Irisia

Značka:

Creed

Rok:

1968

Složení (ověřené)

HLAVA: kosatec, tuberóza, fialka

SRDCE: bergamot, mandarinka ze Sicílie
ZÁKLAD: santalové dřevo, ambra, vanilka, větvičník

  • 21.02.13

Spočiatku rázna suchá chyprovka. Vyštartuje ostro a zeleno. Zdá sa mi, že je v nej viac galbana a suchého machu, než kosatcového koreňa. Nemazná sa so mnou: driape, drhne, udiera do nosa. Toto zeleno zemité entrée trvá takmer hodinu. Potom sa odkiaľsi zospodu prederie na povrch hebká, jemne nasladlá ambra, takmer gurmánska. Je veľmi tichá a asi budem musieť Irisiu vyskúšať v teplejšom počasí, aby sa prejavila viac. V zákryte za ambrou viac tuším než cítim kvety. Je tu fialka v noblesnej, neštipľavej, len jemne sladkej podobe, iba kvet, nie listy, ďalej pomerne suchý kosatec a čosi veľmi číre, takmer upäto čisté a veľmi mierne naftalínové. Slečna tuberóza je dnes za šľachtičnú.
Celkovo je Irisia klasická vôňa, v prvej fáze nekompromisne starodievocká, no potom sa mení na elegantnú, vznešenú, mimoriadne zvodnú nesladkú chypre.

Nahlásit
  • 23.02.09

kosatec, tuberóza, fialka,
bergamot, mandarinka ze Sicílie,
santal, ambra, vanilka, větvičník,

Creed Irisia pro mě byla vždy výzva - vůně od mé oblíbené značky, s elegantním názvem,jak jméno pro vílu, slibujícím něco kosatcovo tajuplného a éterického.Složení mě též pozitivně navnadilo.
Začala jsem urputně shánět vzorek a ouha nikde nebyl k sehnání. Tak jsem bedlivě pročítala recenze a chystala se k odvážnému kroku. Recenze vyzněly trochu rozporuplně, tak jsem na čas ztratila odvahu.Po čase jsem ve slabé chvilce propadla hazardu a vůní objednala na slepo.
Po příchodu vůně jsem, v předtuše velké katstrofy, opatrně přistupovala k prvnímu testu. Bylo to naprosto zdrcující, vůně nahořklá, pikantní a ostrá jak práve rozříznutý kořen petržele. To měl být asi ten kosatec nebo jeho kořen nebo co? Nevzdávám se a hledám inzerované složky vůně.....a nacházím trochu bergamotu, obrovskou hromadu santalu a větvičníku v nejryzejší podobě. Tuberoza a fialka, na které jsem se těšila, se do flakonu asi nějak nedostaly, nebo že by se schovaly? Mandarinka se zakutálela? Ne, neschovaly se , umřely i a s ambrou a vanilkou.Tyto dvě se sice objeví,ale jen v nějakém posmrtném průsvitném stavu.
Nicméně milovnice Chanelu no.19 by v této vůni mohly najít určité zalíbení.
Ikdyž je pro mě tato vůně řízná, jak košík kořenové zeleniny, občas se s ní navoním, musí se aplikovat přísně přímo na kůži pod oblečení,žádné voňavé obláčky. Má dobrou výdrž a jemně se z pod oblečení line v podobě hořce pikantní svěžesti. Není to v žádném případě líbivka, koupi na slepo nedoporčuji, je to vůně opravdu jen na občasné užití dle nálady, ale i přes počáteční šok, při prvním setkání, musím přinat, že na ní něco je.

Nahlásit

Hodnocení parfému Creed Irisia

Líbí se mi (5) 45%
 
Neutrální (4) 36%
 
Nelíbí se (2) 18%

Reklama


Reklama