Přírodní deodorant

Proč používat přírodní deodorant?


Klasický deodorant pohlcuje zápach a antiperspirant zabraňuje pocení. Aby měly deodoranty a antiperspiranty takové účinky, obsahují chemické látky – např. parabeny, hliníkové soli, triclosan a další. Podle některých studií ale tyto látky mohou narušit hormonální rovnováhu v těle nebo mají dokonce karcinogenní účinky.

Proto zejména příznivci přírodní kosmetiky preferují přírodní deodorant, který chemické látky neobsahuje a pot nepotlačuje – pouze příjemně voní a přispívá k pocitu svěžesti. Pocení je totiž přirozený proces lymfatického systému, odvádí odpadní látky z těla a reguluje teplotu.

Co obsahuje přírodní deodorant?


Přírodní deodoranty bez hliníku a parabenů na místo těchto látek obsahují nejčastěji jedlou sodu, minerály (kamenec, hořčík), kukuřičný škrob, éterické oleje (tea tree olej a další), jíly, byliny (např. šalvěj) a vitamíny.

Přírodní minerální deodorant


Mezi přírodními deodoranty je populární minerální deodorant s obsahem kamence. Tuto přírodní sloučeninu využívali už naši předkové. Minerální deodorant s kamencem vytváří na pokožce tenký ochranný film, který zabraňuje množení bakterií způsobujících zápach. Nevstřebává se přitom do pokožky, nedráždí ji a je hypoalergenní.

Možné alergické reakce na přírodní deodorant


Přírodní deodoranty s vysokým obsahem jedlé sody mohou podráždit pokožku, která na tuto sloučeninu není zvyklá. V případě podráždění deodorant smyjte vlažnou vodou.

Přírodní deodoranty – typy


Přírodní deodoranty existují v podobných formách jako klasické chemické deodoranty a antiperspiranty:

  • Přírodní tuhý deodorant
  • Přírodní krémový deodorant
  • Přírodní krystalový deo sprej
  • Přírodní roll-on deodorant (kulička)
  • Přírodní deodorační tělové pudry

Jaké přírodní deodoranty doporučujeme vyzkoušet?

Přírodní deodorant – domácí výroba


Přírodní deodorant si můžete velmi jednoduše vyrobit i doma. Co budete potřebovat?

  • 4 polévkové lžíce jedlé sody
  • 4 polévkové lžíce kukuřičného škrobu
  • 7 polévkových lžic kokosového oleje (nejlépe v BIO kvalitě, lisovaného za studena)
  • pár kapek éterického oleje (např. tea tree, šalvějový, citrusový aj.)

Kokosový olej zahřejte ve vodní lázni, aby se rozpustil a přidejte směs sody a škrobu. Důkladně promíchejte a nakonec přidejte éterický olej. Domácí přírodní deodoranty uchovávejte v uzavíratelném kelímku nejlépe v ledničce.