Tuhé šampony

Co jsou tuhé šampony?


Tuhé šampony jsou ekologickou alternativou k běžným šamponům. Obsahují podobné složky jako tekuté, ale jsou bez vody, proto je jejich konzistence pevná. V kosmetice se objevují dva typy: tuhý šampon a šampuk.

Tuhý šampon


Bývá označován jako mýdlový šampon. Vyrábí se zmýdelňováním rostlinných olejů, másel a výtažků z bylin, které jsou šetrné k pokožce hlavy a prospěšné vlasům.

Na začátku používání tuhého šamponu se můžou vlasy zdát ulepené a zplihlé. Záleží na jejich typu, tvrdosti vody a množství silikonů ve vlasech. Vlasům trvá delší dobu, než si na tuhý šampon zvyknou (zpravidla měsíc).

Zkusíte tuhý šampon? Zdroj: StoryTime Studio, Shutterstock, Inc.Zkusíte tuhý šampon? Zdroj: StoryTime Studio, Shutterstock, Inc.

Šampuk


Základem tohoto tuhého šamponu jsou šetrné tenzidy – povrchově aktivní látky, které usnadňují rozpouštění a odstranění nečistot, oleje a další pečující látky. Šampuky se používají jinak než tekuté šampony. Nejprve se jimi přejede po mokrých vlasech a klasicky se do nich vmasírují a opláchnou. Mívají různé tvary.

Tuhý mýdlový šampon vs. šampuk vs. běžný tekutý

Hlavní výhodou tekutého šamponu je snadná manipulace a také to, že si na něj vlasy rychle zvyknou. Avšak většina tekutých šamponů obsahuje vysoké procento silikonů, které zajistí vlasům objem, jemnost, hebkost a lesk, zabraňují jejich slepování, ale vlasy zatíží chemií. Množství silikonu ve vlasech je ovlivněno délkou používání kosmetiky se silikony (šampony, kondicionéry, tužidla, laky na vlasy).

Silikony tvoří kolem vlasů bariéru, přes kterou mýdlový tuhý šampon nepronikne a vlasy účinně neumyje a nezbaví je nečistot.
Doporučuje se tedy začínat se šampuky, které díky tenzidům vlasy postupně silikonů zbaví.

Přečtěte si, co jsou to silikony a jak působí na vaše vlasy v článku Voňavá chemička: Tohle v kosmetice fakt nechcete »

Pozitiva tuhých šamponů

  • Dodávají vlasům strukturu a lesk.
  • Mají vyšší koncentrace pečujících látek.
  • Nezatěžují vlasy silikony.
  • Jejich kompaktní balení je výborné na cesty.
  • Jsou uchovávány v obalech šetrnějších pro životní prostředí.

Negativum tuhých šamponů

  • Vlasům trvá delší dobu, než si na tuhý mýdlový šampon zvyknou.

Tuhé šampony