Lymfatický systém

Co je lymfatický systém

Lymfatický systém člověka si můžete představit jako propojený systém cest v těle, kterými proudí míza neboli lymfa. Proudění lymfy se stará o vylučování toxinů a odpadních látek, rovnováhu tělesných tekutin, ale i o „dopravení“ vstřebaných živin do krve. Pokud bychom to zjednodušili, řekli bychom, že odvádí to, co nám škodí a naopak roznáší vše, co nám dělá dobře. Nejlepší pro nás tedy je, pokud je v pohybu!

Lymfo, makej! Aneb jak aktivovat lymfatický systém

Než si dáte práci s jeho rozpohybováním, určitě vás zajímá, co všechno může způsobit špatný lymafatický systém – jeho zpomalená funkce může za to, že se vám na hýždích objevuje pomerančová kůže, na pleti se líhnou pupínky a akné, případně převládá mírně našedlý tón. A to nikdo nechce! Co tedy s tím?

Rozpohybování lymfy po vás nežádá nic drastického. Ve skutečnosti vám pomůže více pohybu – vyšlápnout si schody místo výtahu a občas si naschvál nechat ujet tramvaj. Následně přidat pár skleniček do vašeho pitného režimu. Ne, ty tři kafe se do toho fakt nepočítají! A nakonec snížení příjmu tučných jídel. Lymfatický systém a strava jsou úzce spojeny, takže vám ten bůček jednou týdně musí stačit.

Jsou ale i další pomocníci, kteří nastartují systém jako celek, ale i samotný lymfatický systém obličeje. Mezi ně patří například speciální čaj na lymfatický systém nebo jóga.

Lymfatický systém a kosmetika – ne, nezůstane to jen tam, kde to nanesete

Jak už bylo řečeno, lymfatický systém je tělesná dálnice. Pokud tedy nanesete kosmetiku, která obsahuje parabeny, silikony a jiné chemikálie, můžete si být stoprocentně jisti, že po vstřebání do kůže, kvůli lymfě procestují celé tělo. Právě z toho důvodu je čím dál víc populární přírodní kosmetika a hlavně přírodní deodoranty.

Pokud se v přírodní kosmetice neorientujete, doporučujeme se nejdříve podívat na české značky, jako je Manufaktura, Havlíkova Apotéka nebo Saloos. Případně můžete vsadit na suroviny, které máte doma, a vytvořit si vlastní domácí masku nebo domácí zábal na vlasy.

Přečtěte si článek – Na vlastní pleť: 5 domácích masek, které musíte vyzkoušet a vyrobte si kosmetiku z domácích zásob.