PG14 - Iris Taïzo / Iris Oriental No. 14

Značka:

Parfumerie Générale

Rok:

2006

Složení (neověřené)

koriandr z Guatemaly, kosatec, dřevo jinkoh, fík, mexická vanilka

Parfuméři:

Guillaume Pierre

Kategorie:

orientální

  • 26.12.16

Vůně u těla se držící, nekřičící ale safra plnokrevná. Cítím mýdlo oříšky dřevo a sůl, později kosatcem utlumenou sladkost vanilky. Takhle mohl vonět můj učitel houslí na ZUŠ - včetně houslí, kalafuny a papíru partitur. Určitě unisex, moc by se mi na muži líbila. Výdrž skvělá, ještě druhý den byla namém zápěstí jasně znatelná.

Nahlásit
  • 03.07.13

Na Iris Taizo ma zaujal najmä jej opačný vývoj, než je obvyklé. Od plnej, drevitej a horkastej vône sa vyvvinie do nežnej, ženskej a sviežej vône. No nakoniec sa predsa len vráti späť ku svojim koreňom.

Iris Taizo musí byť isto v príbuzenskom vzťahu s Volutes. Sú takmer ako rodné sestry. Podobná drevitá nahorklosť, chlapácka úvodná neotesanosť zmiešaná so štipkou sladkého a jedlého (v každej z guillaumeovských vôní sa niečo jedlé nájde).
Plnokrvná, ale zároveň odľahčená. Presne ako Volutes. Týmto sa obe vône odlišujú od iných, typovo podobných vôní. Pri kosatci sa podobnosť končí a vyberú sa každá po svojom. V Iris Taizo je kosatec výrazný, vo Volutes je menej poznateľný, schovaný medzi ostatnými zložkami.
Pomerne výrazný kosatec spolu s inými kvetinami celú kompozíciu zjemní, uhladí a posunie do ultra ženskej roviny. Potom mi na malú chvíľu pripomenie inú kostacovú vôňu 31 Rue Cambon. Áno, je to ona. Stará známa. Zmizne a zas sa objaví.
Keďže to nechce byť svieženka, nakoniec vanilkovo zosladne a aj tie drevá sa ešte objavia. Veľmi pekný vývoj.

Nahlásit
  • 22.02.13

Suchý a drsný kosatcový koreň a doslova chlapčenský kosatcový kvet, svieži a pružný ako mladý poľovnícky pes! Plná, veľmi dynamická vôňa. Po asi pol hodine sa privalí čosi miazgovité, zelené, možno šťava z figových listov, možno nie, no krátko na to sa stratí v húšťave modrofialových kostacových polí. Hlina, korene a kvety. Práchnivé drevo. A potom druhé dejstvo: ku kosatcu sa pritúli krémová, gurmánska vanilka, čosi ako nie príliš sladká biela čokoláda s takmer ambrovými tónmi a odkiaľsi z hĺbok presvitajúcim vetrovým korením/koreňom. Opäť skvostná výdrž, temné záblesky, nedostupnosť a zároveň intímnosť.

Nahlásit
  • 09.07.12

Wau… Equistrius je ambrovej kosatec. Cuir Ottoman je koženej kosatec. Bois d´Iris je dřevitej kosatec. Iris Ganache je gurmánskej kosatec. Každej z nich reprezentuje ve svý třídě ne-botanickejchch kosatců naprostou nedostižnost. Iris Taïzo je orientální kosatec. Je přesně takovej, jakej jsem si ho představovala. Úvod ve znamení bleskový chyproviny, které přispěchá na pomoc kardamom a suchej japonskej oud (neboli džinkó, extra vzácnej, extra drahej, používal se většinou při oficiálních vonných obřadech císařskýho dvora, je podstatně sladší než arabský oud). A pak už konečně kosatec, kterej se ale orientálnu nevzdaluje z dohledu ani na malou chvíli. Pevně k sobě poutá kardamom, džinkó a nakonec i vanilku, která se zjevuje zničeho nic a celou kompozici výrazně proteplí.
Drží dlouho, drží krásně u těla, místy si hraje na pánskou, místy na unisex, ale já vím svý, na komkoli bude pořád stejně skvostnej. Náznakovej, skromně elegantní, plnej tajemství. Kosatec po japonsku, jak jinak.

