Superstitious

Značka:

Frederic Malle

Rok:

2017

Složení (ověřené)

broskev, ambra, turecká růže, egyptský jasmín, kadidlo, labdanum, santalové dřevo, haitský vetiver, pačulipižmo

Popis parfému:

Autorem této vůně je Dominique Ropion.

  • 20.04.17

Znáte lipo? Za mého dětství bylo k dispozici ve formě malých cihliček, naskládaných těsně za sebou, později na sebe vzalo podobu barevných čoček a prodávalo se v sáčku. Jeho podstata ale zůstala stejná – bylo příjemně nakyslé a osvěžující, ovocně šumělo a rozpouštělo se v puse, a když jste to jeho konzumací trochu přehnali, špičku jazyka jste měli pěkně barevnou a mírně rozleptanou.

Superstitious (česky asi Pověrčivá, neboť je to vůně určená ženám) je takové lipo, které se dostalo do rukou všem možným vizážistům, stylistům, módním poradcům a má za sebou šikovné PR. Zásahová aldehydová jednotka se postará o prvotní šok - přítomné dámy žertovně štípne, zalaškuje s nimi, a zanechá je v zeleném oblaku z květin a natrpklého ovoce. Růže je trochu medově sladká (ale skutečně jen v náznaku), a jasmín? Tak ten se tady panečku pochlapil! Voní jako papír nové knížky, která zůstala otevřená ležet na slunci, a vítr převrací její stránky tam a zase nazpátek. Pižmo vystrkuje růžky zhruba za hodinu a vytváří iluzi čisté, vymydlené kůže, na kterou dopadlo několik kapek šťávy z broskve a možná i meruňky a třeba se tam přimotala i zbloudilá lesní jahoda. Počáteční aldehydové jiskření se občas vrací v trochu kapesnějším vydání, ale stále je tu ta vůně lesa a louky, mechu a čerstvého vzduchu, kytek a trávy. Říci o ní, že je svěží, by znamenalo jedním slovem škrtnout všechny její hebké linie, všechny její úkroky, kdy jsem přemýšlela, zda může být současně vlhká a křehká. Po třech hodinách se aldehydy už hodně stahují a ke slovu se dostávají mírně dřevité tóny santalu a nahořklého labdana a vůně se na povrchu lehce prosušuje. Parfém si po nějaké době se mnou hraje na schovávanou – chvíli ho už necítím, a pak se vrací a znovu mě přesvědčí o své kráse.
Nezastírám, že jsem četla mnohé recenze na tuto žhavou novinku, ale na rozdíl od ostatních mně na mysl nepřišla ani jedna z připodobňovaných vůní (namátkou Knowing, Arpège, Calèche, No.5 …). Zato jsem si vzpomněla na jinou značku a její superzelené trio – Vent Vert , Ivoire (původní) a Balmain de Balmain (vše Balmain). Možná jsem čuchodivná, ale já jsem je tam občas potkala. A nejvíc tu poslední z nich.

Nahlásit

Hodnocení parfému Frederic Malle Superstitious

Líbí se mi (5) 63%
 
Neutrální (2) 25%
 
Nelíbí se (1) 13%

Reklama


Reklama