Sun Delight

Značka:

Jil Sander

Rok:

2006

Složení (neověřené)

HLAVA: plod mučenky, rezeda, bergamot

SRDCE: orchidej, frangipani, čokoláda

ZÁKLAD: pižma, bílý cedr, dřeva

Parfuméři:

Lorson Nathalie

Kategorie:

květinová, květinově ovocná

od 121 Kč
od 403 Kč
od 599 Kč
od 163 Kč
  • 21.03.13

Hledala jsem něco přiměřeně vanilkového a shodou okolností kápla na Sun Delight. Vanilka jako jedna z dominant ve složení, recenze vesměs kladné, i když poněkud rozporuplné - „květiny s vanilkou“, „odlehčená Sun“, „sladká vůně s náloží čokolády“, „svěží niveová vůně“, „gurmánka“. Protože nebylo kde zkusit a moje zvědavost byla neukojitelná, upjala jsem se k nadějné představě „květiny-vanilka“ (na tom se nedá moc zkazit) a objednala naslepo.

Adrenalinový kup tedy vyšel výborně, ovšem absolutně nesouhlasím s tím, že by Sun Delight měla být gurmánka, a není to ani typicky vanilková vůně. Čokoládu jsem v Sun Delight taky nenašla ani v množství stopovém. Čeho je tam ale přehršel je frangipani alias plumérie, krásně hebká, hřejivá, hladká a intenzivní, občas s takovým tím podtónem jakoby do kokosova (ale kokos samotný v Sun Delight nepotkáte). Frangipani sekunduje orchidej, chvílemi ve vůni cítím i špetičku jasmínu, ale opravdu jen špetičku. Až jako třetí, po plumérii a orchideji, bych zařadila vanilku. Ta je nejintenzivnější překvapivě ze začátku, postupně se vůně stává spíš čím dál tím víc květinovější, než aby sládla a vanilkovatěla, jak bývá většinou zvykem. Poslední výraznější složkou vůně je jakási krémová svěžest.

V první minutě se dá ve vůni zachytit taky trocha bergamotu, ale ten je tam spíš jen tak pro okrasu, nic výrazného. V základu najdeme hlavně pižmo, možná trošičku dřev. Sečteno podtrženo, pro mě je Sun Delight obrovská kytice frangipani a orchidejí na vanilkovo-pižmovém piedestalu. Siláž a výdrž toho všeho by mohla být lepší, ale na druhou stranu - co by člověk čekal od toaletní vody za lidovou cenu.

Dlužno dodat, že v první polovině svého rozvoje je to vůně kosmetická. To nemá být něco pejorativního, ale prosté konstatování, že Sun Delight nejdříve voní jako tělové mléko s tropickým aroma, pleťový krém, luxusní krémové mýdlo nebo obdobný produkt pro ženskou krásu. V žádném případě ale nemůžete čekat, že by k vám takovouto vůni mohl zanést závan větru nesoucí s sebou směs aromat od hawaiských luhů a hájů, tropické pláže nebo místní botanické zahrady s oddělením ekvatoriální květeny. Jak se postupně prosazují květiny líznuté vanilkou, parfém se pomaloučku posouvá směrem k přírodně identičtějším vů­ním.

V porovnání s klasickou Sun je verze Delight opravdu verzí odlehčenou (a to o dost). Zatímco klasika na mě voní velmi mastně, benzoin se nezapře, a je opravdu hodně těžká, Delight je mnohem květinovější, o něco méně sladká, svěžejší ve smyslu té krémové svěžesti (ale v žádném případě to není svěží vůně), a i když také připomíná léto, opalovací přípravky, tělová mléka a tak dále, zdaleka není tak beznadějně hutná. Občas v ní probleskne původní Sun, člověk si řekne - jo, fakt mají něco společného, ale to jen na chvilku. Klasická Sun má ovšem lepší výdrž a je prostorově „hlasitější“.

Má být Sun Delight letní vůní, nebo vůní na zimu, která má léto připomínat? Toť otázka. Já bych řekla, že obě možnosti jsou správné ;-) I když teď máme zimu a Sun Delight jsem zatím v létě neměla šanci zkusit, myslím, že s výjimkou takových veder, kdy už se člověk vaří ve vlastní šťávě, nebude SD dělat žádné potíže, spíš naopak, v teple se hezky rozvoní, takže pokud nemáte přecitlivělý žaludek, směle do toho. V zimě je ovšem také krásná.

Nahlásit

Hodnocení parfému Jil Sander Sun Delight

Líbí se mi (50) 57%
 
Neutrální (28) 32%
 
Nelíbí se (10) 11%

Hodnocení odbornice

  • 06.11.08

Je méně divná než Sun, skládá se převážně z vanilky a pižma (aniž by z ní lezly nějaké plastelínové tóny), doplněných možná špetkou kokosu, nějakou bílou květinou (ylang-ylang? plumérie?) a především svěžím ‚niveovým‘ tónem.

číst více

Reklama


Reklama