Dior Dune
 

Dune

Recenze & zkušenosti

Průměrné hodnocení:

Značka:

Dior

Rok:

1991

Složení (ověřené)

HLAVA: lilie, janovec
SRDCE: chejr vonný, pivoňka

ZÁKLAD: ambra, lišejník

Popis parfému:

Ideální letní parfém na denní nošení. Jako typický parfém Dior se pyšní dlouhou výdrží. Jeho nositelky ocení sladkost lilie a pivoňky, avšak bez jakékoliv vtíravosti - tolik typické pro jiné sladké orientální parfémy. Základ z ambry se postará o dokonalý dojem. Vůně Dune od Dioru je suchá, dřevitá, teplá, záhadná - tak jako písek v poušti.

Kategorie:

orientální - kořeněná

Recenze: Dune

 • 12.09.19

Klasika koupená poprvé v devadesátkách, podruhé teď, letní vůně, měla jsem ji u moře. Pro mě není moc sladká (mám ráda sladší). Podle mě jde o stálici, ale není to moderní vůně, takže bych doporučila pro starší nositelky (maminky, babičky), dámská klasická vůně.

Nahlásit
 • 25.09.17

Vůně vpravdě letní a dovolenková. Zavřete oči, nasedněte na létající koberec a přistaňte . V rozpáleném poledni a rovnou doprostřed orientálního bazaru s kořením. Oči ještě neotvírejte, protože prvotní dojem bude pořádný orientální kopanec přímo do břicha. Koření, voňavá dřeva, santalový olej, doutnající vonné tyčinky, květiny. Dámy v hedvábných sárí a pánové s nezbytným doutníkem. Až tu nálož rozdýcháte, začnete vnímat také jemný vánek, co z nedaleké pouště přináší suchou vůni vyprahlého písku. Sytá sladkost začne postupně přecházet ve sladkost suchou, dřevitou. Také koření se umírňuje a pouze jemně podbarvuje celou atmosféru. Co naopak zůstává, je tabák. Sladce kouřový, doutníkový obláček. Dune je ideální vůně na léto-je sladká, ale ne vanilkově ulepená. Je květinová-ale ne bolehlavová. Je orientální-ale spíš směrem k indické čajovně, nežli k arabské opulentnosti. Je kořeněná-ale nečekejte koření do vánočního svařáku. Je suchá-ale nikoliv dusivě škrábavá . Je dřevitá, ale jemně, nejedná se o typicky ostrou pánskou dřevitost. Evokuje vůni dálek, rozpáleného písku, pouště…Pro někoho může působit téměř pánsky, ale dokáži si ji představit na ženě vyznávající rozevlátý etno styl, dobrodružce cestující s batůžkem po celém světě, ale i na elegantní manažerce v kostýmku. Přestože je velmi originální a svá, je zároveň i elegantní a decentní. O svých kvalitách neřve vulgárně do světa, naopak velmi jemně podbarvuje a doplňuje osobnost nositelky. Navíc je to typicky diorovský držák, na oblečení i na pokožce. Přes všechna pozitiva si ale myslím, že to není ideální parfém pro koupi naslepo, raději předem vyzkoušet.

Nahlásit
 • 27.04.17

Vznikla r. 1993, ale určitě prošla nejednou reformulací. Narazila jsem na několik variant složení, někdy dosti odlišných, takže zhodnotím to, co cítím. Dle názvu (v překladu prostě duna, nebo také písečný přesyp) bych očekávala vůni prosušenou, slunečně zlatavou, sálající žárem … Nemůžu si pomoci, ale já parfém vnímám pouze jako pokus chemika vytvořit v laboratoři tuto iluzi. Spíše mi to připomíná směsici vánočního pečení s odérem trochu zvětralého svařáku. Začátek je ostrý až pálivý, cítím tam nepříjemnou sladkost – koncentrovaná vanilka a dřeva, doplněné pačuli. V dalších fázích přiznávám mírné zlepšení – trocha bergamotu, ylang- ylang a snad i větvičník vůni rozfoukají, provzdušní, ale stále to není ono. Sladkost se zmírňuje, už to není kostka cukru, ale spíše lžička medu. Pořád tam ale marně hledám něco přírodního – tohle je písek, který někdo prokátroval hustým sítem, vyhnal z něj všechny živočichy a navoněl ho interiérovou vůní s názvem Sahara. Životnost má vůně více než dobrou - ale to možná bude tím, že s ní můj nos zápasí, stále se snaží najít nějaká jasná pozitiva …. Je mi líto, souznění se v tomto případě nekoná.

Nahlásit
 • 02.02.15

Cítím poledním sluncem rozpálený písek, v něm, zpola zasypáno, staré, ohlazené santalové dřevo a tak drhnoucí suchost, že se zdá, jakoby v ní i rty vysychaly. To dřevo už nepamatuje vlhkost, jen čísi vrásčité ruce, něžně vtírající do jeho vláken prach z koření.

