Ivoire

Značka:

Balmain

Rok:

1980

Složení (ověřené)

HLAVA: mandarinka, bergamot, galbanum
SRDCE: růže, jasmín, ylang-ylang, kosatec, konvalinka, karafiát, pepř, muškátový ořech, malina
ZÁKLAD: vetiver, pačuli, větvičník, santalové dřevo, labdanum, tonka

Kategorie:

chyprově květinová

od 414 Kč
od 40 Kč
  • 12.09.14

Nostalgická vůně dospělosti a ženské elegance. Léto na venkově; po dešti voní vzduchem posečená louka; na dvorku právě pověšené, ručně vyšívané cíchy; květinové mýdlo a krém po koupeli.
Jestli mi v No. 19 vadila uměle sladká přepudrovanost, Tak Ivoire (která se devatenáctce dost podobá) je přesně to, co se mi na ní líbí.
Dřevitá, zelená a květenová, přírodnější:)

Teď se omlouvám za delší geograficko-sociologickou vsuvku.
Další z vůní které mě vracejí do dětství. K babičce na letní prázdniny na malé vesnici na Slovensku, kde se ještě jelo podle staré školy - holky se vdávaly do dvaceti a musely mít vlastnoručně vyrobenou výbavu, a to nejen ručně vyšívanou (a že to bylo nějakého vyšívání a mistrovská práce! i když třeba „jenom“ bílé kytky a ornamenty na bílé tkanině) ale pokud možno látku taky ručně utkanou. Pár kusů mám po mámě a babičce v běžném letitém užívaní dodnes - nepoškozené! Poctivá práce.
V neděli se chodilo do kostela (s babičkou i já - neveřící pražáček, mluvící chatrnou maďarštinou). Kolo s nákupním košíkem bylo základní dopravní výbavou pro všechny generace.
Mezi lidi se chodilo zásadně v čistém, upraveném oblečení. Takový kontrast k docela těžké práci. Většina lidí tam měla pole, na kterých se samozřejmě i v tom žhnoucím letním vedru makalo (taky si pamatuju:)
I když v 80 letech frčelo disko, pro starší generace byly všechny ty krásné tradice samozřejmostí, ještě z dob, kdy nebyla televize a jiné vyšinuté výdobytky civilizace.
Ze starších lidí vyzařoval takový klid, moudrost a spokojenost. Pro mě babička = úsměv. A všechny ty vůně. Dvorku a zahrady, kuchyně a špajzu, ložnice, parádního pokoje.
Strašně mi ta doba chybí a už se nikdy nevrátí. S vůněmi jako Ivoire si jí můžu navodit aspoň pro sebe doma.

Nahlásit
  • 14.05.13

Původní verze člověku evokuje dámu v cestovním kostýmu s tropickou přilbou a závojem, jak stojí před Viktoriinými vodopády. Samotná představa je paradox, když si uvědomíte, že je horko, dáma má uzavřené vysoké kožené boty, kostýmek upnutý až ke krku a pod ním ještě halenku, korzet a košilku, přesto je vždy upravená a voní mýdlem a růžovou vodou. Tahle vůně je tím, co má představovat – čistou něžnou a příjemnou ženu. Ani ve snu není konkurentem Chanelu 5 což je vůně, kterou žena zamaskuje fakt, že jde zrovna od milence a nestihla se umýt (což odpovídá i povaze samotné „autorky“ a jedné neméně slavné nositelky). Tato vůně je klasická lehce sladká květinově dřevitá mýdlovka se zaoblenými hranami. Je to vůně čistého bílého krajkového prádla.

Nahlásit
  • 09.05.12

Dobrý den pane Balmain,těší mě,že vás poznávám…Přišel jste ke mě náhodou…o to více jste o sobě dal vědět.Nešlo vás přehlédnout.Elegán v tmavě zeleném pulovru s kytičkou zahradního kvítí v ruce.Děkuji­.Hm,krásně voní.Copak to v ní je za kvítky?Růže,ka­rafiáty,kosatec,vět­vička maliny…Ach pane Balmain,učaroval jste mi.Jak máte čisté a jemné ruce.Snad jasmínovým mýdlem vymydlené.Jak vám to říkají?Ivoire?Zvláš­tní jméno,nezapome­nutelné.Jako vy.Co vás znám,pane,lidé se mě ptají,co jste zač.Těší mě to.Musím vám říct:Mám vás ráda.Těším se na každý den s vámi.

Nahlásit
  • 23.04.12

Ivoire je jedna z vůní, které mě uchvátily z popisu Johna Oakse ve Zlaté knize prafémů, a nebylo ji kde vyzkoušet - proto jsem ji nakonec před pár lety koupila naslepo. John Oaks ji popisuje jako „babiččinu zahrádku po dešti“… já si takovou zahrádku představovala jinak, takže jsem byla zklamaná. Ve vůni jsem necítila v podstatě žádné květiny, které jsem si představovala, že na babiččině zahrádce kvetou, a které vypisuje složení. Jen zelené tóny, které jsou svým způsobem přítomny po celou dobu, než vůně vyprchá - v hlavě galbanum, v srdci by to mohla být ta konvalinka? (tak přece nějaká kytka, která se může vyskytnout i na zahrádce), v závěru větvičník, možná vetyver… K tomu sytý mýdlový podtón. Možná kvůli němu na mě působila jako výrazná a sebevědomá superelegantní zelená vůně - kterou jsem neměla moc kam a k čemu nosit… Jednu dobu ležela Ivoire opravdu odložená a zapomenutá. Až nedávno jsem ji znovu objevila. V hlavě pro mě zůstává stále především zelené galbanum možná ještě podpořené hořkostí bergamotu, ale už mi nepřijde tak syrové a útočné a rychle přechází do měkčí fáze, kde jsem mezi tou zelenou travou začala objevovat zejména růži a (pro můj nos zatím nesmělý) karafiát, které podle mě na babiččinu zahrádku rozhodně patří. Sem tam ucítím i vosk svíčky - že by babička v letním večeru nějakou zapálila v otevřeném okně? V závěru mě vůně překvapuje svou jemností a, světe div se, nakonec je i mírně hřejivá - asi jako ta svíčka, která moc tepla sice nedá, ale přece aspoň něco. A hlavně pohladí svým plamínkem na duši…

Nahlásit
  • 23.06.11

Začátek je ve znamení ostrého nahořklého nárazu rozmačkaných zelených větviček. Brzy se ale zeleň utlumila do podoby zelené mýdlové vůně, zjemněné špetkou karafiátu. Elegantní klasika…

Nahlásit

Vlastnosti vůně Balmain Ivoire

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Mizerná výdrž (na oblečení)
Superdržák (na oblečení)
Slabá vůně
Silná vůně

Hodnocení parfému Balmain Ivoire

Líbí se mi (55) 61%
 
Neutrální (22) 24%
 
Nelíbí se (13) 14%

Reklama


Reklama