Inédite

Značka:

Lubin

Rok:

2009

Složení (ověřené)

HLAVA: bergamot, mandarinka, pepř
SRDCE: hřebíček, koriandr, skořice, heliotrop, růže, šeřík, nektarinka
ZÁKLAD: kosatec, pačuli, virginský cedr, vanilka, kašmírové dřevo, pižmo

  • 23.02.13

Inédite Lubin je skoro pohádková vůně, už tím příběhem, který je za ní. Vlastně jsou to příběhy dva, jeden je tak trochu povinnou legendou za vůní samou, druhým je příběh o zmrtvýchvstání značky Lubin. A ten je skutečný.

Nejdříve k vůni. Nejméně povedený je na ní název. Strohý, suchý, nesrozumitelný. S tím udělal Gilles Thévenin, současný majitel značky, chybu, protože nemá šťávu a nenaznačuje, jak chytlavá a přitažlivá vůně je.

Má v sobě perlivost Bellodgie, ale bez křiklosti aldehydové zeleně. Má tutéž říznost hřebíčkově kořeněných květin, jen ji skrývá pod vrstvou pudru a pižma. „Jen“ asi není úplně namístě, protože to není slabina, ale rafinovanost sama – ke květům se tím pudrem musí nos rozkošnicky (nenapadá mě vhodnější slovo) bořit. A to byl úžasný nápad. Dokonce ze dvou důvodů. Nejen proto, že je to krásné. Dvojí závoj z pižma a pudrového otočníku usazuje příběh do jeho prostředí.
A tady je pointa - Inédite znamená „nezveřejněný“ nebo také „neznámý“, což odkazuje, byť trochu krkolomně, na romantickou novelu o čerkezské harémové dívce Aziyadé. Proto ten závoj.

Komu je jméno povědomé, má pravdu, jde o tutéž novelu, která inspirovala Aziyadé od Parfum d'Empire. Byla to nejspíš náhoda a tvůrci o tom pravděpodobně nevěděli, protože na trh se vůně dostaly rok po sobě a to je krátká doba. Podobné si nejsou. Místo hutné orientální všehochuti Aziyadé sází Inédite na romantickou tajemnost.

Velmi příjemný je její vývoj. O hřebíčkové stopě Bellodgie v úvodu byla už řeč. Postupem času přechází v nádherně plný koriandr. Dokonale hladké spojení květin s ovocnou sladkostí během dne prosychá do dezertního pudru. V téhle fázi svou jednolitou krásou připomíná pudrový otisk Bois de Paradis, dokonalého dílka Michela Roudnicky.
Je krásně vyvážená mezi vůní pudrovou a svěží kořeněnou květinovkou. Nabízí vlastně oboje. Nemůžete jí nic vytknout, je dokonalá.

To samozřejmě Gilles Thévenin potřeboval. Značku s dvousetletou historií – to je ten druhý příběh -, kterou si předávaly nadnárodní koncerny a nechávaly ji bez peněz pomalu odumřít, chtěl zachránit i za cenu, že investuje kromě dalších peněz i takžka veškerý svůj majetek. V jednom článku říká, že prodal i svůj pařížský byt a auta a skončil v pokojíku pro služku, jeho babička nad ním plakala.
A jistou dobu to vypadalo bledě, značka se finančně propadla na dno, ale odrazila se od něj, vyhoupla se a zvedá se dál. Samozřejmě díky kvalitě Théveninových vůní. Prorazil s Idolem, dnes už proslulým. Vůně z dalších vln, mezi nimiž je i Inédite, na své objevení povětšinou ještě čekají.

Nahlásit

Hodnocení parfému Lubin Inédite

Líbí se mi (5) 63%
 
Neutrální (3) 38%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama