Infini

Značka:

Caron

Rok:

1912

Složení (neověřené)

HLAVA: bergamot, broskev, neroli, koriandr
SRDCE: růže, kosatec, ylang-ylang, karafiát

ZÁKLAD: santalové dřevo, vetiver, tonkapižmo

Parfuméři:

Daltroff Ernest

  • 24.10.12

S ohledem na datum vzniku i na složení jsem čekala pecku - ale počáteční údernost a ostrost aldehydů jsem značně podcenila...... Sice se ostrost během pár minut do značné míry otupila (ale zase ne úplně), zato ale nastoupila ostře štiplavá, před časem ohořelá, stará kůže v kombinaci se zvláštním (leč příjemným) mýdlovým tónem (mýdlo s jelenem a chypré parfemací). Tím ale začal postupný a pozvolný obrat k parfému v pravém slova smyslu - k mírně nasládlé, malinko dřevitě kožené, trochu zelené a hlavně pak květinové (růže), opravdu velmi jemně uhlazené, chyprovky. V každém případě je to vůně, která potřebuje hodně dlouhou dobu na důkladné rozvonění.....a obávám se, že do dnešní uspěchané doby díky tomu moc nepasuje…

Nahlásit
  • 09.07.12

Když jsem si objednávala Infini, měla jsem jen částečnou představu o tom, co můžu ve flakonu čekat, a na kuriozitu jsem usuzovala hlavně vzhledem k datu jejího vzniku. Respektive dvou dat, protože původní vůni, vytvořenou v roce 1912, značka přepracovala, prý důkladně, v roce 1970. Jak voněl originál, to už se nejspíš zjistit nedá, jediná zmínka tvrdila, že byl jemnější než pronikavá a rázná verze ze 70. let. Ovšem pohled na složení nic kontroverzního nenaznačoval – aldehydy s chladným kvítím, jako je narcis, jasmín, konvalinky a tak, podklad vlhce vetiverový a mile santálový.
Realita byla jiná a drsná. Ano, je to aldehydová vůně, ale ani náhodou mýdlová nebo étericky zelinkavá. Aldehydy v Infini jsou mastné, voskové a očouzené. Závan právě sfouknuté svíčky i s mastnými sazemi. Na počátku vystoupí společně s kovově laděným vetiverem, ale ten dlouho nevydrží, a tak cítíte jen tu očouzenost, trochu kůže, hrubou vlnu. Aromatizováno povadlými květinami, postupně usychajícími, kdepak svěžest a chladivost. Ke konci přislazeno ambrou.
Je to ostré, štiplavé a nevlídné, přesto čímsi podmanivé, což jsem usoudila třetího dne, kdy jsem se s touhle vůní trápila. Má atmosféru černobílých záběrů New Yorku 20. let minulého století, s neohrabaně zrychlenými tramvajemi a zběsile rostoucími mrakodrapy. I ta strohost a okouzlenost technikou v něm je. Infini ale dobu „zlatých dvacátých let“ zachycuje z pohledu jiné vrstvy než tehdejší novinka Chanel č. 5, kde jsou podobně laděné aldehydy, jenže vyčištěné a pěkně vyhlazené do jemně voskového tónu a na podnose nachystané pro náročnější zákaznice. Infini jako by byla varianta pro jejich méně šťastné sestřenice, telefonistky a písařky, chvátající brzy ráno do práce v kostýmku z hrubé vlny. Schopné, odhodlané, ale jen s jediným párem slušných bot.
Zřetelný asketismus vůně můžeme ale také vykládat jako zálibu ve střízlivé jednoduchosti a pak se dá Infini stylově postavit vedle Mitsouko, pravda, o něco pohodovější, jen se lišejník vymění za očouzenou kůži a vlnu.
A ještě jedna věc je na Infini zajímavá. Připomíná dobu nevinnosti před rozmachem deodorantu, antiperspirantu a sprchového gelu, vynálezů, které nás přesvědčují, že lidská kůže voní po papaye. V Infini sice nejsou žádné nepříjemné tělesné tóny, ale celá vůně říká, že když se stane ta trapná věc a vy se zpotíte, tak to svým rejstříkem velkoryse zakryje. Že počítá s tím, jak je cítit kůže, vlna a takové přirozené věci.
Výdrž je i v horku dobrá, síla průměrná, vůně se drží spíše u těla, nejde příliš do prostoru. Infini se stále vyrábí a tiše prodává. Vedle toaletky, kterou jsem si pořídila a popsala, je k mání parfém, ten má být hladší a komfortnější.

Nahlásit

Hodnocení parfému Caron Infini

Líbí se mi (12) 63%
 
Neutrální (3) 16%
 
Nelíbí se (4) 21%

Reklama


Reklama