Nahlásit
  • 26.12.09

Ach, to je krása. Stačí jen malinko, aby intimně promlouvala do okolí. Mojí matce by určitě nevoněla, všechno těžké, výrazné je pro ni „fuj“, ale při střídmém použití je to připomínka nějaké arabské země, tepla, slunce, koření, tajemna.....

Nahlásit
  • 04.05.09

MOŘE V BRIGHTONU:…pod­večer, skončil jeden z teplých dnů na lázeňském nábřeží přímořských lázní Brighton, zelenošedavé vlnky Atlantického oceánu se přítulně lísají k pevným sloupům mola, vybíhajícího odvážně až po patinou postříbřená kolena do otevřeného moře…ostrý popěvek racků v zlatavém podvečerním vzduchu a na chladnoucí okrový písek vylidněné pláže zanesl příboj modrý iris, leží tu zplihlý a průhledný a s každou vlnkou, co ho posune dál v jeho pískovém lůžku, se snaží ještě zavonět, vůně je tlumená a jakoby byla pohřbená pod vrstvičkou písku, aerosol drcených, temně modrých kosatcových květů a slanou vodou nasáklých zelených stonků, vyvržené chaluhy ho překrývají jemně kořenitým odérem svých odumírajících lístků a polámaný květ se konečně ocitne na suchém písku, který si nastřádal odpolední teplé paprsky…mokrý kosatec je zvolna zasypáván vlahými zrnky písku a naposledy se rozvoní, povzbuzen posledními paprsky zapadajícího slunce, nostalgickou medově nasládlou vůní…něžná nádherná vůně, v teple se rozehrávající do příjemných sladěných akordů drceného, v podvečer utrženého kosatce, s pouze vzdáleným podtónem tušeného koření, velmi jemně namíchaného a stopou čehosi nasládlého, jen tušeně dřevitě a medově vanilkového, luxusní a tajemně ženská !!!

Nahlásit
  • 03.12.08

Vůně jednoznačně moc pěkná, i když podle mě spíše pánská. Cítím kardamon, dřevo, později i vanilku, kosatec je dobře schovaný. Vše dobře vyvážené, žádná složka není výrazně „uřvaná“, teplá vůně, nicméně vzorek přesunu do „pánské poloviny poličky“.

Nahlásit
  • 17.04.08

Čichám, čichám… Koření (kardamon a něco ostřejšího), dřeva a vanilku. Iris moc necítím nebo ho aspoň necítím v podobě, na jakou jsem zvyklá. Jisté slabé máslové a zemité tóny by tu byly, ale nic výrazného. Celek je takový kořeněně myrhový a sladce teplý. Jde na mně trochu do pánska (taky by to měl být unisex). Příjemná vůně, ale myslím, že po pořádném polití by mě při celodenním nošení mohla obtěžovat.

Nahlásit

Hodnocení parfému Parfumerie Générale PG14 - Iris Taïzo / Iris Oriental No. 14

Líbí se mi (39) 65%
 
Neutrální (15) 25%
 
Nelíbí se (6) 10%

Hodnocení odbornice

  • 28.02.11

Iris Taïzo začíná chyprovými tóny, které mi nějak připomněly Mitsouko. Vlhké dřevo, sůl, závan nějaké květiny, která neustále mizí a znovu se objevuje. A není to jasný, prvoplánový kosatec; ten jako by pan Pierre rozložil na jednotlivé součásti a promíchal je s dřevem, kardamomem a módním oudem (japonsky jinkoh; a Taizo je japonské jméno, takže...

číst více

Reklama


Reklama