Niche parfémy

Niche parfémy jsou exkluzivní vůně, které nenajdete běžně v parfumérii. Často obsahují luxusnější složky a pocházejí od značky malých výrobců. Tomu odpovídá i cena niche parfémů.

Co je niche parfém

Tak jako sommeliéři rozliší řadu atributů v chuťovém profilu vína, odborníci na vůně si smlsnou na niche parfémech. V jejich složení najdete především přírodní složky nebývalé jemnosti a intenzity. Jednoduché (avšak velmi ikonické) flakonky obsahují velmi originální, vytříbené až extravagantní vůně.

Niche parfémy bývají pro začátečníky příliš intenzivní nebo komplikované. Naopak pro parfuméry a odborníky jsou niche parfémy mnohem zajímavější než obvykle prodávané vůně.

Oblíbené značky niché parfémů

Rozdíl klasický parfém a niche parfém

Mainstreamové vůně koupíte v klasických parfumériích. jejich rozšíření stojí prodejce i výrobce. Běžně dostupné parfémy nebo parfémové vody se vyrábí ve velkém, proto jsou také cenově dostupnější.

Niche parfémy jsou přitom pravým opakem. Zakládají si na nezávislosti své firmy nebo mimořádně kvalitních ingrediencích (vzácných svým původem nebo zpracováním). Jejich cena často šplhá ke stovkám euro za flakonek.

Některé velké nikové parfémy se už dají sehnat v lepších parfumeriích, proto i fanouškům parfémů splývá, co tedy je a není niche. Spojujícím prvkem tohoto druhu vůní je jeho nedostupnost (ať už finanční, nebo na trhu parfémů). Řadu tradičních malých parfumerských dílen seženete pouze přímo u výrobce, což z vůní činí ještě zajímavější zážitek.

Co znamená niche a jak se čte?

Niché (čte se nyč) znamená ve francouzštině výklenek, stejně jako se v češtině používá slovo nika. V případě parfémů se dá spíše přeložit jako ojedinělý nebo mimořádný, v ekonomickém slova smyslu se jedná. Na Arome.cz se setkáte s označením „nikovky“. Někdy se označují niché, což je anglická transkripce francouzského výrazu (anglicky se niche čte různě nyč nebo nýš).

Niche parfémy – cena a kde sehnat

Niche parfém je dražší a hůře sehnatelný, většina z nich nebývá běžně dostupná v parfumériích jako klasické parfémy. Větší šanci budete mít ve velkých e-shopech, případně je poříďte v zahraničí. Odstřiky a vzorky niche parfémů však koupíte v inzerci Arome

Další čtení o niche parfémech