Lipozomy

Lipozomy jsou uměle vytvořené mikroskopické částice, které pomáhají dopravit výživné látky hluboko do podkoží. Jsou tak nedílnou součástí kvalitnějších kosmetických přípravků na pleť, tělo, ale i vlasy.

Jak lipozomy vypadají a jakou mají funkci?


Lipozomy mohou mít různé složení i strukturu, jejich hlavní vlastností je umění proniknout tam, kam by se samotné účinné látky těžko dostávaly. Proto jsou žádané nejen v kosmetice, ale i ve farmacii. Přidávají se do pleťových gelů a emulzí, kde přenášejí účinné látky, jako jsou kolagen, elastin, kyselina hyaluronová nebo vitamíny hluboko do pokožky a buněčných struktur.

Lipozom si můžeme představit jako dutou kuličku, uvnitř které se ukrývá účinná látka. Ta díky lipozomu doputuje na správné místo, kde působí. Nevýhodou lipozomů však je, že nejsou stabilní a zhruba do jednoho roku se rozpadají. Proto je důležité tuto kosmetiku rychle spotřebovat.

Lipozomy v kosmetice

Lipozomy poprvé popsal v roce 1965 A. Bangham a v roce 1987 je Christian Dior použil ve svém krému Capture. Zpočátku byly lipozomy obsaženy jen v dražších kosmetických přípravcích, dnes už je najdeme i v tělové a vlasové kosmetice.

Která kosmetika obsahuje lipozomy?