Složení parfému

Složení parfému je rozděleno na 3 části – hlavu, srdce a základ. Vůně parfémů se obvykle rozvíjí postupně. Některé jsou ovšem složeny lineárně, tzn. že se jejich vůně v čase nemění. Parfémy se také dělí podle svých rodokmenů.

Na Arome můžete vybírat parfémy podle složení.

Hlava


Označuje se také jako vysoké tóny parfému.

Hlava parfému jsou vonné složky, které ucítíte jako první po nastříkání. První dojem je často velmi výrazný, může vás až „udeřit“ do nosu. Většinou hlava vyprchá za několik vteřin nebo minut. U čistších, koncentrovanějších parfémů můžete cítit tóny hlavy i několik hodin.

V hlavě parfému bývají hlavně citrusové, svěží a výrazné složky.

Srdce


Označuje se také jako střední tóny parfému.

Jde o složku parfému, která se rozvoní až po několika sekundách nebo minutách od nanesení parfému. To ustoupí prvotní hlava parfému a plně se rozvinou vonné esence, které obsahuje parfémové srdce. Není už tak výrazné jako hlava parfému, ale o to déle voní.

Srdcem parfému jsou vůně květin: například růže, jasmín, kosatce.

Základ


Označuje se také jako nízké tóny parfému.

Když ustoupí vonné tóny v hlavě parfému, ucítíte spolu se srdcem ještě vůně ukryté v základu. Základ se prolíná se srdcem a posléze zůstává tím posledním, co z vůně po několika hodinách ucítíte. Výdrž parfému je velmi individuální a většinou závisí na intenzitě a koncentraci složek v základu. Vonná dřeva nebo pačuli vydrží vonět dlouhé hodiny.

Do základu parfému se dávají vůně dřeva, cypřiše a orientální tóny, jako je pižmo nebo kadidlo.

Složky kvalitních parfémů jsou harmonicky vyvážené.Složky kvalitních parfémů jsou harmonicky vyvážené.