Frederic Malle L'Eau d'Hiver
 

L'Eau d'Hiver

Značka:

Frederic Malle

Rok:

2003

Složení (ověřené)

vodní tóny, bílý heliotrop, kosatec, med (plus neověřené, ale spolehlivé: bergamot, andělika, hloh, jasmín, karafiát, karamel, pižmo)

  • 20.03.13

L´Eau d´Hiver (Frederic Malle)

Abych neopisovala skvostnou recenzi Kerze , zkusím to vlastními slovy. Průzračná (díky heliotropu) uklidňující vůně navozující milý zimní splín, taková vzácná chvilka osamocené pohody, když jste sama doma, uvařeno, uklízeno… Za oknem mrazivý zimní den, sníh září na slunci, a v teple domova krásně voní bylinný čaj s andělikou (naordinovaný lékařem sušený kořen – dlouho mi voněl ve spíži, než jsem ho vypotřebovala, někdo to ale cítí jako seno – viz recenze), ochucený květovým (řekla bych, že akátovým) medem, a máte na sobě i parfém – Hiris od Hermes.

Opravdu L´Eau d´Hiver dost podobný Hiris. Náladou, kterou ve mně navozuje, mi také připomíná Bas de Soie, kterou ale upřednostňuji v létě (ta jde ovšem více do prostoru a je o něco silnější). Výdrž je nadprůměrná, na oblečení 4 dny, přičemž si po celou dobu zachovává téměř stejnou intenzitu, která ani v začátku není nápadně silná, ale zato po několika dnech je skoro stejná.

Nahlásit
  • 10.12.11

Na první počich nádhera - od počátku průzračně čistá, jemná, příjemná vůně. Vůně sena (nejsenovatější seno, které znám) a slaboučkého anýzu. „Zimní voda“ není žádnou chladnou vůní,ale je to teplý parfém na zimu (ale i jaro a podzim). A s výbornou výdrží navrch…

Nahlásit
  • 17.02.09

L´Eau d´Hiver

Když jsem dnes ráno, ještě rozespalá, rozhrnula závěsy, výhled z okna mne rázem přenesl do Ladových zimních pohlednic - jen jsem čekala, odkud se ozvou rolničky saní. Chvíli jsem nevěděla, zda být mrzutá ( v netrpělivém očekávání jara a snad podvědomé snaze ho přivolat, jsem si na internetu objednala nové bikiny a včera dorazily…) nebo si to užít, ale nakonec zvítězil můj příznačný optimismus: Carpe diem ! Vždyť co by jinde dali za tak nádhernou zimní idylu. Po běžné ranní toaletě zamířily mé kroky, jak jinak, ke komodě s voňavými poklady: Tak čím se dneska navoním ?! Můj zrak klouzal z jednoho flakónku na druhý až se zastavil na L´Eau d´Hiver. Asi zapracovalo podvědomí - za okny je zima, tak Zimní voda bude přesně to pravé - a už se halím do medového oparu. Ano, je to med, který vás z L´Eau d´Hiver obklopí - med a seno. L´Eau d´Hiver mám už dlouho – už více než rok je v první desítce mých oblíbenců. Byla to láska na „první nádech“. Nasávám tu hladkou nasládlou vůni a přemýšlím, co Ellenu vedlo k tomu, aby parfém nazval Zimní voda ? Mají oni v Grasse vůbec zimu ? Zažil někdy ty pravé zimní radovánky ? Upřímně, když trochu odhlédneme od romantických vůní Vánoc, přiznejme si, že v našich končinách se se zimou pojí jiné „vůně“ - inverze, výfukové plyny…
Ale zpět k Zimní vodě. Ano je to opravdu med, který vás provází vůní od prvního nádechu až po poslední sotva znatelný závan ( ale ten očekávejte až za hodně dlouho ). Vlastně je to spíše čistá esence medu – to, co z něj zůstane po odstranění aroma vosku, propolisu, pylu – všechny potenciálně dráždivé složky jsou pryč. Vůně je velmi kompaktní, nic z ní nevyčnívá, skoro jako průzračná jantarová medová hmota. Že by tohle byla ta Ellenova asociace ? Že by mu med připomínal sníh ? Vůně je tak nějak tichá, nekřičí do světa, ale halí vás jemně jako sněhové vločky. Je tak nějak uklidňující jako….jako mléko s medem…!?
Malá potřebuje podat dudlík. Skláním se nad ní a ona se usmívá – dětský úsměv – nejkrásnější věc na světě. A k tomu cítím medové závany. Hm, je to maminkovská vůně nebo miminkovská ? Opravdu je tak nějak mléčná…Možná tak působí kosatec. Má máslové aroma a máslo se dělá z mléka…Možná.
Jdu si uvařit bylinkový čaj a sladím ho medem. Na sklenici je nápis „Lesní/2008“. Med mého tchána včelaře. Zhluboka natáhnu jeho vůni a v myšlenkách se ocitám v Beskydech uprostřed léta . Cítím dřevo a jehličí , kolem bzučí včely. Natahuju ruku a ony si sedají na moje předloktí ,zvědavě šmejdí a lechtají mne svými kožíšky. Zůstává po nich oranžová pylová stopa. Slunce je vysoko, všechno kolem kvete, hýčkáno jeho hřejivými paprsky. Cítím to teplo přímo hmatatelně….pro­citám, protože jsem se v omámení smyslů opřela o horká krbová kamna…a to mne přeneslo do reality. Venku se neslyšně snášejí k zemi lehounké sněhové vločky, v krbu praskají polínka, miminko si spokojeně brouká a okouzleně sleduje tanec plamínků , starší dcera ještě vyspává svoje večerní rejdy a já usrkávám lahodný voňavý čaj a najednou je mi tak nějak hezky….
Asi se nedozvím, jaká asociace vedla Jean-Clauda Ellenu k tomu, aby nazval svůj medový parfém Zimní voda, ale vím, že od této chvíle, kdykoli ucítím jeho vůni, znovu si vybavím tuto chvíli plnou pohody – zimní pohody….

Nahlásit

Hodnocení parfému Frederic Malle L'Eau d'Hiver

Líbí se mi (100) 81%
 
Neutrální (19) 15%
 
Nelíbí se (4) 3%

Hodnocení odbornice

  • 22.03.08

Průsvitnost vody, hebkost bílého heliotropu, kosatec a med, teplá a čistá vůně v minimalistickém podání Jeana-Clauda Elleny, tvrdí web Malleho firmy Editions de Parfums. Lákavý, leč stručný popis ovšem není zdaleka tak zajímavý jako samotný proces vzniku. L'Eau d'Hiver je Ellenův třetí a dost možná poslední (po jejím dokončení ho zlanařila...

číst více

Reklama


Reklama