Kolagen

Kolagen je bílkovina, která je nedílnou součástí všech tkání v lidském těle. Její nedostatek má negativní dopad na naše zdraví. Kolagen se nachází v kostech, svalech, chrupavkách, zubech, v kůži, vlasech a nehtech. Tělo si jej tvoří samo, ale jeho tvorba po 25. roce slábne. Produkce kolagenu je u každého individuální. Ovlivňuje ji skladba jídelníčku, genetické faktory a celkově životní styl.

Úbytek kolagenu v pokožce lze poznat viditelnými projevy stárnutí. Kůže ztrácí pružnost a elasticitu. Pokožka s malým obsahem kolagenu je křehká a málo odolná. Kolagen tvoří až 25 % z celkové váhy bílkovin v našem těle.

Kolagen ke zdraví i kráse

  • Kolagen je stavebním kamenem vlasů, nehtů a zubů.
  • Zrychluje metabolismus, protože přispívá k tvorbě svalové hmoty, která s rychlostí metabolismu úzce souvisí.
  • Zmírňuje bolesti kloubů. Úbytek kolagenu může být bolestivý, protože jeho nedostatek snižuje ochranu kloubů, šlach a vazů. To vede k jejich opotřebování. Kolagen na klouby můžeme doplnit prostřednictvím doplňků stravy. V přírodní formě se nachází například v želatině, v játrech, tuňáku, fazolích, hrachu.
  • Kolagen je přímo zázračnou ingrediencí, která se přidává do krémů proti vráskám. V kosmetickém průmyslu je zkrátka nenahraditelný.

Kolagen je obsažen v této kosmetice

Tvorbu kolagenu můžeme stimulovat dodáním jiným látek. Především se jedná o silné antioxidanty, jako je vitamín C, A a E nebo Koenzym Q10. Vyzkoušet můžete také zpevňující pleťový krém od Avonu. Kosmetika s kolagenem je skvělá i na zpevnění dekoltu a poprsí. Kolagen se přidává také do rtěnek i lesků na rty.