Skvalen

Skvalen je jedna z méně známých přísad, která se však v kosmetice často nachází. Získává se z rostlinných i živočišných olejů – nejčastěji z olivového oleje nebo žraločích jater (od tohoto způsobu výroby se ale pomalu opouští).

Skvalen si můžeme představit jako suchý olej, který se velmi dobře vstřebává do pokožky. Látka je pro naši pleť přirozená, kožní maz obsahuje asi 10 % skvalenu. Nejvíce ho obsahuje novorozenecká kůže, pak procento postupně klesá (už po 20. roce života) a měli bychom ho začít doplňovat.

Velké množství skvalenu se nachází v olivovém, palmovém oleji nebo arganovém oleji.

Použití skvalenu

Skvalen se přidává nejčastěji do kosmetiky, která pomáhá s bojem proti vráskám. Používá se do vypínacích sér, očních krémů či balzámů na rty. Skvalen se do pokožky rychle vstřebává a dostane se hlouběji než klasické oleje (jeho molekuly jsou menší), navíc dokáže velmi dobře pleť hydratovat. Skvalen neucpává póry, proto je vhodný i pro mastnou pleť.

Látka působí jako antioxidant, absorbuje toxické látky i těžké kovy a ochraňuje pokožku proti slunečnímu záření. Urychluje hojení drobných oděrek a popálenin a může pomoci i při léčbě alergického ekzému.

Skvalen je buď ingrediencí krémů a kosmetických přípravků, nebo se dá používat zcela samotný. Aplikuje se přímo na pokožku.

Zdroj: Goodluz/ Shutterstock, Inc.Zdroj: Goodluz/ Shutterstock, Inc.

Výhody skvalenu

  • Léčí drobné jizvy.
  • Vyhlazuje pleť a vrásky.
  • Je vhodný pro všechny typy pleti.
  • Hydratuje pokožku.
  • Nedráždí kůži.
  • Pomáhá proti začervenání.

Rozdíl skvalen a skvalan

Skvalen i skvalan se používají v kosmetice a jejich použití je stejné, oba pojmy označují olejovitou kapalinu. Rozdíl je však ve stabilitě látky. Zatímco skvalen se získává z olejů a jeho trvanlivost není příliš dlouhá, naproti tomu skvalan se vyrábí úpravou skvalenu a vydrží déle.

Skvalen jako doplněk stravy

Skvalen můžete zakoupit i jako doplněk stravy. Příznivě působí na hormonální soustavu, zmírňuje příznaky menopauzy a andropauzy a potlačuje stres.

Kosmetické přípravky, které obsahují skvalen