Iris Poudre

Značka:

Frederic Malle

Rok:

2000

Složení (ověřené)

Parfuméři:

Bourdon Pierre

Kategorie:

květinově aldehydická

od 6470 Kč
  • 30.08.13

Kosatec 3× jinak:
1. kosatec svěží, studený, jinovatkou pokrytý
2. kosatec nasládlý, na troud vysušený, poprášený jemnou prosátou hlínou
3. kosatec vystrkující růžky z pod vrstvy svěže sladkého, trochu ovocného, pudru
.......jedna varianta hezčí než druhá…

Nahlásit
  • 20.03.12

Vetiver. Achjo. Vetiver s aldehydy ach achjo. Ten začátek je nakyslá Bas de Soie a beze srandy. Cokoliv od téhle vůně očekáváte, očekávejte ne dřív než dvě hodiny po nástřiku. Kdo by usuzoval hned a není milovník složitých kompozicí, bude maximálně zklamaný. Ono se to všechno nejdřív tak nějak musí srovnat, vetiver se musí uklidnit, aldehydy musí vyprchat, nasládlý ovocný tón se musí vymanit z područí nakyslosti a pak teprve se začne pomalu prosazovat to, co chceme a očekáváme. Pudrový kosatec. Jestli ho chcete, tak ale musíte zapomenout na všechno, co o něm víte. Malleho parfémy (a každá jedna složka v nich) jsou všechno, jen ne přímočaré a předvídatelné. A jestli je chcete docenit, měl by mít váš nos minimálně dokončené střední nikové vzdělání. Ten vetiver, který zpočátku připomíná pěst na oko, má svoje opodstatnění,a tím je hloubka, bez které by se nám to celé rozplynulo v pižmu a santalu. Vetiver vůni navíc pěkně narovná. Když se to všechno takhle pěkně připraví a nastaví, vyplatí se na kosatec počkat. A jaký! Velký sytě nachový sametový květ plný pylu i s celým stonkem. A do něj nenápadně sem tam vstupuje nezvykle sladký santal s minimálním množstvím pižma. Chvílemi se může zdát, že jsme někde ve vodách Autour de l´Iris, ale to bychom museli ignorovat vetiverovou kotvu i santalovou ladičku. A pokud jste se dovoněly až sem, buďte v klidu, zrada nepřijde žádná. Bude se vás držet dlouho a nerozlučně. Platí pro ni to samé, co platí pro Ravageur. Velký parfém i v kontextu nikových mazáků.

Nahlásit
  • 17.05.09

Z doslechu jsem od seznámení s Iris Poudre očekávala trochu více, i když vyloženě zklamaná jsem rozhodně nebyla. Jen kdybych se bývala držela hesla „nikdy od nikoho a ničeho nic neočekávej“, pak by se mi mohlo tak akorát stát, že bych byla mile překvapena. Ale Iris Poudre stačilo dát jen trochu času, abych se v ní, jak se patří, našla. No, ruku na srdce, ten čas jsem musela dát hlavně sobě. Věřím, že někomu se zalíbí i na první přičichnutí, ale já spíš sazím na větší míru neutrálních dojmů.
V úvodní znělce zahrají krátké, ale řízné duo aldehydy a vetiver. Tahle dvojice je velice známá a slavná, i když takto pospolu moc nevystupují. Nevím, do jaké míry je jejich nota snesitelná, ale můj nos dokázaly pěkně napružit. Naštěstí však rychle odezněly, aby ta správná show teprve mohla začít. Ačkoliv show zní trochu nadneseně, jedná se spíš o lehkou operní árii. A jestli vás úvodní duo vylekalo, tak srdíčka parfému se věru bát nemusíte, to je opravdu milé a přítulné. Ovšem až na jednu jeho podivnou vlastnost či schopnost. Dokáže se jakoby rozpínat, plížit a ovíjet celý povrch vaši kůže jako had. Znovu opakuji, že se není čeho bát, tento had není žádný škrtič. Také by se dalo říci, že se vůně šíří jako plyn a vytváří nepřetržitý a neprůhledný opar, který tak odděluje dvě pomyslné vrstvy parfému (spodní - sladce teploučká, ta co drží na kůži jako přibytá a vrchní - větrově chladivá, ta co tvoří onen opar).
Podstata srdce a celého parfému je už odhalena v samotném názvu. Nejedná se o nic jiného než pudrově hedvábný a na santalu uložený kosatec, který sice neválcuje okolí široko daleko, ale grády docela má, i když s elegantním a vybraným nádechem. Srdce parfému pak zůstává stále stejné až dokonce, jen pozvolna přestává bušit. Chvilku jsem si vzpomněla na Rochasovu Alchimii i přesto, že se jedná o zcela jiný typ vůně a Iris Poudre není rozhodně tak sladká, naopak je spíše nahořklá.

Nahlásit
  • 09.12.08

Nádherný sladký kosatec (a nějaké další květiny) se špetkou aldehydů, nečekejte žádnou pecku typu White Linen, ale jsou tam a dávají spolu se základem z vanilky a santalového dřeva vůni teplejší pudrový nádech. Nosit ji ale nejspíš nebudu, přijde mi moc elegantní a cítím se v ní trochu jako slon v porcelánu.

Nahlásit

Vlastnosti vůně Frederic Malle Iris Poudre

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Mizerná výdrž (na oblečení)
Superdržák (na oblečení)
Slabá vůně
Silná vůně

Hodnocení parfému Frederic Malle Iris Poudre

Líbí se mi (93) 84%
 
Neutrální (18) 16%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama