Keratin

Keratin je stavební bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v odumřelých buňkách pokožky, nehtech a ve vlasech. Pokud je složka keratinu ve vlasu neporušená, je elastická a nerozpustná ve vodě, díky tomu je vlas odolný. V případě rozpadu keratinu, dochází k jeho rozpustnosti ve vodě a jeho vymývání.

Kosmetický průmysl využívá hydrolyzovaný keratin, který je získáván hydrolýzou z ovčí vlny. Získaná látka se využívá v šamponech, kondicionérech, v maskách na vlasy, olejích a dalších produktech pro konečnou úpravu účesu. Hydrolyzovaný keratin vyplňuje trhliny ve vlasovém vláknu a pomáhá vlasu opět získat svou přirozenou a zdravou strukturu. Keratin můžeme také nalézt v řadě produktů v péči o pleť.

Keratin ve vlasech


Keratin je nedílnou součástí vlasů, dodává jejich struktuře sílu a elasticitu. Tvoří kolem 90 % vlasové struktury a výrazně ovlivňuje jejich kvalitu, pevnost, růst, lesk i jemnost, a zajišťuje jim také vnitřní i vnější ochranu.

Množství a rozvrstvení keratinu ovlivňuje, zda jsou vlasy rovné nebo kudrnaté. Jeho rovnoměrné rozvrstvení zajistí, že vlasy budou rovné. V případě, že je keratin rozložen nerovnoměrně, vznikají vlny až prstýnky.

Pokud jsou vlasy neustále zatěžované, například častým fénováním, mytím vlasů, dlouhodobým stresem a nepříznivými vnějšími vlivy (např. UV záření, vítr, mráz, slaná mořská nebo chlorovaná voda), narušuje se keratinové vlákno. Výsledkem toho jsou vlasy méně poddajné, křehké a začnou se lámat.

Keratin se používá ve výrobě kosmetiky na vlasy. Zdroj: Romvy / Shutterstock, Inc.Keratin se používá ve výrobě kosmetiky na vlasy. Zdroj: Romvy / Shutterstock, Inc.

Pozitiva keratinu

  • regenerace a posílení struktury vlasů
  • dodání hydratace
  • zjemnění i uhlazení vlasů
  • posílení vlasů proti lámavosti
  • snížení elektrického náboje vlasů, takže pak nepoletují a lépe se upravují
  • zajištění ochrany vlasů před vnějšími vlivy

Negativum

  • některé přípravky s keratinem obsahují formaldehyd

Keratin je také využíván k narovnávání vlasů. Tento proces je pro vlasy šetrnější a méně zatěžující než narovnávání chemické, kdy dochází k poškození, štěpení konečků, ztrátě lesku a častějšímu vypadávání.

Dále se keratin využívá k prodloužení vlasů, zde je důležité ověřit zkušenosti kadeřnického salónu a dodržovat zásady po použití keratinu.

Kosmetika s kolagenem