Nahlásit
 • 24.07.14

Christian Dior Dune je věrná svému názvu. Pro mne platí rovnice Dune = Maroko. Dune začíná svěží, mírně pronikavou notou svěžího vzduchu Atlantického oceánu a trošku jsem tam i cítila vůni navlhlých zdí starých domků, asi lišejník. Po rozvinutí se tato nóta vytratila a pár desítek minut mě provázela jen příjemná vůně písku a moře. V závěru vyvanula mořská nota a cítila jsem pokožku namazanou arganovým olejem a stále písek. Sillage je střední. Výdrž je ve středoevropských podmínkách snad nekonečná, v jihoevropském klimatu byla trošku nižší. Nicméně pokud někdo hledá vůni na dovolenou, je Dune rozhodně dobrá volba.

Nahlásit
 • 19.02.13

Intenzívní lišejník (léto na Šumavě - lišejníkem porostlé balvany, do kterých praží slunce) a chejr vonný, který jsem vůbec neznala, vyzkoušela, a je tam! Voní trochu po medu, myslela jsem, že je to ambra, ale je to on; plus lehký závoj lilií a pivoněk. Konec je krémově pižmový. Trochu mi připomíná D&G Femme, která je pižmová až moc, skoro oplzle, zdůrazněná navíc koriandrem. Duna je lišejníkově rostlinná s decentnější dávkou pižma a s liliemi.

Nahlásit
 • 23.01.12

Měkká, hebká vůně… - zavřete oči -…jdete po pláži…nohy se boří do trochu provlhlého písku…Cítíte lehce pocit mokra mezi prsty a slyšíte vlny v dálce, ale vy jste v bezpečí na břehu obklopena teplem vánku…Občas uděláte krok stranou a nohy se zaboří do prohřáteho až palícího písku…Když zvednete oči spatříte pískové duny a oázu květin, jejichž vůně k Vám doléhá…ale jen jakoby z dálky a mísí se s mořem, pískem, sluncem a větrem…

Nahlásit

Nejčastěji hodnocené dámské parfémy

Éclat d'Arpège Lanvin

 • Milinka7777 ohodnotil/a
 • 954 hodnocení 31 recenzí

N°5 (Parfum) Chanel

 • Iivusja ohodnotil/a
 • 795 hodnocení 31 recenzí

Angel Mugler

 • terri.nemcova ohodnotil/a
 • 751 hodnocení 25 recenzí

od 155 do 1776 Kč

Black Opium Yves Saint Laurent

 • GabulkaKo ohodnotil/a
 • 207 hodnocení 24 recenzí

od 1138 do 2039 Kč

Jungle L'Élephant Kenzo

 • pajakar ohodnotil/a
 • 511 hodnocení 22 recenzí

Alien Mugler

 • Kateřinapernicova ohodnotil/a
 • 621 hodnocení 21 recenzí

od 270 do 1920 Kč

Nejvíce hodnocené parfémy Dior

J'adore Dior

 • elis_ramb_beauty ohodnotil/a
 • 798 hodnocení 17 recenzí

od 2449 do 2790 Kč

Addict Dior

 • Kateřina14 ohodnotil/a
 • 674 hodnocení 17 recenzí

Hypnotic Poison Dior

 • Okurkovnikzeleny ohodnotil/a
 • 645 hodnocení 16 recenzí

od 1514 do 2991 Kč

Poison Dior

 • azhar ohodnotil/a
 • 407 hodnocení 12 recenzí

od 1299 do 1890 Kč

Miss Dior Le Parfum Dior

 • alreia ohodnotil/a
 • 234 hodnocení 10 recenzí

2099 Kč

Pure Poison Dior

 • LuciaLusy ohodnotil/a
 • 338 hodnocení 10 recenzí

od 1239 do 3078 Kč

Vlastnosti vůně Dior Dune

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Mizerná výdrž (na oblečení)
Superdržák (na oblečení)
Slabá vůně
Silná vůně

O značce Dior

Když Christian Dior zakládal dnes světoznámou firmu, která nese jeho jméno, měl za sebou zkušenosti u návrháře Luciena Lelonga, u něhož pracoval s kolegou Pierrem Balmainem. Poválečná Evropa měla plné zuby strádání a toužila po něčem krásném; Christian Dior jí to svou kolekcí Corolle (kterou Carmel Snowová, šéfredaktorka Harpers Bazaaru, překřtila na New Look - „nový styl“) dal a okamžitě se proslavil. Zároveň se zapsal i do historie parfumerie, když nechal ke své nové módě vytvořit Miss Dior, elegantní chyprovou vůni pro moderní ženu. Podobně výjimečné bylo Diorissimo, umně sestavený konvalinkový soliflor, odlišný od tehdejších překombinovaných květinových parfémů. Dnes je nabídka parfémů Dior široká a velmi pestrá: lehký Addict 2, výrazný Poison, reedice klasik - každý si najde to svoje.

Hodnocení odbornice

 • 21.08.07

Trochu květinová, trochu kořeněná a trochu dřevitá vůně, ale hlavně teplá a suchá. Cítila jsem z ní suchý prohřátý písek - soudě podle názvu a reklamních plakátů to přesně tak Dior zamýšlel a nutno uznat, že se mu to povedlo. (Podotýkám, že na písek jsem odbornice - jako malá jsem každou hru na pískovišti zahajovala ochutnávkou.) Na písku leží...

číst více