Přírodní kosmetika

Přírodní kosmetika – o co se jedná?


Označení přírodní kosmetika zahrnuje ty kosmetické přípravky, které jsou vyrobeny z přírodních surovin. Tato kosmetika obsahuje především kvalitní suroviny rostlinného původu a není testována na zvířatech.

Výrobce přírodní kosmetiky se snaží o udržitelnost a klade důraz na ochranu životního prostředí. Proto se u přírodní kosmetiky často setkáte s ekologicky rozložitelnými obalovými materiály a ekologické likvidaci odpadu při výrobě.

Co nesmí obsahovat přírodní kosmetika?

  • látky živočišného původu (kromě medu, včelího vosku a lanolinu z ovčí srsti)
  • parafín, vazelínu a další ropné produkty nebo látky na bázi silikonů
  • syntetické a konzervační látky (např. barviva, aroma apod.)
  • chemické UV filtry
  • geneticky modifikované suroviny
Přírodní kosmetika obsahuje pouze přírodní suroviny. Zdroj: 9dream studio / Shutterstock, Inc.

Přírodní kosmetika – certifikace


Kosmetické certifikáty vám napoví, jak se v jednotlivých kosmetických přípravcích orientovat a jak zjistit jejich původ. V České republice existuje od roku 2010 pro kosmetiku vyráběnou z přírodních a ekologických surovin certifikace kontrolní organizace KEZ o.p.s., vycházející z mezinárodní certifikace francouzské organizace Ecocert.

Pokud si tedy chcete dopřát kosmetiku, která obsahuje pouze složky pocházející z přírodních zdrojů, hledejte na jejím obalu označení CPK (certifikovaná přírodní kosmetika). Vyšším stupněm certifikace je pak CPK BIO – označení pro biokosmetiku s obsahem bio surovin a surovin pocházejících z ekologického zemědělství.

Rozdíl: přírodní kosmetika/biokosmetika/ekokosmetika


Zatímco certifikovaná biokosmetika obsahuje výhradně suroviny pocházející z ekologického zemědělství, přírodní kosmetika takto přísným kritériím nepodléhá. Použité suroviny rostlinného původu nemusejí podléhat standardům BIO.

Přečtěte si také článek Marketing a zvířátka: Jak (ne)poznáte přírodní kosmetiku.

Na Arome.cz doporučujete: