Micelární voda

Micelární voda je určena k čištění pleti, stejně jako odličovací mléka nebo oleje. Aplikace je velmi jednoduchá a mnoho žen na „micelárky“, jak se nazývají, nedají dopustit. V čem se odlišují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Co je micelární voda?

Micelární vody jsou obohacené o tencidy, jejichž částice se ve vodě shlukují do takzvaných micelů. Ty mají za úkol vázat na sebe mastnotu a ve vodě rozpustnou nečistotu. Snadno tak vyčistí nejen voděodolný make-up, ale také kožní maz i prach usazený v povrchové vrstvě pokožky.

Jak používat micelární vodu?

Odličování pleti micelárkou je velmi snadné a rychlé. Stačí nanést malé množství na odličovací tampónek a jemně pleť vyčistit. Micelární voda by měla pleť nejen zbavit nečistot, ale také hydratovat. Hlavní podíl micelárky zaujímá voda, která vytváří ideální prostředí pro micely. Další významnou složkou jsou antioxidační látky, které odstraňují z pleti přebytečný maz i nečistoty.

Micelární vodu nejvíce oceníte na cestách nebo na dovolené, když nemáte čas ani prostor věnovat odličovacímu rituálu více času. Micelárka nahradí odličovací prostředek i vodu a k dostání je i v cestovním (zmenšeném) balení.

Zdroj: Rido / Shutterstock, Inc.Zdroj: Rido / Shutterstock, Inc.

Nevýhody častého používání micelárních vod

Pravidelní používání micelárních vod může pleti škodit. Při velmi časté aplikaci může být pokožka vysušená nebo podrážděná. Je to dáno tím, že micelární vody mají tendenci pleť vyčistit tak důkladně, že pleť zbaví i potřebnou vláhu a živiny. Odborníci doporučují micelárky používat spíše nárazově nebo je pravidelně střídat s dalšími odličovacími produkty.

Pokud se obáváte, zda „micely“ neškodí vaší pleti, můžete po odlíčení micelárkou obličej ještě umýt vodou a teprve poté nanést krémy a séra dle potřeby.

Přečtěte si také: Tipy, jak správně odlíčit oči »

Druhy micelárních vod

  • Pro normální pleť – složení odpovídá požadavkům bezproblémové pokožky: L'Oréal Paris Micellar Water
  • Pro problematickou pleť – speciální složení je obohaceno zvýšeným množstvím látek, které mají za úkol potlačovat sekreci mazu a tvorbu akné: EvoLuderm micelární voda pro smíšenou až problematickou pleť
  • Pro suchou pleť – receptura je obohacena o hydratační složky, které pleť dokonale hydratují: Sensibio H2O
  • Pro citlivou pleť – sem patří micelární vody, které jsou maximálně šetrné a obsahují zklidňující a zjemňující látky: Garnier