Jardins d’Ecrivains Junky
 

Junky

Značka:

Jardins d’Ecrivains

Rok:

2014

Složení (neověřené)

HLAVA: konopí, palisandrové růžové dřevo, galbanum
SRDCE: fialka, kosatec, gardénie

ZÁKLAD: kašmeran, cedr, vetiver, kadidlo, jalovec, mech, myrta

Kategorie:

orientální, orientální - kořeněná

  • 14.11.17

Junky (čes. Feťák) je autobiografický román Williama S. Burroughse (1917 – 1997) – amerického romanopisce, novináře, hudebního teoretika, malíře, duchovního otce tzv. „beat generation“ ….. a také celoživotního konzumenta všech možných drog. Vyšel poprvé v r. 1953 a je krutým a naturalistickým obrazem destrukce lidského života.
Junky Edp , tedy vůně, jíž kniha propůjčila jméno, je zpočátku překvapivě starosvětsky chyprová. Zdůrazňuji to oldschool vyznění – tedy žádná nálož chemického pačuli a shnilého ovoce, která by urazila vaše čichové buňky. Tohle je bylinami vonící galbanum společně s vlhkým (ale neplesnivějícím) lesním mechem a s trochou exoticky vyznívajících dřev. Konopí, či chcete-li marihuana, tam své zastoupení má hned od počátku – nejprve suše trávovité, později typicky nasládlé, vonící čerstvým letním senem. Vůně je oproti očekávání méně zakouřená, žádné zatuchlé opiové doupě vás nečeká. Postupně sládne a na povrch pronikají květinové tóny – prim hraje gardénie; uváděný kosatec necítím a z fialky zbyly spíše listy a zem, než květy. Prašnost vetiveru začíná vystupovat zřetelně tak po dvou hodinách a vůni tento vývoj jenom prospěje. Ve střední fázi měla totiž už nepříjemně našlápnuto k obvyklému vyznění – kytky – dřeva – ono se to vstřebá. Závěrečné pozvednutí hlavy parfému sluší, i když se nedovedu zbavit dojmu, že nejkrásnější byl první zhruba hodinu. Na můj vkus svůj úvodní potenciál nezužitkoval na sto procent. Přesto je to vůně, kterou není na škodu poznat; dovedu si ji představit jako příjemného společníka po hektickém dnu. Opatrná bych byla přizvat ji k nějakým sportovním aktivitám – obávala bych se, že by mohla v kontaktu s potem nepříjemně kysnout. Určitě pochválím životnost (u těchto nově vzniklých niche parfémů to obvykle nebývá ta nejsilnější stránka) – jeden nástřik na zápěstí se držel celé odpoledne, nevadil mu ani kontakt s teplou vodou.
Jardins d’Ecrivains neboli Zahrady spisovatelů je niche značka založená r. 2012 Anaïs Biguine. Inspirací zakladatelce a tvůrkyni vůní je literatura – s autory, jejich díly a literárními postavami spojila parfémy (dosud jich má na kontě osm). Vedle nich nabízí značka i další produkty – vonné svíčky, interiérové vůně, přísady do koupele …

Nahlásit