Koenzym Q10

Co je koenzym Q10?

Nejedná se o reklamní pojem. Za objev Q10 získal britský vědec Peter Mitchell Nobelovu cenu. Tato látka se vyskytuje v celém lidském těle a mimo jiné působí jako antioxidant na buněčné membráně.

Q10 si vyrábí lidský organismus jen částečně, další část přijímá z potravy. Čím starší jsme, tím méně koenzymu Q10 produkujeme. Pomáhá proti stárnutí pokožky, tvorbě vrásek a schopnosti se bránit před UV zářením. Nesmazatelné zásluhy má ale také jako prevence před aterosklerózou a chorobami srdce nebo v boji s chorobami nervové soustavy.

Kosmetika s obsahem Q10

Na trhu se to kosmetikou s obsahem Q10 doslova hemží. Koenzym Q10 tak dnes obsahují pleťové krémy, pleťová séra a emulze, ale i kosmetika na odlíčení a čištění pleti. Velmi oblíbený je i v péči o oční okolí.

Velkým překvapením byl Denní krém Cien Q10, který lze pořídit za pár korun v prodejnách Lidl, a přitom válcuje své mnohanásobně dražší konkurenty. Neméně oblíbeným je krém na podobné bázi od značky Nivea – Energizující noční krém proti vráskám Q10 plus C.

Podrobnější recenze na tyto krémy a jejich srovnání najdete v článku - Test 11 krémů proti vráskám: Do péče proti stárnutí investujte, ale chytře!