Parfém (P)

Slovo parfém pochází z latinského per fumum, což znamená prostřednictvím kouře. Odkazuje tak na historii výroby parfémů. V parfumériích se čistý parfém nachází pod označením P. Má nejvyšší koncentraci vonné esence, která se pohybuje mezi 20 a 40 % v lihovém roztoku. Díky vysoké koncentraci vydrží ze všech vůní nejdéle, obvykle 6 až 8 hodin.

Uspořádání parfému


Parfémy obsahují vonné složky, které jsou rozděleny do tří částí. Díky postupnému uvolňování vonných látek se vůně parfému mění.

Hlava – Utváří první dojem parfému. Bývá lehká a svěží, vyprchá zhruba za 15 minut po aplikaci, ale může i za pár vteřin.

Srdce – Druhá část parfému udává jeho charakter. Vydrží vonět 2 až 3 hodiny.

Základ – Zde jsou obsaženy vonné složky, jako je pryskyřice, vanilka, santalové a cedrové dřevo nebo pižmo atd. Jejich úkolem je udržovat vůni co nejdéle na kůži. Doba trvání bývá několik hodin, zpravidla 3–4 hodiny.

Existují ale také parfémy, po jejichž aplikaci je vůně stále stejná.

Parfém Black Opium od YSL patří k oblíbeným stálicím.Parfém Black Opium od YSL patří k oblíbeným stálicím.

Pravidla nanášení parfému


Obecným pravidlem je, že se parfém aplikuje na pokožku, kde nejvíce proudí krev (za uši, na krk, mezi prsty, na loketní důlek a zápěstí). U silnějších vůní stačí několik kapek, naopak svěží a lehčí
vyžadují důkladnější aplikaci.

Parfém není vhodné nanášet na oděv, může na oblečení nechat skvrny, především ale nebude vonět tak, jako když se rozloží na pokožce. U každého člověka může parfém vonět rozdílně. Je to dáno odlišným pH pokožky, stravováním (například vůni mohou změnit kořeněná jídla), životním stylem nebo užíváním léků.

Přečtěte si také článek Parfém na mně voní jinak než na kamarádce. Čím to? »

Rozdělení parfémů dle intenzity vůně

Čistý parfém najdete v parfumériích pod označením P a má nejvyšší koncentraci vonné esence, která se pohybuje mezi 15 a 25 % v lihovém roztoku. Koncentrované parfémy mají v oblibě hlavně Francouzi. V tuzemských obchodech dáváme přednost koncentracím EdP a EdT.

  • Parfém (P) – podíl vonných látek: 20–40 %
  • Parfémovaná voda – Eau de Parfum (EdP) – podíl vonných látek: 15–20 %
  • Toaletní voda – Eau de Toilette (EdT) – podíl vonných látek: 4–8 %
  • Kolínská voda – Eau de Cologne (EdC) – podíl vonných látek: 2–5 %

Mohlo by vás také zajímat