Encre Noire (Eau de Toilette)

Značka:

Lalique

Rok:

2006

Složení (ověřené)

HLAVA: vetiveryl acetát, cypřiš

SRDCE: bourbonský a haitský vetiver
ZÁKLAD: kašmírové dřevo, pižmo

Popis parfému:

Design flakonu navrhl Lalique.

Parfuméři:

Lorson Nathalie

  • 06.12.16

Kouzelníka Pokustóna známe v našich krajích všichni. První akce s kloboukem – Bob, druhý pokus Bobek. O dalších mágových spolupracích s kloboukem anály mlčí, nicméně se domnívám, že následujícím produktem musel být flakón na parfém Lalique Encre Noire. Magická lesklá kostka, černější než bezhvězdná noc a těžší než špatné svědomí. Navrch huj a uvnitř bezesporu huj nejméně třikrát, vlastně krása nesmírná. Složení vůně je téměř minimalistické – cypřiš, dva druhy vetiveru, kašmírové dřevo, pižmo a trocha chemie. Prvotní závan je přímo ztělesnění názvu – udiveně prohlížím zápěstí a marně hledám černou skvrnu v místech, kam sprška „inkoustu“ dopadla. Temná, zprvu nesladká, dřevito-kořeněná vůně obsahuje dostatek vlhkosti, aby ke kůži přilnula, ale na druhé straně je jí tam málo, aby mohla být označena jako zemitá. Nemá v sobě ani náznak chladné zatuchlosti, ani nakyslosti. Cypřiš společně s vetiverem jsou hlavními tahouny, vůně postupně trochu zesládne, stále je kořeněná, ale velmi neagresivně – žádné těžké orientální tóny. Voní v ní dřevo, stopu tam zanechal čerstvý vítr, podepsalo se v ní i to slunce, než zapadlo.
Už jenom kvůli nádhernému obalu stojí za to o parfému uvažovat coby o vhodném dárku. Rozjuchaná vůně pro -náctilétého to ale není a souhlasím také s názory, že nemusí zůstat pouze na pánské poličce.

Nahlásit
  • 19.06.10

Sycomore a Story mají ještě jednoho blízkého příbuzného - Encre Noir (dokonce si myslím, že je Sycomore podobnější víc jak Story). Krásnou vetiverovku, která má v sobě i onu cypřišovou nasládlost. Po 2 hodinách se objevil ještě takový kratičký pižmový ocásek. Vůně je sice uváděna jako pánská, ale výhradně pro pány by jí bylo škoda.

Nahlásit
  • 17.06.09

Letní zkouška provedena a nemůžu jinak než s xronem ve všem souhlasit. Vůně je přesně taková, jak uvádí.V teplých dnech, jako jsou teď, si na něho vždy když nastoupím k manželovi do vyklimatizovaného auta okamžitě vzpomenu. Je tak osvěžující! Ale vynechte citrusovou spršku, tohle je jak klimatizace sama. Vemte si misku plnou čerstvých ostružin, ozdobenou snítkem zeleně a vlezte si s tím do lednice, ať zažijete ten pocit, protože svěžest v Černém inkoustu je ostrá jako břitva. Doslova vás zamrazí, jako když vdechujete ledový horský vzduch, kde však i přes drsné horské klima roste několik otužilých, houževnatých rostlin.
Z parfému (neboli špléchačky, jak by někteří řekli ;0) jsme oba s partnerem unešeni, je mužům přesně šitý na míru a nemá obdoby.

Nahlásit
  • 12.02.09

Představte si, že právě začíná léto, je červnové poledne, na slunci se už nedá vydržet a vy hledáte místo, kde se osvěžit.
V tom uvidíte podivnou temnou díru do země, která … nevíte proč … láká ke vstupu.
Sestoupíte dovnitř, chvíli vůbec nic nevidíte, jenom vás do nosu udeří zemitá vlhkost, loktem se otřete o ořezané kořeny, které trčí ze stěn této zvláštní jakoby poustevnické komůrky.
Vaše oči postupně přivykají podzemnímu šeru, vaše sluncem rozpálené tělo si užívá zemitý chlad, který příjemně osvěžuje a vy jdete dál a rozhlížíte se. Všimnete si, že zem je posypaná ostružinami, které svou vůní mísící se s vlhkou hlínou a obnaženými kořeny dotvářejí neopakovatelnou kompozici, která vás opájí a zároveň uklidňuje.
Na konci vidíte otvor ve stropě, jímž prostupuje proužek slunečního světla a odhaluje tak dřevěný stůl, na něm kalamář, jehož obsah je vylit na starý pergamen. Přijdete až ke stolu, posadíte se na židli, která stojí vedle a nosem nasáváte vůni černého inkoustu, kterou dopadající horké paprsky vypalují z velké kaňky na pergamenu a celý obraz se dostává do finále.
Na několik minut zapomínáte na svět tam venku a jeho starosti a jen si vychutnáváte fyzické spojení se Zemí a uvědomujete si svou přirozenou podstatu.

Tak takhle nějak na mě působí vetiverový Encre Noire od Lalique. Jeho „svěžest“ je dána právě výše popsanou zemitostí a vlhkostí. Jde tedy spíše o jakousi těžkou svěžest, pokud to nepovažujete za protimluv.
„Černý inkoust“ zařazuji do kategorie přírodní vůně, nemám z ní žádný pocit umělosti či chemické syntetičnosti, který mi tak často vadí u jiných parfémů.

Zatím testováno v zimním období a jak známo, to co se nám v zimě jeví jako osvěžující, v letním horku často ztěžkne do divné a hutné směsi k nerozeznání od nádherně čitelné zimní zkušenosti.
V tomhle případě tedy nezbývá než pár měsíců počkat na „letní zkoušku“ :)

Nahlásit

Hodnocení parfému Lalique Encre Noire (Eau de Toilette)

Líbí se mi (169) 84%
 
Neutrální (19) 9%
 
Nelíbí se (13) 6%

Hodnocení odbornice

  • 25.11.08

Tuto vůni jsem zkoušela v době, kdy to byla novinka. Jednoho dne jsem přišla do parfumérie a byla tam. Zaujala mě na první pohled - flakon má totiž tvar masivní kostky z temně hnědého, až černého skla, uzávěr je také kostka, tentokrát ze dřeva, namořeného na velmi tmavě hnědou barvu. Ostatně „encre noire“ znamená v překladu „černá tuš“. Před...

číst více

Reklama


Reklama