Levandulový olej

Co je to levandulový olej?


Levandulový olej řadíme mezi tzv. esenciální oleje. Na jeho výrobu se používají nejčastěji dva druhy levandule (levandule úzkolistá a levandule hybridní). Přírodní levandulový olej neobsahuje žádné umělé látky, ale do směsi se často přidává např. mandlový olej nebo glycerin. Olej z levandule má charakteristickou výraznou svěží vůni.

Levandulový olej – použití


Olej z levandule má velmi široké spektrum využití v kosmetickém průmyslu, aromaterapii i zdravotnictví. Podporuje dobrý spánek, zklidňuje a desinfikuje drobné ranky. Inhalací levandulového oleje uvolníte ucpané dýchací cesty nebo odstraníte bolest hlavy. Pár kapek přidaných do koupele zrelaxuje vaše unavené tělo a odbourá stres. Esenciální olej z levandule se používá také při masážích, kdy regeneruje namožené svaly.

Přečtěte si článek Provoňte svou koupelnu levandulovým olejem.

Levandulový olej v kosmetice


Olej z levandule se hodí pro všechny druhy pleti. Nejčastěji se ale využívá v boji proti akné a pro zklidnění smíšené až mastné pleti. Má totiž protizánětlivé účinky a napomáhá rychlejšímu hojení jizev. Používá se také pro léčení kožních onemocnění, jako je lupénka, dermatitida a ekzém.

Levandulový olej – recept


Domácí výroba levandulového oleje není nic náročného. Potřebujete hlavně voňavou čerstvou (nebo sušenou) levanduli a kvalitní rostlinný olej (mandlový, olivový aj.). Jak na to? Máte hned několik možností, jak vyrobit levandulový olej.

Vezměte k ruce přibližně čtvrt kila čerstvé levandule a tři sklenice oleje. Levanduli (květy i stonky) nastříhejte na drobnější části, které pak napěchujte do uzavíratelné sklenice zhruba do tří čtvrtin. Zalijte olejem tak, aby levandule byla zcela ponořená. Uzavřete a nechejte zhruba čtyři týdny macerovat. Čas od času sklenici protřepejte. Po měsíci přeceďte přes filtr a můžete používat. Lahvičku s levandulovým olejem uchovávejte na tmavém místě.

Levandulový olej a kosmetika – kterou vybrat?

Zdroj: Lynn Y / Shutterstock, Inc.Zdroj: Lynn Y / Shutterstock, Inc.