejznámější značky patří Mixa, Faith in nature, Avène nebo Uriage.

Jak používat kosmetiku pro alergiky?

Pokud jste alergičtí nebo špatně snášíte různé typy krémů a pleťových vod, hledejte na kosmetice označení „hypoalergenní“. Každého dráždí nějaká jiná složka kosmetiky, proto buďte opatrní při zkoušení nové značky nebo nového výrobku. Rozhodně ho nejdřív vyzkoušejte na malé ploše kůže (na krku nebo na ruce). Teprve poté, když vám kosmetika nepůsobí žádnou alergickou reakci, ji používejte podle návodu na obalu. Pokud máte přecitlivělou pleť a daná kosmetika pro citlivou pleť vám sedí, doporučuje se u ní zůstat a neměnit ji příliš často.

Rozdíl bio/přírodní a hypoalergenní kosmetika

Přírodní pleťová voda nebo odličovač nemusí sednout citlivé pleti, i když obsahuje samé přírodní ingredience. Některá pleť je totiž tak citlivá, že nesnese kontakt ani s přírodními konzervanty v podobě silic. Právě ty bývají součástí bio/přírodní kosmetiky – proto pečlivě čtěte složení a sledujte, na kterou složku jste alergičtí.

Hypoalergenní dekorativní kosmetika

Hypoalergenní make-up nebo řasenka by neměla podráždit citlivou pleť nebo oči, a to ani nositelky kontaktních čoček. Dekorativní hypoalergenní kosmetiku vyrábí například Bell cosmetics. nebo Clinique.

Doporučujete na Arome.cz:

Jak poznat alergii na kosmetiku

Pokožka zčervená, objeví se pupínky, místo začne svědit nebo se podobá spálenině. Dá se pozorovat jakékoliv zhoršení příznaků u kožní nemoci (atopický ekzém, lupénka nebo rosacea). Alergie se může projevit také u očí při použití pleťové kosmetiky nebo přípravků na oční okolí (řasenka, oční krém). Oči začnou slzet, zarudnou a nebo pálí.

Pokud pozorujete jakékoliv, ihned odličte svým ověřeným přípravkem, případně přírodním olejem. Osvědčuje se čistý kokosový nebo mandlový olej.

Hypoalergenní kosmetika pro děti

Dětská kosmetika je vyráběná přímo pro citlivou pokožku, pro jistotu sledujte jeho složení. Hypoalergenní dětskou kosmetiku vyrábí například Ziaja nebo CutisHelp.